ŽIVĚ: Reformu penzí už není možné odkládat, zdůraznil Jurečka

ŽIVĚ: Jednání sněmovny (zdroj: ČT24)

Důchodovou reformu není možné podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) dál odkládat s ohledem na schodky penzijního systému. Současných penzistů se nedotkne, ohradil se ministr ve sněmovně vůči opozici. Poslanci projednávají důchodovou novelu druhým jednacím dnem. Očekává se, že se ani v pátek k hlasování nedostanou a debata bude pokračovat příští týden.

Reforma se odkládá podle Jurečky dvě desetiletí, systém je dlouhodobě v minusu a v přebytku končil jen výjimečně. „Důchodovou reformu, ať chceme nebo nechceme, udělat musíme a nejde to už odkládat dál,“ prohlásil ministr před poslanci.

Jurečka se vrátil ke středečním výrokům lídrů ANO a SPD Andreje Babiše a Tomia Okamury o tom, že o peníze přijdou i nynější penzisté. Ministr to popřel a vyzýval autory těchto tvrzení, ať je doloží konkrétními ustanoveními navrhované novely. „Budeme všem valorizovat důchody plně o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Rozhodnutí padlo loni,“ podotkl.

Reforma předpokládá zejména další postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu a snižování výpočtu nových penzí. Opatření mají podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku důchodového systému. Lídři opozičních ANO a SPD mluví o „okrádání“ nebo „obírání“ současných i budoucích seniorů. Slibují, že pokud se dostanou do vlády, reformu opraví, nebo ji úplně zruší.

K předloze se sešly tři desítky pozměňovacích návrhů, a to i z koaličních řad. Patří k nim stanovení věkové hranice pro nárok na starobní důchod na 67 let. Původní vládní návrh s žádným stropem nepočítá. Opoziční ANO a SPD ale trvají na zachování nynějších 65 letech.

Sama koalice hledá shodu na předčasných penzích pro zaměstnance pracující v náročných profesích. Debaty podnítila úprava ODS a TOP 09, která v porovnání s vládním návrhem zužuje počet pracovníků s nárokem na dřívější odchod do důchodu na zhruba desetinu.