Jednání vlády a odborů o platech ve veřejné sféře začne 25. května, řekl Středula

Jednání odborů a vlády o růstu platů úředníků i dalších pracovníků veřejného sektoru začne 25. května. Kabinet našel termín, oznámil předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ohlášení termínu bylo podmínkou pro zrušení stávkové pohotovosti na úřadech práce. Skončit by mohla ve čtvrtek. Odboráři slíbili, že ji odvolají den po oznámení data jednání. Předseda podnikového výboru odborových organizací při úřadu práce Jan Dudek řekl, že svůj slib dodrží.

„Konečně se nám podařilo najít termín s premiérem a ministrem práce na téma navýšení platů – nejen na totálně přetížených a podfinancovaných úřadech práce. Doufám, že se nám ve středu 25. května v 8:00 podaří dospět k dohodě o jejich navýšení,“ uvedl Středula.

O vyhlášení stávkové pohotovosti v úřadech práce odboráři rozhodli 21. dubna. S ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) pak jednali před týdnem. Ministr jim pak slíbil, že vláda tento týden najde datum a jednání by se mohlo uskutečnit ještě v květnu. Stávková pohotovost začala v neděli 1. května. Odboráři úřadů práce slíbili, že ji druhý den po oficiálním oznámení termínu vyjednávání odvolají.

„Platí to, co jsme slíbili. My dodržíme slovo, které jsme dali,“ řekl Dudek. Pohotovost by tak mohla skončit ve čtvrtek. Podle předáka se tak pravděpodobně také stane. Své rozhodnutí pak odbory oznámí.

Nápor žadatelů na úřadech práce

Úřady práce čelí v posledních týdnech náporu žadatelů, u poboček se tvoří fronty. Vedle běžných dávek úředníci vyřizují také příspěvky na bydlení a mimořádnou pomoc kvůli zdražování energií, humanitární dávky pro uprchlíky z Ukrajiny či solidární příspěvky na ubytování běženců.

Pro letošek se zaměstnancům úřadů stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům a některým dalším profesím ve veřejném sektoru plat zmrazil. Podle odborů byl loni v úřadech práce průměrný plat na služební místo ve srovnání s ministerstvy a ostatními úřady nejnižší a mladí nastupují za 18 tisíc či 19 tisíc korun hrubého měsíčně.

Odbory nechtějí s vládou jednat jen o růstu výdělků v úřadech práce, ale v celém veřejném sektoru. Vyjednávat chtějí také o navýšení minimální mzdy. Poukazují na dvoucifernou inflaci. Spotřebitelské ceny meziročně v březnu vzrostly o 12,7 procenta.

Jurečka několikrát zopakoval, že debata o výdělcích ve veřejné sféře ve vládě znovu začne při přípravě novely rozpočtu a případné přidání bude záviset na vývoji ekonomiky. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před nedávnem řekl, že růst platů je nyní na dluh. Státní pokladna má mít pro letošek zatím deficit 280 miliard korun. Zadlužování v minulých letech zrychlilo. Premiér Petr Fiala (ODS) po dubnovém jednání tripartity uvedl, že vláda podobu opatření ke zmírnění růstu cen zváží, plošným krokům se chce ale vyhnout kvůli obavám z dalšího posilování inflace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 15 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánovčera v 22:47

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
včera v 22:43

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánovčera v 20:41

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánovčera v 15:54

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30
Načítání...