Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

33 minut
Otázky Václava Moravce: Miroslav Singer a Ondřej Jonáš o amerických clech
Zdroj: ČT24

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.

Americký prezident Donald Trump nedávno oznámil, že v dubnu začne platit 25procentní clo na dovoz osobních a lehkých užitkových aut. Již dříve přitom uvalil stejně vysoká cla na dovoz oceli a hliníku. Další cla plánuje oznámit 2. dubna. Celní hru s různými zvraty a změnami tak již naplno rozehrál jak vůči Evropě, tak například rovněž vůči sousedům – Kanadě a Mexiku.

Hra o osobní automobily

Právě 2. duben vidí Jonáš jako důležité datum. Upozornil, že celkové zatížení americko-evropského obchodu není vysoké, „zhruba třemi procenty oběma směry“. Jsou však individuální položky, které hodně vyčnívají, zejména osobní automobily, kde jsou evropská cla vyšší než americká (naopak na dovoz nákladních aut uplatňují USA vyšší cla než Evropa). Jonáš dodal, že v Evropě se amerických aut prodává asi dvacetkrát méně, než jich míří opačným směrem.

Přidal však pohled Trumpova týmu, který zde upozorňuje nejen na čtyřikrát vyšší rozdíl ve clech, ale také na to, že „Evropa si ještě drze účtuje daň z přidané hodnoty (DPH)“. Podle Trumpova týmu to dál zvyšuje cenu pro konečného spotřebitele o dvacet procent a stát z toho získá třetinu, řekl investiční bankéř. Doplnil, že v USA se DPH neúčtuje, je tam „daň z prodeje, spotřební daň, která je v patnácti amerických státech nula, v ostatních státech tři až sedm procent“.

Singer k tomu uvedl, že mnozí republikáni nechápou, jak v Evropě funguje DPH, což považuje za „varující signál“. Stejně jako Jonáš odhaduje, že Trumpova celní hra vůči Kanadě a Mexiku může být napjatá, ale relativně kratší.

Zatímco Jonáš však odhaduje americká cla vůči Evropě za trvalejšího rázu, Singer upozornil, že starý kontinent má prostor pro vyjednávání. „USA mají velký přebytek z obchodu se službami.“ Evropa tak může například uvalit cla na digitální služby, ale to je pro bývalého guvernéra ČNB zrádné. „Záleží na tom, zda chceme, aby nám svět v digitálu definitivně ujel.“ Je tedy podle něj na zvážení, aby si Evropa nezpůsobila zbytečné trauma. „A to tím, že si v Evropě budeme digitální svět dál ničit s odůvodněním, že je americký.“ To je podle něj cesta do pekel, když současně víme, že v této oblasti zaostáváme.

Ani jeden z diskutujících si nemyslí, že by současná politika Trumpovy vlády mohla vést k výrazným dopadům na výši inflace v USA. Jonáš také připomněl, že americký prezident se snaží udělat ze spotřební ekonomiky více ekonomiku výrobní. To hodnotí kladně například u produkce farmaceutik a čipů, kde dává smysl mít jejich výrobu na svém území.

Reakce Evropské unie

Evropská unie podle mluvčího Evropské komise (EK) Olofa Gilla připravuje reakci na oznámená cla na dovoz automobilů do Spojených států.

Další cla plánuje Trump oznámit 2. dubna. „Jak jsme pochopili, příští týden vstoupí v platnost nová sada opatření ze strany USA, která nazývají recipročními cly. Všech těchto kroků litujeme, ale na všechny se připravujeme,“ řekl mluvčí unijní exekutivy.

Ve Spojených státech začalo už 12. března platit 25procentní clo na veškerý dovoz oceli a hliníku. EU v reakci na to oznámila protiopatření vůči americkému zboží v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard korun). Protiopatření měla částečně začít platit od 1. dubna, částečně od 13. dubna. Nakonec evropská exekutiva rozhodla, že všechna celní opatření by měla vstoupit v platnost v jediný den, a sice 13. dubna.

Český Svaz průmyslu a dopravy pak vyzval své členy, aby mu poskytli předběžné hodnocení potenciálního dopadu jak na vývozy automobilů a automobilových součástí z EU, tak na současné investice v USA a v Mexiku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americké burzy začaly den mírným vzestupem

Americké akcie sice vstoupily do středečního obchodování mírným růstem, ale kolem 17. hodiny už se dva hlavní indexy, Dow Jonesův a S&P 500, pohybovaly ve ztrátě, nebo kolem nuly. Technologický index Nasdaq stále přidával necelé procento. V uplynulých dnech však burzy vykázaly výrazné propady, kterými reagovaly na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa, z nichž Čína se pustila do razantní odvety.
16:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 8 hhodinami

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 9 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...