Čistý zisk Tesly se v prvním čtvrtletí propadl o 71 procent

Automobilka Tesla oznámila výsledky za první čtvrtletí 2025. Čistý zisk firmy se meziročně propadl o 71 procent na 409 milionů dolarů (8,97 miliardy korun), celkové tržby klesly o devět procent, uvedla americká stanice CNBC. Podle odborníků se na situaci Tesly podepisují politické aktivity jejího ředitele Elona Muska, který v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa funguje v čele týmu pro státní efektivitu (DOGE).

Tržby z automobilového průmyslu klesly automobilce o pětinu na čtrnáct miliard dolarů (307,23 miliardy korun) ze 17,4 miliardy dolarů (381,82 miliardy korun) ve stejném období loňského roku, píše na webu CNBC.

Tesla uvedla, že jedním z důvodů poklesu byla i nutnost modernizovat linky ve čtyřech továrnách, aby mohla začít vyrábět novou verzi oblíbeného SUV Modelu Y. Společnost také považuje za brzdu nižší průměrné prodejní ceny a prodejní pobídky.

Spojitost s politikou

Podle odborníků ale existuje souvislost mezi Muskovou politickou aktivitou a potížemi jeho automobilky. Jedním z ukazatelů jsou podle nich také rozsáhlé protesty, kterým Tesla čelila ve Spojených státech i ve světě. V uplynulých měsících také došlo k vandalským útokům na vozidla či nabíjecí stanice automobilky.

„Tesla zjevně čelí odporu spotřebitelů, který je způsoben nadměrnou politickou rolí jejího lídra Elona Muska,“ sdělil profesor ekonomie na Stern School of Business na New York University Joseph Foudy. „Více než kterákoli jiná americká společnost je Tesla značkou, která je synonymem pro svého (spolu)zakladatele,“ dodal pro server U. S. News & World Reports.

Politika však není jedinou příčinou situace Tesly. Foudy poznamenal, že svou roli sehrály i další faktory, jako jsou problémy s uvedením vozu Tesla Model Y na trh a zvýšená konkurence ze zemí, jako je Čína. Nicméně uvedl, že „napjatá politická atmosféra“ prodeje společnosti Tesla „jasně ovlivnila“.

Profesor politologie na Kalifornské univerzitě v Irvine Michael Tesler prohlásil, že Muskova „politická značka je hluboce polarizující a vyvolala intenzivní odpor proti jeho společnosti ze strany spotřebitelů, kteří by si s největší pravděpodobností koupili elektromobily“. Tím měl na mysli liberální spotřebitele, kterým záleží na životním prostředí.

Vztah k Tesle a Muskovi

Průzkum Yahoo News/YouGov provedený mezi 20. a 24. březnem ukázal, že dvě třetiny dotazovaných dospělých Američanů (67 procent) tvrdí, že by v budoucnu neuvažovali o pořízení Tesly. Přičemž 37 procent uvedlo, že Musk je „hlavním důvodem“ nebo „jedním z důvodů“ proč by si Teslu nepořídili.

Průzkum také rozdělil tyto otázky podle politické orientace dotazovaných a ukázal, že o pořízení vozu Tesla by neuvažovalo 82 procent demokratů, 53 procent republikánů a 67 procent nezávislých.

Rozdělení podle politických stran se ještě více projevilo, pokud jde o Muskovu roli v odporu dotazovaných lidí vůči Tesle. Z demokratů uvedlo 69 procent Muska jako hlavní nebo jeden z důvodů, proč si Teslu nekoupí nebo nevezmou na leasing. Totéž uvedlo pouze osm procent republikánů a 41 procent nezávislých.

Vyhlídky podle odborníků

Vzhledem k nespokojenosti s Muskem a z ní vyplývajícím bojkotům a odporu vůči Tesle nevidí Tesler, že by se situace pro firmu v dohledné době zlepšila.

„Myslím, že škody již byly z velké části napáchány, zejména v následujícím období čtyř let,“ podotkl Tesler. „Demografická skupina, která je nejvíce nakloněna nákupu elektrických vozidel, je vehementně proti Trumpově administrativě a je do značné míry bezmocná, aby jí zabránila v provádění její politiky. Odpor a bojkot proti Trumpovu nejviditelnějšímu podporovateli jsou pro progresivisty jednou z mála možností, jak nyní smysluplně jednat. A nemyslím si, že se to změní,“ prohlásil politolog.

Někteří experti tvrdí, že by se Tesla mohla zotavit, kdyby Musk opustil americkou vládu, ale podle zpravodajské stanice CNN se miliardář dostal do bezvýchodné situace. Pokud bude i nadále úzce spjat s Trumpem, může si jeho společnost znepřátelit potenciální zákazníky doma i v zahraničí, kterým se nelíbí prezidentova politika zavádění tarifů. Pokud se však od Trumpa Musk distancuje, riskuje hněv Bílého domu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025
Načítání...