Dodávky ruským ropovodem Družba do Česka byly obnoveny

Dodávky ropy ruským ropovodem Družba do Česka byly v pátek ráno obnoveny, sdělil generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk. Surovina z Ruska do tuzemska netekla dva dny, důvod úřady nesdělily. Česko během té doby čerpalo ropu pouze západní cestou.

„Dodávky byly v pátek ráno obnoveny a ropa opět proudí. Děkujeme vládě a Správě státních hmotných rezerv (SSHR) za rychlou preventivní akci a spolupráci,“ řekl Wnuk. „Zpoždění dodávky jsme překlenuli z vlastních zásob a výroba pohonných hmot zůstala po celou dobu zachována,“ dodal šéf Orlen Unipetrol.

Ropa přestala do tuzemska z východu proudit ve středu ráno. „Příčiny výpadku se stále zjišťují. Energetika se stala součástí hybridní války Ruska se Západem a od našeho nástupu na ministerstvo průmyslu a obchodu jsme udělali potřebné kroky, abychom se stali na Rusku nezávislými, a přestali tak nepřímo podporovat jeho válečnou agresi,“ prohlásil šéf resortu Lukáš Vlček (STAN).

Vláda se kvůli středečnímu zastavení dodávek preventivně rozhodla půjčit Orlen Unipetrolu 330 tisíc tun ropy z nouzových zásob. Rafinérská společnost ji měla začít čerpat v případě dlouhodobějšího výpadku dodávek zhruba od poloviny příštího týdne. „Zapůjčené zásoby z českých rezerv pro rafinérii v Litvínově nebylo nutné využít,“ sdělil šéf SSHR Pavel Švagr.

Stát má podle něj nyní zásoby ropy a ropných produktů na 86 dní. „Do konce roku bychom se ale měli dostat zpátky na 90 dní. Do té doby by nám měl totiž Orlen Unipetrol vrátit naftu, kterou si půjčil v srpnu, když zastavil výrobu kvůli likvidaci nevybuchlé letecké pumy,“ dodal Švagr.

Dosud ropa teče do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich je právě Družba, kterou proudí surovina z Ruska. Podíl tohoto ropovodu na dodávkách loni činil 58 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský TAL.

Do budoucna by se Česko podle plánů mělo od ruské ropy zcela odstřihnout

Stát do budoucna počítá s navýšením dodávek právě z ropovodu TAL. Společnost Mero, provozovatel ropovodní sítě v Česku, loni spustil práce na jeho rozšíření. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má od příštího roku zajistit zvýšení kapacity pro tuzemsko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun suroviny za rok. Česko by se tudíž mohlo podle současných plánů zcela odstřihnout od ruské ropy. Fyzické práce by měly být hotové do konce letošního roku. Následovat by měly ještě testy a dokončovací práce, plné dodávky z rozšířeného ropovodu Mero očekává do poloviny příštího roku.

Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky.

Česko už má s dočasným zastavením ropy z Družby zkušenosti, v roce 2019 byly dodávky přerušeny kvůli kontaminaci suroviny. Ropa tehdy z Družby netekla dva měsíce.

Zákaz dovozu ruských ropných produktů se samotné ropy netýká

Česká vláda již dříve oznámila, že nebude usilovat o prodloužení výjimky z evropského zákazu na dovoz ruských ropných produktů. Platnost výjimky skončila 5. prosince. Zákaz dodávek byl schválen v rámci sankcí, které EU uvalila na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině, výjimku ze zákazu dostaly kromě Česka také Slovensko a Maďarsko.

Zastavení dodávek podle Mera přitom nesouviselo s koncem platnosti této výjimky. Zákaz se totiž podle firmy vztahuje na výrobky z ropy, jako jsou například nafta a další produkty, nikoli ale přímo na dovoz neupravené suroviny.

Načítání...