Hnědouhelnou elektrárnu Počerady převezme Sev.en od ČEZu už letos. O tři roky dříve, než plánoval

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou elektrárnu Počerady už 31. prosince 2020. Novým majitelem se tak stane o tři roky dříve, než bylo původně plánováno. Dříve dohodnutá cena ve výši dvou miliard korun za převod v roce 2024 tak byla navýšena na 2,5 miliardy.

Společnosti informovaly o tom, že se na urychlení prodeje elektrárny dohodly s ohledem na nové emisní normy Evropské unie. ČEZ na konci minulého roku nevyužil opci, aby majitelem elektrárny zůstal. Už tehdy nevylučoval, že firmy povedou o převodu elektrárny další jednání.

Změnu majitele dlouhodobě kritizují ekologové. Vadí jim zejména fakt, že Tykačova firma plánuje provozovat elektrárnu do budoucna déle než současný vlastník ČEZ. Spalování hnědého uhlí je jedním z nejintenzivnějších zdrojů skleníkových plynů způsobujících změnu klimatu. Vypouští do ovzduší také řadu látek škodlivých pro lidské zdraví.

„Po vyjednávání s ČEZ koupí Sev.en Energy elektrárnu sice za vyšší cenu, ale o tři roky dříve, než bylo původně plánováno. Chceme totiž co nejdříve připravit Počerady na plnění přísných emisních limitů Evropské unie platných od roku 2021,“ řekl generální ředitel skupiny Sev.en Energy Luboš Pavlas.

V provozu i po roce 2028?

„Souběžně s převodem dojde k ukončení stávající kupní smlouvy na nákup uhlí od Vršanské uhelné v objemu pět milionů tun za rok. Součástí dohody je i přístup ČEZ ke kompletní produkci elektrárny Počerady v letech 2021 až 2023. Elektrárna dodá pět terawatthodin ročně za fixní cenu a tuto elektřinu bude ČEZ prodávat na trhu,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem pětkrát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. Zástupci Sev.en Energy v březnu oznámili, že společnost chce zmodernizovat Počerady tak, aby mohly být v provozu i po roce 2028, kdy by měly začít platit další, ještě více zpřísňující limity Evropské komise. Do elektrárny chce firma investovat řádově miliardy korun.

Generální ředitel Sev.en Energy Luboš Pavlas tehdy uvedl, že modernizace a ekologizace Počerad pomůže Česku v zajištění elektřiny pro spotřebu překlenout období, dokud nebude postaven nový blok v Dukovanech a více se nerozšíří obnovitelné zdroje energie. „Zároveň bude důležitou pojistkou pro ta denní i roční období, kdy elektřinu nestabilně dodávají hlavně solární a větrné elektrárny,“ doplnil ve čtvrtek Pavlas. 

Kříž připomněl, že ČEZ si ponechává v lokalitě Počerady moderní paroplynový blok o výkonu 880 megawattů, plynovou přípojku, přivaděč zásobující lokalitu vodou z řeky Ohře a další pozemky a počítá s dalším provozem i rozvojem této lokality. Krokem podle něj firma dále naplňuje svoji strategii postupného odchodu od elektráren spalujících uhlí a přechodu na nízkoemisní nebo zcela bezemisní zdroje.

Ekologové: Počerady patří mezi největší znečišťovatele

Hnutí Arnika minulý týden oznámilo, že Počerady byly loni po elektrárně Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy druhým nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy.

Počerady jsou také s Prunéřovem a Tušimicemi ze skupiny ČEZ i největším českým zdrojem skleníkových plynů, uvedlo. Žebříčky provozů z hlediska vypouštěných látek znečišťujících ovzduší sestavuje Arnika každoročně z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).

Načítání...