Česko zvládne při výpadcích ruské ropy přejít na zásobování západní cestou

9 minut
Události: Dokončení projektu TAL-PLUS
Zdroj: ČT24

Česká republika je nově připravená přejít v případě výpadků ruské ropy z ropovodu Družba na plné zásobování západní cestou ropovody TAL a IKL. Řekli to premiér Petr Fiala (ODS) a generální ředitel Mero ČR Jaroslav Pantůček v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves. Nadále platí, že se má Česko od ruské ropy odstřihnout v polovině letošního roku, jak vláda oznámila loni v červnu.

Fiala navýšení kapacity ropovodu TAL označuje za zásadní změnu české energetické politiky a posílení energetické bezpečnosti. „Můžeme konstatovat, že jsme dosáhli situace, kdy nás (ruský vládce) Vladimir Putin nemůže vydírat ani tím, že řekne, že zastaví dodávky ropy. Je to díky tomu, že jsme rozšířili kapacitu ropovodu TAL a že toto rozšíření je v tuto chvíli stavebně dokončeno,“ uvedl.

Kapacita západních ropovodů dosáhne až osmi milionů tun ropy ročně, což zcela pokryje spotřebu rafinerií v Česku. „Navýšení kapacity ropovodu TAL zajistí České republice čtyři miliony tun ropy navíc,“ podotkl Fiala.

22 minut
Premiér Fiala a ministr Stanjura o plánovaném konci odběru ruské ropy
Zdroj: ČT24

Transalpinský ropovod TAL existuje od roku 1967 a nyní se poprvé dostane na maximální výkony, na které byl projektován. Začíná v italském Terstu, pokračuje do Rakouska a Německa.

O uskutečnění projektu TAL-PLUS, tedy navýšení přepravní kapacity ropovodu TAL, rozhodla česká vláda v listopadu 2022, technické práce začaly v květnu o dva roky později. Reagovala tím na ruskou plnohodnotnou invazi na Ukrajinu zahájenou v únoru 2022. „Náklady na tuto kompletní nezávislost na ruské surovině nepřekročí 1,6 miliardy korun a hradí je Mero ČR ze svých výnosů. Nebudou tak mít žádný přímý dopad do státního rozpočtu,“ vysvětlil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Mero ČR je výhradním přepravcem ropy do Česka. Vlastní a provozuje dva ropovody: českou část Družby a ropovod IKL, který navazuje na TAL.

Investice se týkala více než deseti míst podél ropovodu, spočívala třeba v instalaci dvaceti čerpadel, dvanácti elektromotorů, nových průtokoměrů a celkové modernizaci systému. Na ruské ropě z ropovodu Družba nebude Česko závislé po šedesáti letech.

Technicky je rozšíření ropovodu připraveno

Funkčnost rozšířeného ropovodu už je otestovaná, technicky je připravený. „V první polovině letošního roku dokončíme zbylé provozní testy a dojde k dokončení technických prací také na Centrálním tankovišti ropy,“ doplnil Pantůček.

Provozovatel tuzemských rafinérií Orlen Unipetrol připravenost oznámil už loni. „My jsme na přechod technologicky připraveni již od jara minulého roku. V roce 2023 jsme vytipovali a otestovali vhodné alternativní ropné směsi a na jaře loňského roku jsme upravili nastavení litvínovské rafinérie tak, aby mohla tyto náhradní ropné směsi zpracovávat,“ prohlásil v úterý generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.

Dodal, že jakmile společnost obdrží od Mero finální potvrzení, že rozšířený ropovod úspěšně prošel všemi provozními testy, je plně funkční a připravený na ostrý povoz, zahájí Orlen Unipetrol administrativní proces přechodu na nové směsi rop. „Předpokládáme, že tento proces bude dokončen na konci prvního pololetí letošního roku,“ doplnil ředitel.

Na ruské ropě z ropovodu Družba nebude Česká republika závislá po šedesáti letech. Technický ředitel Mero ČR Zdeněk Dundr uvedl, že nicméně zůstane dále připravený k eventuálnímu provozu. „Je třeba to dobře promyslet, zjednodušeně proto, aby se ten ropovod úplně nezakonzervoval,“ podotkl místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček. „Určitě je dobře, že se zkapacitňuje TAL,“ dodal.

Ani jeden kubík plynu z Ruska

Závislosti na ruském plynu se podle Fialy Česko zbavilo už minulý rok. „Od 1. ledna nepřitekl jediný kubík plynu z Ruska,“ potvrdil Stanjura.

