Česko zvládne při výpadcích ruské ropy přejít na zásobování západní cestou

Události: Dokončení projektu TAL-PLUS (zdroj: ČT24)

Česká republika je nově připravená přejít v případě výpadků ruské ropy z ropovodu Družba na plné zásobování západní cestou ropovody TAL a IKL. Řekli to premiér Petr Fiala (ODS) a generální ředitel Mero ČR Jaroslav Pantůček v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves. Nadále platí, že se má Česko od ruské ropy odstřihnout v polovině letošního roku, jak vláda oznámila loni v červnu.

Fiala navýšení kapacity ropovodu TAL označuje za zásadní změnu české energetické politiky a posílení energetické bezpečnosti. „Můžeme konstatovat, že jsme dosáhli situace, kdy nás (ruský vládce) Vladimir Putin nemůže vydírat ani tím, že řekne, že zastaví dodávky ropy. Je to díky tomu, že jsme rozšířili kapacitu ropovodu TAL a že toto rozšíření je v tuto chvíli stavebně dokončeno,“ uvedl.

Kapacita západních ropovodů dosáhne až osmi milionů tun ropy ročně, což zcela pokryje spotřebu rafinerií v Česku. „Navýšení kapacity ropovodu TAL zajistí České republice čtyři miliony tun ropy navíc,“ podotkl Fiala.

Premiér Fiala a ministr Stanjura o plánovaném konci odběru ruské ropy (zdroj: ČT24)

Transalpinský ropovod TAL existuje od roku 1967 a nyní se poprvé dostane na maximální výkony, na které byl projektován. Začíná v italském Terstu, pokračuje do Rakouska a Německa.

O uskutečnění projektu TAL-PLUS, tedy navýšení přepravní kapacity ropovodu TAL, rozhodla česká vláda v listopadu 2022, technické práce začaly v květnu o dva roky později. Reagovala tím na ruskou plnohodnotnou invazi na Ukrajinu zahájenou v únoru 2022. „Náklady na tuto kompletní nezávislost na ruské surovině nepřekročí 1,6 miliardy korun a hradí je Mero ČR ze svých výnosů. Nebudou tak mít žádný přímý dopad do státního rozpočtu,“ vysvětlil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Mero ČR je výhradním přepravcem ropy do Česka. Vlastní a provozuje dva ropovody: českou část Družby a ropovod IKL, který navazuje na TAL.

Investice se týkala více než deseti míst podél ropovodu, spočívala třeba v instalaci dvaceti čerpadel, dvanácti elektromotorů, nových průtokoměrů a celkové modernizaci systému. Na ruské ropě z ropovodu Družba nebude Česko závislé po šedesáti letech.

Technicky je rozšíření ropovodu připraveno

Funkčnost rozšířeného ropovodu už je otestovaná, technicky je připravený. „V první polovině letošního roku dokončíme zbylé provozní testy a dojde k dokončení technických prací také na Centrálním tankovišti ropy,“ doplnil Pantůček.

Provozovatel tuzemských rafinérií Orlen Unipetrol připravenost oznámil už loni. „My jsme na přechod technologicky připraveni již od jara minulého roku. V roce 2023 jsme vytipovali a otestovali vhodné alternativní ropné směsi a na jaře loňského roku jsme upravili nastavení litvínovské rafinérie tak, aby mohla tyto náhradní ropné směsi zpracovávat,“ prohlásil v úterý generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.

Dodal, že jakmile společnost obdrží od Mero finální potvrzení, že rozšířený ropovod úspěšně prošel všemi provozními testy, je plně funkční a připravený na ostrý povoz, zahájí Orlen Unipetrol administrativní proces přechodu na nové směsi rop. „Předpokládáme, že tento proces bude dokončen na konci prvního pololetí letošního roku,“ doplnil ředitel.

Na ruské ropě z ropovodu Družba nebude Česká republika závislá po šedesáti letech. Technický ředitel Mero ČR Zdeněk Dundr uvedl, že nicméně zůstane dále připravený k eventuálnímu provozu. „Je třeba to dobře promyslet, zjednodušeně proto, aby se ten ropovod úplně nezakonzervoval,“ podotkl místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček. „Určitě je dobře, že se zkapacitňuje TAL,“ dodal.

Ani jeden kubík plynu z Ruska

Závislosti na ruském plynu se podle Fialy Česko zbavilo už minulý rok. „Od 1. ledna nepřitekl jediný kubík plynu z Ruska,“ potvrdil Stanjura.

