Zemřela loutkoherečka, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová

Ve věku 72 let zemřela doma v kruhu rodinném loutkoherečka, scenáristka, režisérka a od roku 1996 ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová. Od 60. let ji nejen dětští diváci znali jako výhradní interpretku Máničky a Bábinky. Z televizních rolí proslula mimo jiné dabingem Lízy Simpsonové ve slavném americkém seriálu.

„Navzdory dlouhému boji s těžkou nemocí se maminka do poslední chvíle věnovala divadlu, kterému zasvětila svůj profesní i osobní život. Budeme se snažit, aby naše dřevěná rodinka žila dál svůj divadelní život,“ uvedla její dcera Denisa Kirschnerová.

Mánička, Bábinka, ředitelka

Paní Kateřina a Mánička
Zdroj: ČT24/Divadlo Spejbla a Hurvínka

Helena Štáchová se narodila 18. listopadu 1944. Po maturitě udělala zkoušky na pedagogickou fakultu, ale pak se dozvěděla o loutkařině. A protože už nepřijímali, zamířila na rok jako elévka do Divadla Spejbla a Hurvínka.

Po roce odešla studovat na Divadelní fakultu Akademie múzických umění a po jejím absolvování se v roce 1966 stala členkou oblíbené loutkové scény. V následujícím roce převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla – Máničky. Stala se tak její třetí adoptivní maminkou.

Na začátku 70. let pro ni Miloš Kirschner, který se stal jejím nejen divadelním, ale i životním partnerem, vytvořil novou postavu, jež se okamžitě stala jednou z kmenových postav divadla – paní Kateřinu Hovorkovou alias Mániččinu bábinku.

Po Kirschnerově smrti v roce 1996 byla jmenována do funkce ředitelky divadla. V roce 2008 vyhrála osmiletý soudní spor o práva na obě postavy Spejbla a Hurvínka, čímž této scéně zajistila další existenci. V roce 2013 pro divadlo převzala cenu Thálie. Za svoji činnost získala téhož roku Zlatý vavřínový řád Hospodářské komory.

Budu si ji pamatovat jako člověka na svém místě, na kterého jsme se mohli všichni na sto procent spolehnout.
Martin Klásek
umělecký šéf souboru S+H

„Projevila se jako nesmírně dobrá autorka a organizátorka. Za to sbírala i různá ocenění. Je to opravdu veliká ztráta,“ sdělil umělecký šéf souboru S+H Martin Klásek. „Postarala se i o další dění v divadle v tom smyslu, že pověřila jednu naši talentovanou mladší kolegyni Marii Šimsovou, která hraje v rolích Máničky,“ upřesnil s tím, že o budoucnost Spejbla a Hurvínka je postaráno.

Helena Štáchová působila v divadle velmi dlouho. V druhé polovině devadesátých let dokázala udržet divadlu Spejbla a Hurvínka výbornou úroveň. Divadlo zůstalo v dobré kondici a následně v ní vstoupilo do nového tisíciletí. Drží si svou linii a tradici. Díky Heleně Štáchové Spejbla a Hurvínka nezasáhly nejrůznější komerční vlivy, jako se to stalo u Milerova Krtečka.
Jakub Hora
ředitel Divadla Alfa
Helena Štáchová a její herecký kolega Martin Klásek
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Hurvínka se bála

Když v jednom z rozhovorů poukazovala na své divadelní začátky, zmínila se Štáchová o hře Franka Weniga a Josefa Skupy Hurvínek mezi broučky. „Byla mým prvním divadelním zážitkem, ale nic nenasvědčovalo tomu, že se tato scéna stane mým osudem. V první třetině hry Hurvínek vyvolá ducha. A právě ten mě tak polekal, až jsem se nahlas rozplakala a rodičům nezbylo, než mne z divadla vynést,“ zavzpomínala.

Paradoxně pak i přes nepříjemné první setkání zasvětila látkové loutce celý zbytek života. Zatímco zakladatel divadla Josef Skupa s Hurvínkem pobyl 30 let a Miloš Kirschner 44 roků, Štáchová neuvěřitelných 50 let. „A za nic bych tu naši společnou cestu nevyměnila,“ zhodnotila své rozhodnutí.

Divadlo Spejbla a Hurvínka je první profesionální loutkovou scénou v ČR. V roce 1930 jej založil v Plzni profesor kreslení Josef Skupa. O 14 let později ho zatkli nacisté a scéna byla až do konce války uzavřena. Na konci roku 1945 divadlo přesídlilo do Prahy, kde působí dodnes. Po Skupově smrti se stal jeho ředitelem Miloš Kirschner, kterého Skupa jmenoval svým pokračovatelem v interpretaci Spejbla a Hurvínka. I on pak ustanovil svého nástupce, kterým je jeho žák Martin Klásek.

