Opozice neprosadila program schůze sněmovny k podílu premiéra v záložně. Nemám se za co stydět, řekl Fiala

Vládní většina v pátek neumožnila konání mimořádné schůze k podílu premiéra Petra Fialy (ODS) v Podnikatelské družstevní záložně. Po třech a půl hodinách projevů zákonodárců s přednostním právem neměla opozice dostatek hlasů pro schválení programu jednání. Poslanci z hnutí ANO a SPD Fialu kritizovali, protože by jako předseda vlády měl podle nich mít o svých financích přehled. Premiér uznal, že majetkové přiznání vyplnil špatně, tvrdí ale, že nic trestného neudělal.

„Opakovaně jsem uznal, že jsem v minulosti udělal chybu při vyplňování formuláře o střetu zájmů. Řekl jsem, že tuto chybu napravím, a to jsem také udělal. Nejsem z ničeho obviněn, nejsem žádným způsobem vyšetřován, neexistuje žádná kauza,“ prohlásil Fiala před poslanci.

Předseda vlády a ODS zdůraznil, že Podnikatelská družstevní záložna je finanční instituce s licencí od České národní banky (ČNB), nikoli „mafiánský spolek“, jak ji líčili představitelé opozice. Připustil, že ČNB a Finanční analytický útvar udělily záložně pokutu, stalo se to ale v době, kdy v ní žádný účet neměl. Po celou dobu, co byl Fiala jejím klientem, se podle něj neobjevily jakékoli náznaky, že by zanedbávala své povinnosti.

„Po dalších detailech mě nikdy nenapadlo pátrat a vůbec ne se zajímat o to, kdo všechno služby záložny využívá,“ uvedl premiér k námitkám opozice, že se měl o kampeličku více zajímat. Označil to za pokrytecké vzhledem k tomu, že úřad vlády a ministerstva obrany a pro místní rozvoj dávaly v roce 2018, kdy bylo u moci ANO, veřejné zakázky firmám spojeným s podnikatelem Kamilem Bahbouhem, který má podle médií vliv na vedení kampeličky. „Já jsem měl vědět v roce 2015, že je nějaký problém kolem inženýra Bahbouha, ale vy jste v roce 2018 nemuseli nic takového vědět, kdy jste mu zadávali veřejné zakázky,“ obořil se na zástupce opozice.

Peníze Fiala využil na pořízení bytu 2+1 v Brně v roce 2021. Označil to za odpovědnou investici s poukazem na to, že má tři děti. V záložně měl 950 tisíc korun uloženo na běžném účtu, nevyužil žádné finanční produkty.

„Kritiku bych čekal spíše od své manželky,“ poznamenal také Fiala k výtce předsedkyně poslanců ANO Aleny Schillerové, že z peněz v kampeličce neměl žádné úroky. Ministerský předseda dodal, že Schillerová by ho neměla obviňovat z finanční negramotnosti, když ji sama prokazuje. Údajných dvacet procent zisku z úroků, které by prý mohl získat v Komerční bance, označil Fiala za „absolutní nesmysly“.

Je to skandál, míní Babiš

V úvodní debatě promluvili řečníci s přednostním právem, kterého využil hned na začátku šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Všechno, co tady čtu, je z médií, nic si nevymýšlím,“ prohlásil předseda hnutí ANO. V jeho projevu souvisejícím s Fialou a kampeličkou zaznívala slova jako „všimné“, „korupce“, „praní špinavých peněz“ a „byznysové zájmy“. „Ze zpráv médií se zdá, že jde o velmi podezřelou instituci pro několik málo lidí, kde se točí obrovské peníze s velmi nejasným původem,“ uvedl Babiš.

„Dozvěděli jsme se, že pan premiér má své finance ve stejné době v udržovaném stavu jako svou politickou kredibilitu a že ODS se od 90. let nezměnila,“ dodal opoziční lídr. Premiér by měl podle něho záležitosti jasně vysvětlit. „Je to neskutečný skandál,“ prohlásil předseda ANO.

Nynější vládu vinil šéf hnutí ANO i z toho, že děti končí s otravou po požití výrobků s HHC v nemocnicích. Poukazoval na výroky Pirátů z loňského léta o tom, že uchránili kratom a HHC před zákazem. Znovu se vrátil i k obhajobě tvrzení, že nákup letounů F-35 je zbytečný, což se v úterý ve sněmovně snažila vyvracet ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Premiér byl podle Schillerové podílníkem v záložně „sdružující zájmy české galerky“, označila ji za „nefalšované Palermo“. Nebyl jedním z mnoha drobných střádalů, bylo to samozřejmě právě naopak, uvedla. Zároveň vyzvala Fialu ke zveřejnění majetkového přiznání za rok 2015, ze kterého vyplyne důvod k diverzifikaci rizika jeho finančních vkladů.

15 minut
Studio ČT24: Koalice proti schůzi k Fialově podílu v záložně
Zdroj: ČT24

Místopředseda sněmovny a ANO Karel Havlíček odmítl vysvětlení, že by premiér vložil peníze do kampeličky kvůli diverzifikaci rizika. Připustil, že Fialu mohl někdo zneužít k tomu, aby se stal svým členstvím v záložně lákadlem pro další klienty. Dodal, že předsedu vlády a ODS do této investice zatáhli lidé, kteří jsou dodnes v jeho okolí. „Není možné, aby pan premiér Fiala, i když tehdy ještě nebyl premiérem, nevěděl, že byl spolupodílníkem a že jeho dalšími kolegy spolupodílníky jsou lidé z ODS,“ uvedl také Havlíček.

Předseda ODS Marek Benda pokládá situaci od začátku za absurdní. „Pan premiér vložil milion na účet družstevní záložny, který po sedmi letech vybral, a vůbec nevím, co se kolem toho dále konstruuje,“ uvedl Benda.

Okamura: Vrací se nám devadesátky

Předseda SPD Tomio Okamura na plénu řekl, že se jeho spolupracovník obrátil kvůli kampeličce na žalobce. Záložnou by se měl podle něj zabývat i Finanční analytický úřad a ministerský předseda by měl zveřejnit daňová přiznaní a soupis svého majetku z doby před vstupem do politiky a z nynějška. Jinak podle Okamury nebude důvěryhodný a měl by podat demisi.

Obdobně jako Babiš spekuloval Okamura v souvislosti se záložnou o schovávání a o praní černých peněz a o tom, že „léta slouží ODS“ a zřejmě dalším politikům. „Kauza Fialova pračka ukazuje, že se nám vrací devadesátky,“ podotkl Okamura.

Majetkové přiznání musí odevzdávat politici a vysoce postavení státní úředníci podle zákona o střetu zájmů každý rok. Z konzultace s experty podle dřívějších vyjádření Fialy vyplynulo, že případná až padesátitisícová pokuta za pochybení je možná už promlčená. Pokud se to potvrdí, premiér chce věnovat padesát tisíc na charitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 2 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 2 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 3 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 3 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 5 hhodinami
Načítání...