Dodavatelé hlásí zvýšený zájem o fixace cen energií

8 minut
Události: Zájem o fixace energií
Zdroj: ČT24

Část dodavatelů eviduje větší zájem o fixace cen energií. U některých vzrostl oproti roku 2023 i o desítky procent – a to jak u elektřiny, tak u plynu. Podle analytiků je právě teď vhodná doba si cenu na delší období pojistit. Kvůli konfliktům ve světě i přechodu k nízkoemisní energetice ovšem není jisté, jestli energie letos nebudou zdražovat.

Zákaznické linky dodavatelů energií odbaví denně tisíce telefonátů. Víc lidí na ně volá od začátku energetické krize, kdy ceny prudce rostly. Loni se ale ustálily – a tak se lidé znovu zajímají o fixace. To potvrzuje i Aneta Zajícová, která v ostravském centru společnosti innogy zvedne kolem třiceti telefonátů denně.

Lidem radí s vyúčtováním nebo právě fixacemi. „Když se budeme bavit věkově, tak kolem čtyřiceti, padesáti let,“ odhaduje specialistka kontaktu se zákazníky věk zájemců o fixace. „Starší lidi moc ne, ti mají rádi nastavené smlouvy tak, jak jsou,“ dodává.

Zvýšený zájem o fixace teď zaznamenávají i v centru zákaznické linky Pražské energetiky (PRE). V minulosti přitom klienti na území hlavního města volili spíše nefixované produkty. Jak si pojistit dobrou cenu na co nejdelší dobu teď častěji vysvětluje i senior operátor Milena Nožičková. Jeden telefonát jí zabere od pěti do patnácti minut.

„Standardně si zákazník ověřuje, jestli už cenu fixovanou má – pokud ne, tak se dotazuje, na jak dlouho by si cenu zafixovat mohl a v jaké výši,“ popisuje Nožičková.

Mluvčí PRE Karel Hanzelka potvrzuje, že se zákazníci o fixace zajímají. „Mají tu problematiku velmi dobře nastudovanou a volají nám už s konkrétními požadavky,“ říká.

Mění se ale doba fixace, kterou lidé poptávají. Závisí to mimo jiné na akčních nabídkách firem. „Zatímco ještě v loňském roce – zejména v prvním půlroku – volili lidé nejčastěji jednoletý fix, dneska je největší zájem o dvouletou fixaci a tříletou fixaci,“ přiblížil mluvčí innogy Pavel Grochál.

„Až na konci loňského roku jsme viděli prudký nárůst u dvouleté fixace, což bylo dáno naším akčním produktem,“ říká za skupinu ČEZ její mluvčí Alice Horáková.

Podle mluvčího E.ON vidí zájem klientů třeba tehdy, když mají u jiného dodavatele spotové produkty. „Současné výkyvy na energetickém trhu je znervózňují,“ dodává.

Ceny na burze totiž začínají znovu růst. Se zpožděním se to může projevit i u dodavatelů, i když to žádný z těch, které ČT oslovila, nepotvrdil. „Hlavně fixovat do té doby, dokud tu ceníky máme,“ podotýká ředitel sekce Energie z webu Kalkulátor.cz Lukáš Kaňok. „Pokud se domácnost rozhodne přejít od elektřiny nezafixované na elektřinu zafixovanou, tak ušetří přibližně tisíc korun na jednu megawatthodinu,“ doplnil.

To může být za rok i několik tisíc, obzvlášť když domácnost žije v rodinném domě nebo elektřinou taky topí. Největší problém s orientací v cenách a výpočtech cen za energii mají většinou senioři. Ti často spoléhají na doporučení mladších členů rodiny.

Jak ušetřit za energie?

Ušetřit za energie se dá i změnou dodavatele. U elektřiny se pro tento krok loni rozhodlo skoro 380 tisíc domácností – o zhruba 110 tisíc víc než v roce 2023.

Nejčastěji domácnosti měnily dodavatele elektřiny, když jim přišlo vyúčtování, tedy na začátku roku. A potom taky s nástupem topné sezóny – tedy na podzim a v zimě. Rostl i počet změn dodavatelů plynu. Zatímco předloni přešlo k jiné společnosti 140 tisíc domácností, minulý rok jich bylo už skoro 170 tisíc.

A období, kdy se tak dělo nejčastěji, jsou podobná, jako u elektřiny. Zákazníci si nové nabídky dodavatelů hledají sami, nebo využívají různé srovnávače cen. Jeden takový provozuje zdarma a bez závazků taky Energetický regulační úřad (ERÚ). Denně jej využije až tři sta spotřebitelů. Na začátku si stačí zvolit, co chce spotřebitel vyhodnotit – jestli elektřinu nebo plyn. Pokud má fakturu, nahraje ji do systému.

Úřad nabízí vlastní srovnávač

„Fakturu jsem si připravil. Je to vcelku jednoduchý postup – chvilku počkáme, než náš srovnávač údaje zpracuje,“ popisuje postup ředitel odboru analytického a datové analytiky z ERÚ Martin Šik. Faktura je dle něj ve formátu .pdf a program ji automaticky přečte.

Pokud zákazník fakturu nemá, údaje vyplní. Pro přesnou kalkulaci zadá kromě místa odběru i distribuční sazbu, velikost jističe a spotřebu. Pokud mu stačí jen orientační výpočet, zvolí velikost nemovitosti, na co energii využívá a výši zálohy, po potvrzení vidí nabídky.

„Vybereme nejlevnější nabídku, v záložce rozpad ceny se nám poté ukážou tabulky s detailním rozpisem,“ dodal Šik. Důležité je podle něj sledovat taky sankce – a to nejen ve stávající smlouvě, ale i u nového dodavatele. „V tomto případě si dodavatel vyhrazuje právo požadovat náhradu ušlého zisku,“ upozornil.

Na rozdíl od většiny komerčních srovnávačů tento od regulátora trhu nevyžaduje osobní údaje, funguje i bez nich. Komerční srovnávače podle Šika využívají osobní data ke zprostředkování nabídek. „Tím, že my změnu dodavatele nezprostředkováváme, tak není potřeba, aby nám uživatelé dávali své emailové adresy nebo telefonní číslo a nehrozí, že by se jim pak někdo ozýval,“ uzavřel.

Při výběru dodavatele je tak důležité sledovat nejen cenu a pokuty, ale taky délku trvání smlouvy nebo dobu fixace. Spotřebitelé by taky měli zkontrolovat podmínky nové smlouvy. Tedy zda obsahuje to, co dodavatel slíbil v nezávazných nabídkách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 21 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025
Načítání...