Češi jsou velkými daňovými skeptiky, chtějí stabilitu

Praha – Více než dvěma třetinám českých firem se v současném daňovém systému nežije dobře. Vadí jim hlavně nestabilní podmínky. Konkrétní nastavení daňových sazeb je prý druhotná věc. Čeští podnikatelé jsou ve vnímání svého prostředí mnohem skeptičtější než v dalších zemích Evropy, Středního východu či Afriky. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi 800 respondenty z 25 zemí.

Češi pociťují daňovou nejistotu (zdroj: ČT24)

Loni ve stejném průzkumu vnímalo jako problém daňovou nejistotu 70,5 procenta tuzemských firem, v regionu EMEA 60 procent. Firmy podle průzkumu nestojí tolik o nižší daně, jako spíše o stabilní daňový systém.

„Z hlediska vnímání daňové nejistoty patří Češi v regionu střední Evropy mezi největší pesimisty. Na Slovensku vnímá vysokou daňovou nejistotu dvě třetiny dotázaných, v Německu 44,1 procenta respondentů a v Rakousku jen 37,1 procenta,“ uvedla ředitelka v daňovém oddělení Deloitte Radka Mašková. Hlavní příčiny daňové nejistoty jsou podle ní stále stejné, jde o časté změny v daňové legislativě či nejednoznačnost, nedostatky a náhlé zvraty stanovisek daňové správy.

  • "Samozřejmě pokud nebudu přesně vědět, na jakých principech budu fungovat v následujících letech, těžko přesvědčím mateřskou firmu, že Česká republika je země, kde by se mělo výrazněji investovat," říká Josef Neumann, komerční ředitel PepsiCo pro Česko a Slovensko.

Podle průzkumu by dotázané firmy v ČR nejčastěji uvítaly větší jistotu ohledně budoucnosti daňového systému (67,1 procenta), jeho zjednodušení (74,7 procenta) a větší předvídatelnost a spolupráci s daňovou správou (24,1 procenta).

Více než 93 procent dotázaných by uvítalo, aby spouštění účinnosti daňových legislativních změn bylo vždy k jednomu či dvěma konkrétním dnům v roce, například k 1. lednu nebo k 1. červenci. „Tato změna by vyžadovala poměrně malé organizačně-legislativní opatření ze strany státu, přitom by významně přispěla k přehlednosti právního prostředí, v němž firmy působí,“ uvedl advokát v Ambruz & Dark Deloitte Legal Tomáš Babáček.

Z průzkumu dále vyplývá, že v ČR má dobrý nebo velmi dobrý vztah s finančními úřady skoro 72 procent dotázaných. To je lepší než loni. Češi přitom hodnotí ve srovnání se Slovenskem či Německem svůj vztah s finančními úřady hůře, ve srovnání s průměrem zemí regionu je jejich vnímání více pozitivní. Česko zároveň patří stejně jako loni mezi země, kde je nejnižší frekvence daňových kontrol.

Vydáno pod