Tranzitní poplatek za plyn do Česka zrušíme, ujišťuje Německo

Události: Zrušení německých tranzitních poplatků (zdroj: ČT24)

Německo ujistilo, že poplatek za přepravu plynu do Česka by měl být od příštího roku zrušený. České televizi to po zasedání ministrů pro energetiku v Bruselu řekl náměstek ministra průmyslu Štěpán Hofman. Právě Česko spolu s některými dalšími státy o zrušení poplatku dlouhodobě usiluje – komplikuje to ale politická situace v Německu.

„Společně s rakouskými a slovenskými kolegy jsme dnes (v pondělí pozn. red.) představili negativní dopady německého poplatku na ceny plynu pro české a evropské zákazníky a zároveň i negativní dopady odchodu od ruského plynu. Ze strany Německa jsme byli ujištěni, že poplatek byl již zrušen vládou a čeká na schválení v německém Bundestagu, které by mělo proběhnout tento týden,“ uvedl Hofman. „Jestliže neproběhne tento týden, tak proběhne pravděpodobně v lednu s tím, že účinnost bude retroaktivní od 1. ledna,“ dodal.

Německo si účtuje momentálně poplatek ve výši 2,50 eura za každou přepravovanou megawatthodinu. Taxu západní soused zavedl před dvěma lety – pokrýt měla třeba náklady na ukládání plynu v zásobnících. Německo navíc oznámilo, že poplatky za přepravu plynu od příštího roku ještě navýší na necelá tři eura za megawatthodinu. Právě Česka se ale placení týkat už nemá.

Spolková vláda už v květnu oznámila, že tranzitní poplatek zruší. Komplikace ale může vyvolat rozpad vládní koalice – ta už nemá v Bundestagu většinu. Bez hlasů opozice vláda tyto sporné poplatky nezruší. Opoziční konzervativní unie CDU/CSU už ale uvedla, že by zrušení poplatků mohla podpořit.

Poplatky podle expertů už teď způsobují, že obchodníci nakupují plyn hlavně z východu, tedy i ten ruský. „V posledních měsících, respektive v posledních týdnech, už k nám ze západu téměř nic neteče a jsme zásobovaní téměř výhradně ruským plynem z východu,“ prohlásil expert v oblasti plynárenství z firmy EGÚ Brno Michal Kocůrek.

Načítání...