Dodavatelé ke konci roku zlevní energie

7 minut
Události: Energie zlevňují
Zdroj: ČT24

Dobrá zpráva pro české spotřebitele: další dodavatel energií oznámil zlevnění. Společnost innogy od prosince sníží ceny těm zákazníkům, kteří nemají fixované produkty. Jedná se zhruba o 350 tisíc domácností. Zlevnit se podle informací ČT chystá i další velký hráč na trhu. Společnost E.ON od ledna sníží ceny elektřiny stávajícím klientům bez fixace. Půjde o víc než 700 tisíc domácností.

Innogy od prosince sníží pro zákazníky bez fixace cenu plynu o patnáct procent, u elektřiny klesne o sedm. „Zákazníci nemusí nic dělat, všechno se jim propíše automaticky, nemusí volat, nemusí chodit na pobočku,“ ujišťuje mluvčí innogy Pavel Grochál.

Automaticky se zlevnění propíše i do faktur zákazníků společnosti E.ON. Od ledna sníží ceny elektřiny klientům bez fixace. „Budou platit téměř o jednu pětinu méně za dodávku elektrické energie,“ informuje mluvčí E.ON Roman Špernák.

Zlevňují i další společnosti. Největší hráč na trhu ČEZ sníží ceny také od ledna. I v tomto případě půjde o produkty bez fixace. Cena elektřiny klesne o šest procent, plyn o desetinu. „Jedná se o 1,7 milionu zákazníků jak u elektřiny, tak u plynu. V případě elektřiny ti zákazníci, kteří tím svítí a vaří, ušetří zhruba dva tisíce korun ročně,“ uvedl mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

„Nabídky jsou opravdu na sestupné tendenci, nicméně taky od konce topné sezóny cena na burze opět roste, takže je velice pravděpodobné, že u dodavatelů se tento trend otočí a může cena začít zase postupně růst,“ upozorňuje energetický analytik Jan Béreš.

Podle některých dodavatelů si chce větší množství lidí současné ceny energií pojistit, a proto volí fixované produkty. Oblíbené jsou i ty na delší časové období, třeba na dva roky. Právě takové závazky někteří analytici doporučují podepsat. Radí ale nabídky dodavatelů důkladně porovnat a případný přechod jinam řešit včas.

Domácnosti i firmy se snaží šetřit

Domácnosti i firmy se snaží už delší dobu energiemi šetřit. Spotřebu ale také výrazně ovlivňuje počasí. Například u elektřiny byla zatím kromě ledna a července nižší než loni.

Právě ceny vedou domácnosti i k výběru nového, výhodnějšího dodavatele energií. Letos nejvíc měnily dodavatele elektřiny v lednu – tedy uprostřed topné sezóny. Změnu na začátku roku realizovalo na 50 tisíc spotřebitelů. V dalších měsících se počet těch, kteří přešli k novému dodavateli, pohyboval přibližně mezi pětadvaceti a devětadvaceti tisíci.

Podobné to bylo i u plynu. Smlouvu s jiným dodavatelem uzavírali lidé nejčastěji v lednu. Ke změně přistoupilo první měsíc v roce přes 24 tisíc domácností. I s problémy kolem změny dodavatelů se lidé obrací na Energetický regulační úřad anebo na spotřebitelské linky.

Více lidí má potíž s placením energií

Přibývá lidí, kteří mají problémy platit účty za energie. Podle ministerstva práce už je jich více než milion a čtvrt. Resort proto přišel s nápadem, jak pomoct alespoň těm nejzranitelnějším. Terénní pracovníci měří v domácnostech spotřebu energií a radí, jak co nejvíc ušetřit.

Podle nich mají na svědomí vysoké účty nejčastěji staré ledničky a mrazáky. Ty moderní dokážou v porovnání s těmi, které jsou starší deseti let, ušetřit několik stovek měsíčně. „Ty spotřebiče běží neustále, stává se, že v nich člověk najde námrazu. Když je silná, musí mrazák fungovat o to víc, aby prostor prochladil,“ vysvětluje marketingový ředitel společnosti BEKO Jan Krejčíř. V případě ekologických programů je úspora znát i u nových praček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Válku s USA v celních sazbách nikdo nechce, shodli se Jurečka a Juchelka

