Z české opozice zní hlasy na podporu Pellegriniho, z koalice pro Korčoka

10 minut
Otázky Václava Moravce: Reakce na výsledky prvního kola slovenských prezidentských voleb
Zdroj: ČT24

Hlasy na podporu Ivana Korčoka znějí od některých politiků české vládní koalice, zatímco představitel opozice podpořil Petera Pellegriniho. V Otázkách Václava Moravce řekl místopředseda vládní ODS a ministr dopravy Martin Kupka, že považuje vítěze prvního kola slovenských prezidentských voleb Korčoka za lepšího kandidáta. Místopředseda opozičního ANO a místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček naopak řekl, že si dovede představit druhého postupujícího kandidáta Pellegriniho jako nového slovenského prezidenta. Spolupředsedkyně mimosněmovních Zelených Magdalena Davis pak uvedla, že pro její stranu není ideální ani jeden účastník druhého kola, nejvíce by jí vyhovovalo, kdyby do druhého volebního období pokračovala dosavadní slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Slovenští voliči definitivně rozhodnou o tom, kdo se stane novou hlavou státu, týden po Velikonocích. V uplynulém prvním kole dali nejvíc hlasů diplomatovi a bývalému ministrovi zahraničí Ivanu Korčokovi a expremiérovi a nynějšímu předsedovi Národní rady Peteru Pellegrinimu, kteří se střetnou ve druhém kole.

Čeští politici sice o slovenském prezidentovi rozhodovat nebudou, někteří ale konkrétního kandidáta podpořili. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš již před prvním kolem vyjádřil podporu Pellegrinimu. Místopředseda Babišova hnutí Karel Havlíček zdůraznil v Otázkách Václava Moravce, že Babiš v tomto případě nemluvil jménem celého ANO, jeho postoj ale považuje za pochopitelný.

„Pan předseda řekl svůj názor, řekl ho z toho důvodu, že se s panem Pellegrinim dobře zná. Byl premiérem, když byl premiérem pan Pellegrini. Konstatoval, že pro něj je to kandidát prozápadně orientovaný, který bude podporovat NATO,“ uvedl Havlíček.

On sám by si Pellegriniho dokázal jako slovenského prezidenta představit též. „Neznám pana Korčoka tak dobře. Znám pana Pellegriniho, vím, že je to člověk pragmatický, prozápadně orientovaný, který umí velmi dobře komunikovat. Jako prezidenta si ho dovedu představit. Ale říkám to s vědomím toho, že neznám dobře pana Korčoka,“ řekl.

Naopak na podporu Ivana Korčoka se vyjádřil místopředseda vládní ODS Martin Kupka. I on však zdůraznil, že nehovoří jménem vlády, v níž zasedá. „S ohledem na to, co říká v uplynulých týdnech i ve vztahu k Rusku, tak já osobně – naše vláda v tomto směru nechce vstupovat do svobodných voleb na Slovensku – pro mě se jeví pro ukotvení Slovenska jako vhodnější kandidát. Ale rozhodnou to voliči na Slovensku, ne ministr dopravy České republiky,“ uvedl Kupka v Otázkách Václava Moravce.

Vymezil se přitom proti slovům Petera Pellegriniho po sečtení hlasů z prvního kola. „Postavil proti sobě slovenské národní zájmy a jasný postoj proti ruské agresi na Ukrajině. To je věc, která je pro nás přesně obráceně, v našem národním zájmu i v národním zájmu Slovenska – a říká to i Korčok – je, aby se všechny státy postavily naprosto jednoznačně a nerelativizovaly k situaci, která je na Ukrajině,“ prohlásil místopředseda ODS.

Podotkl, že kvůli takovým postojům nynějšího slovenského kabinetu přerušila česká strana vzájemné mezivládní konzultace. „Odložení a současné zrušení mezivládních konzultací je unikátní forma, která se odehrává na nejvyšší diplomatické úrovni, kdy se scházejí vlády. V České republice to bývá s polskou vládou, s vládou Slovenska. (…) Jsem přesvědčen, že jsme to udělali správně. Museli jsme zvolit takový krok, aby to bylo srozumitelné pro všechny občany Slovenska,“ konstatoval Kupka.

Karel Havlíček zopakoval postoj ANO, že je to chyba. „Pokud s někým nesouhlasíte, máte právo na to se vymezit. (…) Jestliže nesouhlasíme, tak tato platforma, to vrcholové setkání je unikátní příležitost k tomu, aby se to tam definitivně vyjasnilo. Uvědomte si jednu věc, je to o symbolu. Je to pro nás nejbližší země – byla, jest a bude. Vy si nemůžete brát lidi jako rukojmí, protože se vám to dnes hodí do krámu v rámci marketingu. Nebyl jiný důvod,“ obvinil vládu.

Jestliže lze hovořit o tom, že by si někteří čeští vládní politici lépe rozuměli s případným prezidentem Korčokem a ti ze sněmovní opozice s prezidentem Pellegrinim, spolupředsedkyně mimosněmovní Strany zelených Magdalena Davis by byla nejraději, kdyby v bratislavském prezidentském paláci setrvala současná hlava státu Zuzana Čaputová. Ta však již nekandidovala.

Mezi Korčokem a Pellegrinim nemá Davis jasného favorita. „Ani jeden z těchto dvou kandidátů mě nenaplňuje zásadní nadějí. Mnohem raději bych byla, kdyby dále kandidovala paní prezidentka Čaputová, což je mimo současnou situaci, ale z hlediska Strany zelených zosobňovala hodnoty, které věříme, že by měly být v čele státu, jako je Slovensko, i našeho státu,“ řekla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Europoslanci zbavili imunity Nagyovou a Bystroně

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu. Nagyová je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku. Imunity zbavili i německého europoslance českého původu Petra Bystroně, čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
Právě teď

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 25 mminutami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 1 hhodinou

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 2 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 5 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 6 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 12 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 13 hhodinami
Načítání...