Americká ekonomika zrychlila růstové tempo

Washington - V loňském čtvrtém čtvrtletí zrychlil růst americké ekonomiky na 3,2 procenta z 2,6 procenta za třetí čtvrtletí. Podle tamního ministerstva obchodu vykázaly spotřebitelské výdaje ve Spojených státech na konci minulého roku nejvyšší nárůst za více než čtyři roky. Ekonomové nicméně čekali vyšší tempo hospodářského růstu, odhadovali ho na 3,5 procenta. Za celý rok ekonomika obnovila růst po poklesu v roce 2009.

Příznivě se na ekonomických ukazatelích projevil vedle spotřebitelských výdajů i silný vývoz. Zpráva tak předkládá jasné signály, že se ekonomika Spojených států oživuje stabilně.

Nezaměstnanost klesá jen pomalu

Ovšem přestože se růst ekonomiky zrychlil, počty nezaměstnaných se snižují pomalu. Pro miliony nezaměstnaných Američanů je tak dnešní zpráva o hrubém domácím produktu slabou útěchou a centrální banka Fed bude muset kvůli trhu práce zůstat ve střehu.

Ekonomika Spojených států se za celý uplynulý rok zvýšila o 2,9 procenta, což představuje nejvyšší nárůst od roku 2005. V roce 2009 se hrubý domácí produkt USA snížil o 2,6 procenta.

Vydáno pod