Divadlo Spejbla a Hurvínka
Zdroj: ČTK/Krumphanzl Michal

Helena Štáchová nepůsobila pouze v divadle, ale i v rozhlase a televizi. Z dabingových rolí proslula Lízou Simpsonovou ve slavném americkém animovaném seriálu či v pohádce Míša Kulička. Napsala také devět knih a 54 scénářů, sedm her pro dospělé a devět pro děti. V roce 2005 vydala knihu Život na nitích, která je nejen příběhem Divadla S+H, ale i osobní výpovědí o autorčině boji s rakovinou.

Natočila obrovské množství zvukových nosičů. Jen Supraphon prodal několik milionů nahrávek Divadla Spejbla a Hurvínka, které během let získaly 33 zlatých, 25 platinových a jednu diamantovou desku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna přerušila projednávání Pavlova veta novely k rozpočtům

Sněmovna přerušila do středečního rána projednávání vládní novely k veřejným rozpočtům, kterou vetoval prezident Petr Pavel. Vládní tábor chce veto přehlasovat. Většinu jednacího dne vyplnily debaty o programu schůze. Opozice kromě sdílení výhrad k novele navrhovala řešit i jiná témata, zejména opatření proti suchu. Koalice ale podle očekávání pět desítek opozičních návrhů na doplňky programu odmítla hlasy zpravidla stovky ze 169 přítomných poslanců.
03:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ministerstvo ukončuje připomínky ke kulturní politice. Nikdo nás nepřizval, říkají umělci

Ministerstvo kultury v úterý uzavírá připomínky odborné veřejnosti k návrhu nové státní kulturní politiky do roku 2030. Někteří zástupci umělecké sféry si stěžují, že je k tvorbě materiálu nikdo nepřizval. A že dokument neotevírá zásadní témata, třeba situaci pracovníků na volné noze. Podle ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy) ale dokument stanovuje věcné priority resortu a garantovat finance předem nemůže.
před 3 hhodinami

VideoAsijské knedlíčky jako hračka. Podle expertů mohou obsahovat nebezpečné chemikálie

Česká obchodní inspekce začala prověřovat oblíbenou senzorickou hračku. Takzvané mačkací knedlíčky, které připomínají pokrm z asijské kuchyně, se staly hitem sociálních sítí a sbírají je děti i dospělí. Jak ale ukázaly kontroly jinde v Evropě, některé jejich napodobeniny obsahují nebezpečné chemikálie. Trendy se navíc rychle mění a internetové prostředí produkuje stále nové podobné produkty.
před 3 hhodinami

Použití pyrotechniky na stadionech by mohlo nově být trestným činem, řekl Šťastný

Použití pyrotechniky na stadionech by nově mohlo být místo přestupku trestným činem. Po úterním jednání pracovní skupiny Bezpečí na stadionech v Poslanecké sněmovně to řekl ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Podnět podle něj vzešel z fotbalového prostředí. Návrh, jehož součástí má být i povinnost pro Národní sportovní agenturu zřídit bezpečný digitální registr osob vyloučených z fotbalových utkání, by chtěla koalice do legislativního procesu předložit v září.
před 4 hhodinami

Masky a anti-age krémy místo hraček. Trend skincare u dětí sílí, odborníci varují před riziky

Osmileté dívky, které přesně vědí, k čemu slouží sérum, toner nebo kolagenová maska. Ještě před několika lety to byla spíš výjimka. Dnes se péče o pleť stává běžnou součástí života části dětí z generace alfa. Inspiraci hledají na sociálních sítích. Nevhodná kosmetika může ale podle odborníků dětskou pleť nevratně poškodit a vyskytují se i psychické problémy související s obsedantním používáním velkého množství produktů na pleť. Tématu skincare, generaci alfa a rizikům s tím spojeným se věnoval nový publicistický podcast Bilance.
před 7 hhodinami

Náročné operace jen ve specializovaných centrech, plánuje ministerstvo

Tři čtvrtiny ze zhruba sedmnácti tisíc nejnáročnějších operací ročně, většinou odstraňování nádorů, provádějí už nyní specializovaná centra. Do roku 2030 tam chce ministerstvo zdravotnictví (MZd) přesunout všechny, tedy zhruba čtyři tisíce zbývajících. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zdůraznil, že pro úspěšnost operací je zásadní zkušenost s nimi. Menší nemocnice před přehnanou centralizací varují, bude mít podle nich dopad na dostupnost péče nebo zájem lékařů v nich pracovat.
12:23Aktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoSečteno: Hlavní město Praha

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 25. srpna se věnoval hlavnímu městu Praze.
před 9 hhodinami

VideoČasto se stanou věci, kterým by málokdo věřil, říkají Reportéři ČT Vrána a Vlach

Někdy se stanou věci, kterým by málokdo věřil, že se vůbec můžou stát. Řeč je o regionálních kauzách, které jsou leckdy tak překvapivé, že svou zajímavostí předčí i události na celostátní úrovni. Jaké kauzy se nejčastěji v regionech řeší? Jak snášejí zvídavé otázky místní podnikatelé a politici? Také o tom je podcast, ve kterém Janě Neumannové odpovídají reportéři Karel Vrána a Tomáš Vlach. Druhý jmenovaný přidává i své postřehy z častých návštěv Ukrajiny. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.