Kyjev totiž zavřel tranzitní trasu, kterou se přiváděl plyn z Ruska přes Ukrajinu a Slovensko až do Česka. Do země tak letos proudí plyn výhradně ze Západu. „I na evropském trhu může být v plynárenské soustavě nějaký podíl ruského plynu, který se tam dostává skrze zkapalněný zemní plyn, nejvíce ze Španělska, Francie,“ připouští odborník na plynárenství a řídící konzultant poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Kocůrek.

Deset států EU včetně Česka teď prosazuje úplný zákaz dovozu ruského plynu, včetně toho zkapalněného. Finskou iniciativu podpořilo i Švédsko, Dánsko, Polsko nebo pobaltské republiky. Čeká se, zda Evropská komise zahrne opatření do nového balíku sankcí. Hledání jednomyslné shody mezi 27 státy ale bude těžké. 

„Ono to samozřejmě není jednoduché. Odvážná cesta, kterou se vydala česká vláda, zbavit se závislosti na ruském plynu a ropě vyžaduje celou řadu kroku a rozhodnutí. Bylo to i velké diplomatické úsilí. Ale myslím si, že je to cesta správná a nutná pro všechny evropské země,“ podotkl premiér Fiala.

Argumentaci výrazně vyšší cenou pro spotřebitele a domácnosti nepovažuje za opodstatněnou. „Slyšeli jsme, jak když nebudeme odebírat ruský plyn, bude plynu málo, co to všechno bude stát, nic takového se nestalo. Vystačíme si s plynem, který přichází ze Západu, a na cenách se to neprojevuje. To stejné je s ropou, prakticky to zákazníci nepocítí,“ přislíbil.

Havlíček upozorňuje na možný růst cen

Podle Stanjury Česko tím, že si „může vybírat, odkud koupí plyn a ropu,“ posílilo energetickou bezpečnost a energetickou nezávislost. „V okamžiku, kdy nejste na nikom závislý, (…) máte možnost volby. V okamžiku, kdy jste závislý, tak reálně možnost volby nemáte,“ uvedl v úterních Událostech, komentářích. „Jsme technicky připraveni na to, že kdyby byla potřeba – zatím naštěstí není – tak jsme schopni pokrýt celou potřebu ropy v České republice ropovodem TAL plus,“ pokračoval.

Připomněl také vybudování „nezávislého ropovodu“ z Ingolstadtu v devadesátých letech, kde prý dostatečná kapacita pro Česko byla. Místopředseda sněmovny a poslaneckého klubu hnutí ANO Karel Havlíček, který byl dalším hostem pořadu, reagoval, že to je dobrá zpráva.

Události, komentáře: Ministr financí Zbyněk Stanjura, místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček a ředitel Českého plynárenského svazu Josef Kotrba o dovozu ropy z Ruska (zdroj: ČT24)

Na otázku, proč se nezajistila nezávislost Česka na ruské ropě, Havlíček odpověděl, že se v letech 2015 či 2016 vytvořila studie proveditelnosti, která prý ukazovala varianty, jak posílit nezávislost. „Nikdy zde nebyla absolutní závislost na ruské ropě, bylo to přibližně padesát na padesát. Ani teď to není tak, že by stát rozhodnul, jestli se bude, či nebude odebírat ruská ropa. Teď se musí rozhodnout PKN Orlen,“ uvedl.

Podotknul také, že společnost PKN Orlen v posledních letech zvýšila podíl odběru ruské a „neruské“ ropy na šedesát ku čtyřiceti procentům. „Není to chyba vlády, rozhodl prostě privátní subjekt,“ řekl. Firma se tak prý rozhodla podle ceny, což se však podle něj na cenách nafty či benzinu neprojevilo – rafinérská marže byla prý skoro desetinásobně vyšší.

Stanjura v otázce možného zvýšení cen při přepravě uvedl, že se cena přepravy podílí na jednom litru pohonných hmot zhruba patnácti až třiceti haléři. Souhlasil však s Havlíčkem v tom, že u pohonných hmot jde často o otázku marží konkrétních rafinérií. „Díky tomu, že je otevřená soutěž, nemá nikdo tak monopolní postavení, aby marži neúměrně zvyšoval,“ řekl.

