Vláda se rozhodla nepokračovat ve vývoji digitalizovaných systémů stavebního řízení spuštěných 1. července. Pracuje na vypsání nové zakázky, řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nové systémy, které se nebudou dále vyvíjet, bude podle něj možné dočasně používat souběžně s těmi starými. Kabinet také uvolnil tři miliardy korun na odstraňování následků povodní.
Vláda zadá nový systém stavebního řízení
Letos spuštěné systémy stavebního řízení, které se nebudou dále vyvíjet, bude zatím možné dočasně používat souběžně s původně využívanými systémy. Přechodné období bude podle Kupky datováno zpětně od 1. července letošního roku a potrvá do posledního dne roku 2027. „To znamená, že nový systém by měl být spuštěn nejpozději 1. ledna 2028,“ ujasnil ministr. V příštím roce končí mandát současné vlády, takže termín spuštění systému připadá až na období příštího kabinetu.
Vláda plánuje nyní pracovat na vypsání zakázky na nový systém. „Jsou tam tři roky na to, aby Česká republika dokázala vytvořit základní procesní analýzu, která určí, co má být na konci celého systému, co ten systém má umět,“ doplnil Kupka. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) uvedl, že letos spuštěné digitalizované systémy byly v některých směrech funkční, a proto vítěz nové zakázky bude moci využít jejich části a dále na nich stavět, pokud uzná za vhodné.
Otestovaný a zmonitorovaný systém by měl být podle Kulhánka zcela hotový za 32 až 38 měsíců. Bude nutné vypsat výběrové řízení, vypracovat zadávací dokumentaci, návrh vysoutěžit a následně zrealizovat. Hodnota celého projektu podle něj zatím nebyla vyčíslena, pohybovat by se mohla ve vyšších stovkách milionů korun.
Podle Kupky byl kromě technického stavu systémů problém se zadáním zakázky na jejich vytvoření, které se neuskutečnilo v souladu se zákonem. Pochybení potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Krajský soud v Brně. Systém v některých ohledech podle ministra neodpovídá platnému stavebnímu zákonu a data o propustnosti, které systém vykazoval, nemusely kvůli špatným funkcím odpovídat realitě.
Prodloužením realizace digitalizace stavebního řízení se podle Kulhánka Česká republika dostává do problému kvůli plnění milníků z Národního plánu obnovy. Bude tak třeba jednat se zástupci Evropské komise nad tím, jak minimalizovat rizika dopadu na omezení čerpání podpory z tohoto programu.
Předchozího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) odvolal 30. září na návrh premiéra Petra Fialy (ODS) z funkce prezident Petr Pavel. Návrh Fiala zdůvodnil právě špatně fungující digitalizací stavebního řízení. Na síti X Bartoš ve středu napsal, že vždy usiloval o dotažení digitalizace stavebního řízení prostřednictvím moderního řešení za adekvátní a férovou cenu. „Nikoliv za téměř dvě miliardy, což byla odhadovaná cena původních čtyř zakázek, které jsem ‚podědil‘ na ministerstvu pro místní rozvoj po Kláře Dostálové (ANO),“ zdůraznil.
Svaz průmyslu: Vývoj by měl začít bezodkladně
Vývoj nového systému stavebního řízení by měl začít bezodkladně a s využitím co nejvíce částí stávajícího systému, uvedl Svaz průmyslu a dopravy. Zároveň je podle něj potřeba, aby byl systém komfortní pro uživatele a aby obstál před zákonem.
„Je také nutné provést skutečnou digitalizaci a využít moderní postupy a zajistit provázanost dílčích systémů mezi sebou, aby byly eliminovány požadavky na stavebníky z hlediska dokládání informací, které jsou v systémech evidovány, ale zároveň zůstaly zabezpečené z pohledu excesivního poskytování dat a získávání citlivých informací,“ sdělil expert svazu na dopravu a zástupce ředitele sekce hospodářské politiky Jan Šebesta.
Rozhodnutí kabinetu vypsat novou zakázku hodnotí opoziční ANO jako „pragmatické“. „Je třeba začít rychle od začátku. Ale vidím v tom chybu vlády, měla konat dřív. Byla na to upozorňována nejen opozicí, ale i odborníky,“ poznamenal místopředseda ANO Robert Králíček.
Tři miliardy na odstraňování následků záplav
Vláda na středeční schůzi jednala rovněž o následcích zářijových povodní. Na jejich odstranění uvolnila tři miliardy korun. Miliarda je určena na pomoc domácnostem, dvě miliardy na obnovu vodovodů, kanalizací a čističek, informoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Peníze pro domácnosti podle něj odešle vláda prvním obcím v pátek.
Ministři už dříve rozhodli, že každá domácnost postižená povodněmi dostane v průměru 40 tisíc korun. Rozdělení peněz mezi jednotlivé domácnosti budou mít na starosti obce, které samy posoudí výši podpory pro konkrétní lidi podle toho, nakolik je povodně zasáhly, zopakoval Hladík.
Návrh smlouvy mezi Českem a Vatikánem
Kabinet ve středu také kývl na návrh smlouvy mezi Českem a Vatikánem, oznámil ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Smlouva podle něj nijak neupravuje majetkové poměry státu ke katolické církvi a je potvrzením vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Vatikánem.
Smlouva chrání svobodu vyznání občanů a právně ukotvuje například duchovní služby v sociálních a zdravotnických zařízeních nebo ve vězeních a v armádě, uvedl šéf diplomacie.
Kabinet má uzavření smlouvy ve svém programovém prohlášení. Česko je jednou z posledních evropských zemí, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou. Parlament smlouvu v roce 2003 neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví.