Je třeba podpořit vývoz ukrajinského obilí mimo EU, shodli se hosté Událostí, komentářů

27 minut
Bendl, Krogman a Doležal hovořili o problémech s vývozem ukrajinského obilí
Zdroj: ČT24

Evropská unie by měla zajistit, aby Ukrajina mohla vyvážet své obilí do třetích zemí a dostala ho slušně zaplacené. V Událostech, komentářích se na tom shodli exministr zemědělství a místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl (ODS), prezident Agrární komory Jan Doležal a předseda Ukrajinsko-české komory Petr Krogman. V diskuzi také zaznělo, že tento export by mohly podpořit subvence.

„Nás zájem rozhodně není, a není to zájem Evropské unie, aby se vývoz obilí z Ukrajiny zastavil. Chceme hledat způsob, jak ten vývoz umožnit,“ uvedl Bendl a připomněl, že Rusko porušuje takzvanou obilnou dohodu a hledá cesty, jak by Ukrajině uškodilo.

„Tím spíš musí EU začít jednat a hledat způsob, jak těmto škodám bránit. Je to v jejím vlastním zájmu. Nejenom, že tím (pokud EU nebude jednat) bude docházet k tragické situaci na Ukrajině, ale zároveň bude docházet i ke komplikované situaci v afrických zemích. Je to o důvod víc, aby (země EU) rychle jednaly a hledaly způsob, jak legálním způsobem dostat (ukrajinskou produkci) – a slušně zaplacenou, aby to odpovídalo nějakým relevantním cenám – na území Afriky,“ dodal Bendl.

Doležal a Krogman jsou pro subvence exportu

Také Doležal považuje za ideální řešení dostat ukrajinskou produkci mimo území EU. „Musíme hledat všechny cesty. Pokud se podíváme na způsoby, kterými se ukrajinská produkce dostávala na trhy třetích zemí, tak to bylo především námořní cestou. A ta je v tuto chvíli buď částečně blokována, nebo nefunguje obilná dohoda, kterou Rusko blatantně porušuje,“ upozornil rovněž.

„Několik měsíců zpátky jsme navrhovali přijít se systémem subvence exportu. Jednak suchozemské cesty byly nedostatečné, ať už se bavíme o vlacích, nebo kamionech. A druhý problém byl, že pokud se to (obilí) dostalo do Gdaňsku nebo Hamburku, tak už pro světový trh, zejména nejchudší země, bylo moc drahé,“ pokračoval s tím, že Rusko s těmito zeměmi uzavírá dohody, prodává jim mnohdy kradené ukrajinské obilí a posiluje tak v nich svůj vliv, což by Evropskou komisi mělo také zajímat.

Se subvencemi na vývoz ukrajinského obilí souhlasí i Krugman. „Aby měli zaplacený transport. Propojil bych to s tím, že dostanou subvenci, když to půjde přes moře, přes ukrajinské přístavy, protože je třeba řešit příčinu problému na místě, kde vzniká, a ne pak hasit něco až v Evropě,“ řekl předseda Ukrajinsko-české komory.

Míní také, že zákazy dovozu ukrajinského obilí mohou vést k ekonomickému a následně také vojenskému kolapsu Ukrajiny, což by zvýšilo hrozbu ze strany Ruska pro státy střední a východní Evropy.

Celá diskuze ve videu v úvodu článku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 5 hhodinami

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025
Načítání...