Navýšení kapacit TALu tak nebude mít dle něj žádný dopad na ceny pohonných hmot. To však podle Havlíčka nelze jednoznačně říct. „O co méně bude zdrojů, o to více by logicky měla růst cena finálních produktů,“ uvedl s tím, že na to vláda nemá bezprostřední vliv. „Pochopitelně že může vzrůst cena, pokud bude ropy nedostatek, to se může projevit i skrz ropné produkty,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V přerovské chemičce unikl v pátek při poruše do ovzduší oxid síry

V přerovské chemičce Precheza unikl v pátek večer do ovzduší oxid síry. Stalo se tak při poruše na zařízení tlakové membrány parního kotle. Ihned po zjištění úniku bylo zařízení odstaveno. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byla kvalita ovzduší v Přerově v pátek i v sobotu velmi dobrá.
před 3 hhodinami

Senátorem v obvodu Brno-město bude Zdeněk Papoušek (ODS), zvolen byl v 1. kole

Senátorem ve volebním obvodu Brno-město bude Zdeněk Papoušek, někdejší senátor za KDU-ČSL, kterého nyní navrhla ODS s podporou SPOLU, STAN, Pirátů, Zelených a iniciativy Fakt Brno. Hned v prvním kole získá nadpoloviční počet hlasů. Vyplývá to z prognózy ČTK na základě sčítání hlasů na www.volby.cz. Druhá Karin Podivinská (ANO) dostane zhruba 22 procent hlasů.
před 3 hhodinami

Projekt daruje dětem vouchery na volnočasové aktivity za tři miliony korun

Jednou z cest, která pomáhá financovat dětem z rodin v tíživé situaci zájmové kroužky, je projekt Darujeme kroužky dětem. Jeho organizátor, spolek Česká rada dětí a mládeže, nyní rozdělí další tři miliony korun z veřejné sbírky. Částku ČT potvrdila mluvčí projektu Soňa Polak. Rodiče dětí, které mají problémy zaplatit kroužky a splňují kritéria, mohou o příspěvky na druhé pololetí školního roku žádat už od pondělí 20. ledna.
před 8 hhodinami

Již nelze poznat, kdy je obraz vygenerovaný AI, míní expert

Čipy používané v oblasti umělé inteligence se dají přirovnat k lidskému mozku, popsal v pořadu 90' ČT24 Vladimír Janíček z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT). „Bavíme se o něčem, co je na špičce výkonu,“ dodal. Umělá inteligence se v posledních měsících nesmírně posunula, podle expertů se u výtvorů vytvořených kvalitní technologií nedá určit, zda je vytvořila právě AI. „Musíme si zvyknout, že technologie změní způsob, jakým věci kolem sebe vidíme,“ míní ředitel spolku prg.ai Lukáš Kačena.
před 9 hhodinami

V Brně začali sčítat hlasy doplňovacích senátních voleb

Ve čtrnáct hodin se uzavřely volební místnosti v jedenácti městských částech Brna, které spadají do volebního obvodu číslo 60, kde se konaly doplňovací volby do senátu. Lidé vybírali nástupce zesnulého Romana Krause (ODS), který náhle zemřel loni 30. října. Přišlo asi 21 procent voličů. Voliči mohli poprvé využít elektronické občanské průkazy. Český statistický úřad zveřejní výsledky na webu volby.cz odpoledne.
před 10 hhodinami

Česká armáda čeká na dodávky moderních děl Caesar, zkoušet se mají letos

Střídání české armády v zahraničních operacích pokračuje. Z Pobaltí se vrátili dělostřelci s houfnicemi Dana, místo nich na místě začíná působit chemická jednotka. Armáda teď čeká na nová, moderní děla Caesar, která budou mít už standardní ráži NATO. To usnadní logistiku a případné nasazení. Podle ministerstva obrany jsou nyní vyrobeny dva předsériové kusy děl Caesar, potřebné vojskové zkoušky mají nové zbraně absolvovat letos ve třetím čtvrtletí, pak mohou následovat dodávky.
před 11 hhodinami

Vysoké Mýto pokácí skoro sto usychajících stromů. Chřadnou a mohly by se zlomit

Radnice ve Vysokém Mýtě nechá ve městě pokácet víc než osmdesát stromů – jehličnanů, vesměs borovic a smrků, které usychají. S problémem se potýkají i jiná města a jde o dlouhodobější trend nejen v Česku, ale v celé střední Evropě. Někteří experti přisuzují hynoucí jehličnany klimatické změně.
před 12 hhodinami

Vajec z klecových chovů v obchodech ubývá. Ověřit jejich původ může každý

Česko se odklání od prodeje vajec od slepic z klecí. I když zákaz těchto chovů platí až od roku 2027, tuzemské obchodní řetězce se zavázaly, že od letoška budou nabídku těchto produktů omezovat. Ještě v roce 2017 pocházela většina vajec z klecí. Teď tvoří ani ne polovinu. Poznat původ vajec je přitom jednoduché. Stačí se podívat na kód, který je na nich natištěný. Informace by měly být i na obalu.
před 12 hhodinami
Načítání...