Několik poslanců KDU-ČSL odmítá zmenšení skupiny s nárokem na dřívější důchod

4 minuty
Události: Projednávání důchodové reformy ve sněmovně
Zdroj: ČT24

Poslanci v pátek opět diskutovali o důchodové reformě. Oproti středečnímu mimořádnému jednání se od rána u řečnického pultu střídali zástupci opozice i koalice. K hlasování se nedostali a debata bude pokračovat příští týden ve středu. ČT navíc zjistila, že nejmíň pět poslanců KDU-ČSL zatím nechce hlasovat pro omezení počtu lidí, kteří by mohli do důchodu dřív, aniž by přišli o peníze.

Opoziční poslanci se pozastavovali nad zásadními koaličními pozměňovacími návrhy k původní vládní předloze. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) zmínil opětovné stanovení hraničního věku pro odchod do penze, na 67 let místo nynějších 65 let, a úpravy takzvaného výchovného a předčasných penzí v náročných profesích. „Mění za pochodu tu skvělou, v mašličkách odevzdanou, vyfutrovanou, zanalyzovanou a prodiskutovanou důchodovou reformu,“ rýpl si do kabinetu.

O stanovisko k pozměňovacímu návrhu TOP 09 a ODS, který výrazně omezuje původně plánovaný okruh pracovníků v náročných profesích s nárokem na předčasnou penzi, opakovaně, ale zatím marně žádala ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) pirátská místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová. Jurečka přislíbil, že se „rozhodně vyjádří“, ale nikoli nyní.

Spor v koalici

Úprava důchodů u náročných profesí rozdělila koalici, shodu vládní tábor pravděpodobně dosud hledá. ODS a TOP 09 trvají na tom, aby nárok na dřívější penzi bez jejího krácení mělo jen patnáct tisíc lidí. Naopak část lidovců chce, aby mohlo až o pět let dřív odejít do důchodu i dalších 127 tisíc zaměstnanců. Na tomto původním koaličním návrhu trvají Vít Kaňkovský, Jiří Navrátil, Šimon Heller, Pavla Golasowská a Marie Jílková.

„Já jsem lékař, ortoped. Nedokážu si představit, že kdybychom takhle razantně zasáhli do vládního návrhu, tak že bych se pak mohl těm pacientům podívat do očí,“ uvedl Kaňkovský. Také Heller zmínil, že podporuje, aby náročné profese ve třetí kategorii zůstaly podpořeny. „Dali jsme příslib všem v rámci celé společnosti, že třetí kategorie bude zařazená,“ podotkl také Navrátil.

S tím ale zásadně nesouhlasí TOP 09. Za pomalejší růst věku odchodu do penze požaduje méně lidí s nárokem na dřívější důchod. „Ty pozměňovací návrhy musí projít, jinak za TOP 09 nemusí projít návrh jako celek,“ podotkla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

26 minut
Události, komentáře: Marek Výborný (KDU-ČSL) a Aleš Juchelka (ANO)
Zdroj: ČT24

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného se o náročných profesích debatovalo na poslaneckém klubu. „Je dohoda v KDU-ČSL na tom, že vznikne pracovní skupina, která bude hledat jiné řešení pro náročné profese i ve třetí kategorii. (...) Jde to řešit přes podporu třetího pilíře – bavit se o navýšení příspěvků ze strany zaměstnavatelů a podobně. Je to cesta, o které i ti, co jsou odpůrci toho zúžení na čtvrtou kategorii, vědí a uznávají, že toto může být řešení,“ uvedl v Událostech, komentářích.

Podle Juchelky, který byl rovněž hostem pořadu, vládní poslanci hodili 127 tisíc lidí přes palubu a vyměnili je za debatní kroužek o třetím pilíři. „My víme, že se to do konce volebního období nedá stihnout. (...) Toto je skutečně nesmysl. Tato vláda mění své vyfutrované, zanalyzované parametry důchodové reformy za pochodu,“ poukázal.

Jurečka věří, že vládní koalice nakonec bude při hlasování o důchodové reformě jednotná. Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek potvrdil, že prosazení penzijní reformy je jednou z nejdůležitějších priorit jeho vlády. „Děláme reformu, která zajistí udržitelnost důchodového systému na desítky let dopředu a zajistí také lidem důstojné penze,“ dodal premiér.

Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové ale nebyly dodány žádné analýzy, že se lidé toho věku, který se prodlužuje, dožijí ve zdraví.

Důchodovou reformu není možné podle Jurečky dál odkládat s ohledem na schodky penzijního systému. Popřel středeční výroky lídrů ANO a SPD Andreje Babiše a Tomia Okamury o tom, že o peníze přijdou i nynější penzisté.

Nesouhlasné opoziční reakce pak vyvolala Jurečkova slova o tom, že mu nejvíce vadí, když se lže. Babiš mimo jiné opět prohlásil, že reforma je „podvodem na zaměstnance a mladé lidi“. Když se ANO dostane do vlády, změní ji, zopakoval. „Důchodci si zaslouží důstojný důchod, důstojný život a my na to peníze seženeme, protože jsme je vždycky sehnali,“ podotkl šéf hnutí ANO.

Vraťme se k tématu, vyzvala opozici poslankyně

Na přibližně 2,5 hodiny vyplnily schůzi úvahy zejména opozičních poslanců o porodnosti, sociálních podmínkách pro její zvýšení či o demografii prostřednictvím nejvýše dvouminutových poznámek. „Musíte mít děti, jinak nebudete mít budoucnost,“ vyzýval mladou generaci Vladimír Zlínský (SPD).

Jeho kolega z hnutí Jaroslav Foldyna zase doporučoval zdůrazňovat základní roli rodiny. „Jinak vymřeme jak nosorožec bílý,“ konstatoval. Romana Bělohlávková (KDU-ČSL) v závěru tohoto bloku nabádala poslance k tomu, aby se vrátili k tématu schůze a nestrašili mladé tím, že pokud nebudou mít dost dětí, tak lidstvo vymře.

Následně se u řečniště střídali poslanci s právem přednostního vystoupení. Například místopředseda dolní komory a ANO Karel Havlíček doporučoval vládě, aby se soustředila na příjmy a méně škrtala. Žádný z třech desítek poslanců přihlášených do běžné diskuse se ke slovu dosud nedostal.

V případě, že koalice příští pátek důchodovou reformu prosadí, senátoři by o ní mohli hlasovat 11. prosince. „I tak je to na poslední chvíli. Já jsem několikrát říkal nejen Marku Bendovi (ODS), že by bylo dobře, kdyby nám takové zákony, které mají svoji účinnost od 1. ledna 2025 posílali dříve,“ uvedl pro Týden v politice předseda Senátu Miloš Vystrčil. Pokud reforma projde i v horní komoře, dostane ji v polovině prosince k podpisu prezident.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 35 mminutami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 1 hhodinou

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 4 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 5 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 7 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 8 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami
Načítání...