Kyjev totiž zavřel tranzitní trasu, kterou se přiváděl plyn z Ruska přes Ukrajinu a Slovensko až do Česka. Do země tak letos proudí plyn výhradně ze Západu. „I na evropském trhu může být v plynárenské soustavě nějaký podíl ruského plynu, který se tam dostává skrze zkapalněný zemní plyn, nejvíce ze Španělska, Francie,“ připouští odborník na plynárenství a řídící konzultant poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Kocůrek.

Deset států EU včetně Česka teď prosazuje úplný zákaz dovozu ruského plynu, včetně toho zkapalněného. Finskou iniciativu podpořilo i Švédsko, Dánsko, Polsko nebo pobaltské republiky. Čeká se, zda Evropská komise zahrne opatření do nového balíku sankcí. Hledání jednomyslné shody mezi 27 státy ale bude těžké. 

„Ono to samozřejmě není jednoduché. Odvážná cesta, kterou se vydala česká vláda, zbavit se závislosti na ruském plynu a ropě vyžaduje celou řadu kroku a rozhodnutí. Bylo to i velké diplomatické úsilí. Ale myslím si, že je to cesta správná a nutná pro všechny evropské země,“ podotkl premiér Fiala.

Argumentaci výrazně vyšší cenou pro spotřebitele a domácnosti nepovažuje za opodstatněnou. „Slyšeli jsme, jak když nebudeme odebírat ruský plyn, bude plynu málo, co to všechno bude stát, nic takového se nestalo. Vystačíme si s plynem, který přichází ze Západu, a na cenách se to neprojevuje. To stejné je s ropou, prakticky to zákazníci nepocítí,“ přislíbil.

Havlíček upozorňuje na možný růst cen

Podle Stanjury Česko tím, že si „může vybírat, odkud koupí plyn a ropu,“ posílilo energetickou bezpečnost a energetickou nezávislost. „V okamžiku, kdy nejste na nikom závislý, (…) máte možnost volby. V okamžiku, kdy jste závislý, tak reálně možnost volby nemáte,“ uvedl v úterních Událostech, komentářích. „Jsme technicky připraveni na to, že kdyby byla potřeba – zatím naštěstí není – tak jsme schopni pokrýt celou potřebu ropy v České republice ropovodem TAL plus,“ pokračoval.

Připomněl také vybudování „nezávislého ropovodu“ z Ingolstadtu v devadesátých letech, kde prý dostatečná kapacita pro Česko byla. Místopředseda sněmovny a poslaneckého klubu hnutí ANO Karel Havlíček, který byl dalším hostem pořadu, reagoval, že to je dobrá zpráva.

35 minut
Události, komentáře: Ministr financí Zbyněk Stanjura, místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček a ředitel Českého plynárenského svazu Josef Kotrba o dovozu ropy z Ruska
Zdroj: ČT24

Na otázku, proč se nezajistila nezávislost Česka na ruské ropě, Havlíček odpověděl, že se v letech 2015 či 2016 vytvořila studie proveditelnosti, která prý ukazovala varianty, jak posílit nezávislost. „Nikdy zde nebyla absolutní závislost na ruské ropě, bylo to přibližně padesát na padesát. Ani teď to není tak, že by stát rozhodnul, jestli se bude, či nebude odebírat ruská ropa. Teď se musí rozhodnout PKN Orlen,“ uvedl.

Podotknul také, že společnost PKN Orlen v posledních letech zvýšila podíl odběru ruské a „neruské“ ropy na šedesát ku čtyřiceti procentům. „Není to chyba vlády, rozhodl prostě privátní subjekt,“ řekl. Firma se tak prý rozhodla podle ceny, což se však podle něj na cenách nafty či benzinu neprojevilo – rafinérská marže byla prý skoro desetinásobně vyšší.

Stanjura v otázce možného zvýšení cen při přepravě uvedl, že se cena přepravy podílí na jednom litru pohonných hmot zhruba patnácti až třiceti haléři. Souhlasil však s Havlíčkem v tom, že u pohonných hmot jde často o otázku marží konkrétních rafinérií. „Díky tomu, že je otevřená soutěž, nemá nikdo tak monopolní postavení, aby marži neúměrně zvyšoval,“ řekl.

Navýšení kapacit TALu tak nebude mít dle něj žádný dopad na ceny pohonných hmot. To však podle Havlíčka nelze jednoznačně říct. „O co méně bude zdrojů, o to více by logicky měla růst cena finálních produktů,“ uvedl s tím, že na to vláda nemá bezprostřední vliv. „Pochopitelně že může vzrůst cena, pokud bude ropy nedostatek, to se může projevit i skrz ropné produkty,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl žalobě exředitelky SÚKL kvůli odvolání z funkce, píše iRozhlas

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 51 mminutami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 52 mminutami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 2 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 4 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 13 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 13 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 13 hhodinami
Načítání...