Česko si zachová výjimku na dovoz motorové nafty, benzinu a dalších ropných produktů z Ruska. V rámci nového sankčního balíku, který schválila Evropská komise, o její prodloužení požádalo Slovensko. Zdejší ministerstvo průmyslu a obchodu dřív avizovalo, že postrádá smysl takového kroku. Na tuzemském trhu podle něj funguje dostatečná konkurence a případný výpadek půjde nahradit.
Česku zůstává výjimka na dovoz ruských ropných produktů
Část nafty nebo benzinu, které řidiči tankují na českých pumpách, dováží společnosti i ze zahraničí. Většina se ale vyprodukuje v Česku. Jedinými zpracovateli ropy v tuzemsku jsou rafinérie v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově. Obě dohromady pokrývají asi dvě třetiny celkové spotřeby benzinu a nafty v Česku.
Zatímco závod v Kralupech nad Vltavou zpracovává neruskou ropu, litvínovská rafinerie je napojena na ropovod Družba a čerpá tuto surovinu primárně z Ruska. To se má ale příští rok změnit, rafinerie se napojí na rozšířený ropovod IKL, který dodává surovinu ze zemí mimo Rusko.
Na dovoz ropných produktů z Ruska dosud platila pro Česko, Slovensko a Maďarsko výjimka. Ta ale na začátku prosince skončila. A podle resortu průmyslu už její prodloužení nebylo potřeba. Slovensko ale nesouhlasilo. Evropská komise mu vyšla vstříc. Výjimku musí ještě formálně potvrdit rada unijních ministrů pro energetiku. To se má stát příští týden.
Dovoz z Německa a Slovenska
„Česká republika nepotřebuje tuto výjimku pro svoji spotřebu. Také jsme to na jednání několikrát deklarovali, nicméně kolegové ze Slovenska odůvodňovali prodloužení výjimky z důvodu pomoci Ukrajině a stabilizace dodávek ropných produktů do střední Evropy, což podpořilo následně i Maďarsko,“ říká vrchní ředitel sekce energetiky z ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla.
„Kolegové ze Slovenska zmiňovali kapacitu rafinerie ve Slovnaftu a možnosti vyrábět naftu. Tu následně i poskytují ukrajinským obchodníkům,“ dodal Neděla. „O prodloužení té výjimky požádalo Slovensko. My jsme takovémuto požadavku nebránili, je to na půl roku,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS).
Paliva z dovozu Česko nejčastěji odebírá od sousedů. Nejvíc z Německa. Významný podíl má ale dovoz ze slovenského Slovnaftu, který patří do maďarské skupiny MOL. Rafinerie vyrábí naftu a benzin hlavně z ruské suroviny přitékající ropovodem Družba.
Ten pořád zásobuje i Česko. Na začátku prosince došlo ke krátkému výpadku, teď už by Družba měla zase naplno dodávat nadpoloviční podíl potřebného množství ropy. V závěrečné fázi je ale projekt, který má zdvojnásobit kapacitu západní cesty. Připravují se na to i tuzemské rafinerie.
„Případné prodloužení výjimky má smysl minimálně po dobu, než bude plně zprovozněno rozšíření ropovodu TAL. Výjimka může zabránit případným cenovým výkyvům nebo může pomoci pokrýt výpadky dodávek pohonných hmot do České republiky,“ sdělil mluvčí MOL ČR Mikuláš Duda.
„Může mu (MOL, pozn. red.) pomoci Čepro nebo další rafinerie dovozem produktů, tedy benzinu a motorové nafty z neruské ropy, ale určitě udělá všechno pro to, aby to uzásoboval,“ míní mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.
Odstřižení od Ruska? Asi v polovině roku
Až výjimka skončí, paliva by podle odborníků na českém trhu chybět neměla. Producenti jsou navíc připraveni navýšit svoje dodávky. „Středoevropský trh nabízí dostatek pohonných hmot i pro Českou republiku. My jako Orlen Unipetrol jsme připraveni a schopni přesměrovat naši exportní distribuci ve prospěch českého státu,“ řekl mluvčí této společnosti Pavel Kaidl.
Opozice prodloužení výjimky vítá. „Ten půlrok v tom už nebude sehrávat tu nejzásadnější roli a v dané chvíli je to větší míra jistoty, že bude všeho dostatek a že by to nemělo zásadním způsobem hýbnout s cenou,“ myslí si místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO).
V případě nouze by se pohonné hmoty mohly dovážet po železnici. Taková přeprava by měla podle zákona vysokou prioritu.
„Kdy se Česko odstřihne od ruské ropy, záleží na politickém rozhodnutí české vlády a také na vlastníkovi českých rafinerií společnosti ORLEN Unipetrol, která ropu pro Česko nakupuje. Podle všech předpokladů dojde k definitivnímu odstřižení od ruské ropy v polovině roku 2025,“ prohlásila mluvčí Mero ČR Barbora Putzová.
Europoslanec Ondřej Krutílek (ODS) to v Událostech, komentářích potvrdil. „Podstatné je to, že stávající vláda zapracovala od začátku energetické krize na tom, abychom zkapacitnili jiné dodávky ropy do Česka,“ tvrdí.
Ekonom a bývalý europoslanec Petr Mach (SPD) v reakci na zmíněnou výjimku řekl, že je logické, že dovozci nechtějí poškodit sami sebe. „Smysl mají sankce, kdy trestáme toho, kdo má být trestán, nikoliv sami sebe,“ podotýká. Podle Krutílka však v boji proti Rusku mají smysl různé nástroje včetně sankcí.