Írán: Evropa si nedovolí ropné embargo, sama má dost problémů

Teherán - Evropská unie chce stejně jako Spojené státy uvalit embargo na dovoz íránské ropy. O možném omezení rozhodne do konce ledna. Teherán se politikům na starém kontinentu ale vysmál a vzkazuje, že si to Evropa nemůže kvůli špatné ekonomické situaci dovolit.

Teherán se zatím vysmívá, kdyby ale ani jedna evropská země tamní ropu nedovážela, přišel by Írán o zhruba čtvrtinu exportu. V tom případě by si musel hledat nové odběratele pro 600 tisíc barelů denně. Po Číně je totiž starý kontinent druhým největším dovozcem. 

Ramin Mehmanparast, mluvčí íránského ministerstva zahraničí

„Jsme si dobře vědomi ekonomické situace a energetických potřeb těchto zemí. Evropské země nejsou připraveny uvalit sankce na Írán, a následovat tak Spojené státy. Jde jen o psychologickou válku nebo propagandu.“ 

Írán navíc opakovaně vyhrožuje zavřením Hurmuzského průlivu, který se používá k dopravě zhruba pětiny světových zásob ropy. Podle expertů by Írán mohl blokovat průliv nejdéle dva týdny. „Já osobně nevěřím, že se průliv uzavře, nebo ne na dlouhou dobu. Svět nemůže stát,“ míní saúdskoarabský ministr pro ropu Ali al-Naimi. 

„Každá země, která chce ohrozit bezpečnost v regionu, by měla vědět, že to má i své důsledky. Pokud chtějí udržet bezpečnost, nesmí existovat žádné embargo, žádoucí není ani vojenská přítomnost v regionu,“ uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramin Mehmanparast. 

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) ovlivní nejen zablokovaný průliv, ale hlavně eurokrize i spotřebu ropy. Jen letos prý klesne poptávka o 220 tisíc barelů denně. Naopak cena spíš podraží. Energetická agentura odhaduje, že pod 100 dolarů se nedostane. „Můžeme říct, že tím hlavním faktorem (vysokých cen) jsou geopilitické vlivy, které ovlivňovaly v posledních měsících cenu ropy. Kromě stávky v Nigérii to byla v minulých týdnech situace okolo Íránu,“ vysvětlil analytik společnosti X-Trade Brokers Jiří Tyleček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát v roce 2027 převezme poplatky za obnovitelné zdroje, řekl Havlíček po jednání o rozpočtu

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) během úterý jedná s ministry o podobě jejich rozpočtových kapitol pro rok 2027. Sérii schůzek zahájil ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO), který s ní hovořil o platech ve veřejné sféře. Následně dorazili ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) či ministr zahraničních věcí Petr Macinka (Motoristé). Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že by schodek příští rok měl být významně pod 400 miliard korun.
13:57Aktualizovánopřed 5 mminutami

Výbava pro školáky stojí tisíce. Rodičům pomáhají obce, školy i sbírky

Školáci se za dva týdny vrátí do lavic, rodiče proto už postupně pořizují jejich výbavu. Každý pátý očekává, že za začátek školního roku utratí přes pět tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace. Začátek školního roku patří pro rodiny k finančně náročnějším obdobím. Podle ekonomky Lindy Kunertové mohou rodiny v obtížné situaci využít mimo jiné mimořádnou okamžitou pomoc. Čerpá ji ale výrazně méně domácností, než kolik by ji potřebovalo.
před 4 hhodinami

Do bateriových úložišť míří miliardy. Jejich rozvoj brzdí kapacita sítí

V Česku rychle přibývají bateriová úložiště, do nichž investoři vkládají miliardy korun. Za první pololetí se jich k síti připojilo téměř dvakrát více než loni za stejné období. Přibývá i velkokapacitních úložišť, která mohou pomáhat stabilizovat energetickou soustavu i vyrovnávat ceny elektřiny. Další rozvoj ale naráží na omezenou kapacitu sítí a množství rezervovaných, dosud nerealizovaných projektů.
před 20 hhodinami

Nová pravidla EU mohou zdražit čokoládu. Afričtí pěstitelé kakaa se chystají na změny

Nová pravidla Evropské unie proti odlesňování přinesou změny v obchodování s kakaem ze západní Afriky, která zajišťuje zhruba 70 procent světové produkce. Nařízení, které začne platit na konci letošního roku, má zajistit, aby dovozci dokázali dohledat původ kakaa až ke konkrétní farmě a prokázat, že nebylo vypěstováno na půdě odlesněné po stanoveném datu. V Nigérii, která je čtvrtým největším producentem kakaa na světě, se pěstitelé a exportéři na nové požadavky připravují mimo jiné mapováním farem a zaváděním systémů pro sledování původu úrody. Podobný proces probíhá také v Pobřeží slonoviny a Ghaně, kde kakao pěstují statisíce drobných zemědělců často v odlehlých oblastech. Nová pravidla tak přispívají k větší dohledatelnosti kakaa v dodavatelském řetězci, jejich zavedení však pro producenty znamená také potřebu investovat do mapování, ověřování původu a digitálního sledování. To může zvýšit i cenu kakaa a potažmo čokolády.
včera v 14:59

Vyšetřování dotací pro Agrofert zůstane v rukou evropských žalobců, rozhodlo NSZ

Vyšetřování údajně neoprávněně vyplacených dotací pro holding Agrofert zůstane kompletně v rukou Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podle rozhodnutí NSZ se tak EPPO má ve věci zabývat jak evropskými, tak i národními dotacemi dohromady, dle NSZ jde o jeden neoddělitelný celek. Rozhodnutí je konečné. Na webu NSZ o tom v pondělí informoval mluvčí instituce Petr Malý. EPPO bude dle mluvčí Tine Hollevoetové podle tohoto rozhodnutí dále postupovat.
včeraAktualizovánovčera v 13:47

Spotřeba energií roste navzdory zdražování na trhu

Kvůli válce s Íránem v prvním pololetí vzrostly velkoobchodní ceny na energetickém trhu – u plynu o více než polovinu, u ropy o pětinu. Ve stejném období stoupla také spotřeba plynu i elektřiny asi o tři procenta. Více energií odebíraly domácnosti i podnikatelé, analytici v tom vidí důkaz ekonomického oživení. Zároveň upozorňují na pomalejší plnění zásobníků plynu než v minulých letech, a to po celé Evropě. V těch tuzemských je momentálně 64 procent. Podle resortu průmyslu by ale v zimě mělo být suroviny dost.
16. 8. 2026

Na opravy silnic kraje příspěvek od státu nedostanou, potvrdil Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že kraje příští rok nedostanou ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) peníze na opravy silnic nižších tříd. Regiony podle něj mají na účtech na opravy peněz dost z rozpočtového určení daní. Pravidelnou podporu dostávaly kraje od roku 2015, to bylo ale podle premiéra jen něco navíc. O postoji vlády v uplynulém týdnu informoval liberecký hejtman a předseda komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
16. 8. 2026Aktualizováno16. 8. 2026

Systém penzí letos zřejmě skončí s nižším přebytkem, než se očekávalo

Ministerstvo práce a sociálních věcí zpřesnilo odhady a očekává, že systém penzí letos nakonec skončí zhruba s desetimiliardovým přebytkem. Původní predikce resortu přitom počítala s výrazně vyšší částkou – kolem dvaceti miliard korun. Konečnou bilanci ale může ještě ovlivnit třeba to, jak se promítne schválené snížení záloh pro živnostníky. To platí od července.
15. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.