Hlavní reakcí Evropské unie po oznámení cel na ocel a hliník ze strany nové americké vlády prezidenta Donalda Trumpa by měla být snaha jednat, shodli se v Událostech, komentářích ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO). Jurečka míní, že by EU mohla snížit některá vlastní cla na zboží z USA, aby protistraně vyšla vstříc. Juchelka má za to, že EU měla jednání s USA o obchodních vztazích zahájit dříve a že je již „malinko pozdě“.
před 15 hhodinami

Reakce EU na americká cla by neměla být „přepálená“, míní ekonom Mertlík

„Pokud by 25 procent platilo, tak to pro Evropu není žádná katastrofa. Samozřejmě vývozce hliníku a oceli to omezí. Na druhou stranu obě komodity, zejména hliník, se často do Evropské unie musí dovážet, takže z hlediska celkové obchodní bilance to takový dopad mít nebude,“ řekl v Interview ČT24 bývalý ministr financí a ekonom působící na Unicorn Vysoké škole Pavel Mertlík o clech na ocel a hliník, která ohlásil americký prezident Donald Trump.
včera v 20:28

Trump zavádí clo na dovoz oceli a hliníku do USA. Unie chystá reakci

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení pětadvacetiprocentního cla na dovoz oceli a hliníku do USA, a to bez výjimek. Později však připustil, že zváží výjimku pro Austrálii. Opatření podle americké administrativy podpoří produkci oceli a hliníku v USA. Pozorovatelé však varují, že se zvyšuje riziko širšího obchodního konfliktu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že Evropská unie neponechá tento americký krok bez odpovědi, mělo by se o ní jednat ve středu.
včeraAktualizovánovčera v 19:30

Nová cla by dle expertů výrobu oceli v Česku ohrozit neměla, ovlivní ale evropský trh

Cla na dovoz hliníku a oceli do Spojených států, jejichž zavedení oznámil americký prezident Donald Trump, mohou ovlivnit i Česko. Jejich přímý dopad by ale podle Svazu průmyslu a dopravy (SP) měl být nižší než v roce 2018, kdy tehdejší Trumpova administrativa uvalila cla na ocel a hliník. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) zatím nelze dopady amerických cel na český průmysl přesně vyhodnotit. Podle ekonomů nebudou mít pro Česko zásadní makroekonomické důsledky, varují ale před budoucími dopady.
včeraAktualizovánovčera v 16:51

PŘEHLEDNĚ: Trump chce ukrajinské nerosty. Jaké přesně?

Americký prezident Donald Trump předestřel možnou dohodu s Ukrajinou, v jejímž rámci by došlo k výměně amerických zbraní a pomoci za vzácné nerostné suroviny, jimiž Kyjev disponuje. Není však jasné, které konkrétní suroviny má Trump na mysli. Ukrajina disponuje dvaceti klíčovými surovinami a naznačila, že je otevřena spolupráci při těžbě s USA. Značná část ložisek se ale nachází na územích okupovaných Ruskem.
včera v 15:08

Česko si v hodnocení korupce pohoršilo. Ještě hůře je na tom Slovensko

Česká republika si loni pohoršila v celosvětovém žebříčku vnímané korupce, když se propadla o pět pozic na 46. příčku. K důvodům podle mezinárodní organizace Transparency International (TI), která žebříček sestavuje, patří nedostatečná vládní strategie proti korupci či nedostatečná morální zásadovost politiků. Sousední Slovensko si dokonce pohoršilo o dvanáct míst. Nejlépe hodnocené z celkem 180 zemí bylo znovu Dánsko, následované Finskem a Singapurem, nejhůře naopak dopadly Jižní Súdán, Somálsko a Venezuela.
včeraAktualizovánovčera v 10:07

Tusk představil plán obřích investic, podle kritiků je nekonkrétní

Polský premiér Donald Tusk vyhlásil ambiciózní plán reforem a nových investic. Jen letos by se podle něj měly v zemi proinvestovat v přepočtu čtyři biliony korun. Do pěti lety by vláda chtěla předstihnout některé státy západní Evropy. Opozice mluví o předvolební rétorice. Kritičtí jsou i někteří experti, kteří poukazují na nekonkrétnost plánů.
10. 2. 2025

Nezaměstnanost v lednu vzrostla

Nezaměstnanost v lednu vzrostla na 4,3 procenta z prosincových 4,1 procenta. Lidí bez práce bylo v lednu 320 516, o 14 038 více než v předchozím měsíci. Volných pracovních míst bylo v lednu 83 323, o 163 250 méně než v prosinci 2024, informoval v pondělí dopoledne Úřad práce.
10. 2. 2025Aktualizováno10. 2. 2025
Načítání...