Vystrčil zřejmě navrhne, aby Česko žádalo o výměnu velvyslance Číny

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zřejmě příští týden na schůzce nejvyšších ústavních činitelů navrhne, aby Česko požádalo Čínu o výměnu jejího velvyslance. Důvodem je dopis čínské ambasády ke zvažované cestě bývalého šéfa horní komory Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda poslaneckého klubu opoziční ODS Zbyněk Stanjura. Premiér Andrej Babiš (ANO) by výměnu velvyslance podpořil.

„Považuji za vysoce pravděpodobné, že předseda Senátu navrhne, aby Česko požádalo o výměnu velvyslance… Musí být jasné, že Česká republika je suverénní a sebevědomá země a bude tak vystupovat i vůči velmocím,“ uvedl Stanjura (ODS).

Nejvyšší ústavní činitelé, tedy prezident, premiér a předsedové sněmovny a Senátu se mají sejít ve středu.

Jaroslav Kubera (ODS) nedávno nečekaně zemřel a cestu na Tchaj-wan zvažoval ještě ve funkci šéfa Senátu. Čínská ambasáda předala v lednu Hradu podle Aktuálně.cz dopis, kde hrozila trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se návštěva uskuteční. Kancelář prezidenta podle webu dopis podpořila přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly.

Podle šéfa poslanců opozičních Pirátů Jakuba Michálka to není první případ a kroky Číny vůči Česku jsou dlouhodobě nepřijatelné. Formulace v dopise označil za skandální.

Andrej Babiš (ANO) řekl, že by výměnu čínského velvyslance v Česku podpořil, protože s ním má velice špatnou zkušenost. Narážel zřejmě na jejich předloňskou schůzku kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE, po níž velvyslanec tvrdil, že česká vláda slíbila úsilí o nápravu chyb. Babiš to popřel a ambasadora obvinil ze lži.

Předchozí čínská velvyslankyně podle Babiše fungovala dobře. „Tento pán je celkem svůj a to, co napsal, není přijatelné absolutně, to musíme odmítnout,“ řekl premiér.

Vondráčka se formulace z dopisu dotkly

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v OVM uvedl, že list je interní. Zmínil ale, že formulace se ho dotkly. „Je výměna (velvyslance) to nejlepší, nebo můžeme vymyslet něco jiného? Není to jediná možnost,“ řekl Vondráček.

Poznamenal, že dopis byl interní materiál a na veřejnost unikl. Podle Stanjury není nevhodné to, že list unikl, ale nevhodný je obsah.

O situaci jednal ve středu i sněmovní zahraniční výbor. Reakci české strany na dopis čínského velvyslanectví považuje za nedostatečnou. Od Kanceláře prezidenta republiky požaduje celé znění dopisu, od ministerstva zahraničí pak záznam z jednání náměstka Martina Tlapy s čínským velvyslancem v Česku.

Vystrčil po svém nástupu do funkce šéfa Senátu případnou cestu na Tchaj-wan nevyloučil. Bývalému předsedovi ji ostatní nejvyšší ústavní činitelé nedoporučili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sociální sítě mají výpadek. Nefunguje Instagram, Facebook i Messenger

Tisíce uživatelů po celém světě hlásí výpadek služeb u sociálních sítí Instagram a Facebook a také u komunikační platformy Messenger, tedy aplikací ze skupiny Meta Platforms. Stížnosti se rychle začaly objevovat na sociálních sítích i na webu Downdetector, který monitoruje výpadky internetových služeb, napsal server New York Post. Příčina problémů není zatím známá.
16:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet obyvatel Česka v prvním čtvrtletí mírně klesl

V prvním čtvrtletí letošního roku počet obyvatel Česka klesl asi o 19 800 na 10,896 milionu, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidí v zemi ubylo stěhováním i kvůli převaze počtu zemřelých nad narozenými. Z Česka se mezi 1. lednem a 31. březnem vystěhovalo zhruba 36 500 lidí, ze zahraničí jich naopak přišlo 29 200. Zemřelo 30 100 obyvatel země a narodilo se pouze 17 500 dětí. Porodnost podle úřadu setrvale klesá pátým rokem po sobě.
09:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
11:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Inspekce našla chyby u obou stran sporu o rozhovor armády s prezidentem

V případě nezveřejněného armádního rozhovoru s prezidentem Petrem Pavlem chyboval jak ředitel kabinetu ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD), tak šéf komunikačního oddělení generálního štábu. K závěru dospěla inspekce ministerstva obrany, napsal v pátek server Aktuálně.cz. Server uvedl, že prověřování neprokázalo, že rozhovor zakázalo zveřejnit ministerstvo obrany nebo že šlo o cílenou cenzuru. Generální štáb se zatím nevyjádřil.
před 3 hhodinami

Exnáměstek Unucka uzavřel dohodu se žalobcem v kauze manipulace zakázek

Bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka uzavřel s evropským veřejným žalobcem (EPPO) dohodu o vině a trestu v kauze podezření z manipulací veřejných zakázek. Týkaly se úklidu silnic a marketingových služeb. Stejný postup zvolilo i dalších devět obviněných. Oznámil to Vít Koupil z EPPO, který případ dozoruje.
13:52Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ministryni Mrázovou o víkendu fyzicky napadla žena. Policie vyloučila politický motiv

Čtyřiačtyřicetiletá žena v Bílině o víkendu slovně a fyzicky napadla ministryni pro místní rozvoj Zuzanu Mrázovou (ANO), informovala v pátek policie. Konflikt se obešel bez zranění. Tepličtí policisté motiv prověřují, vyloučili však, že by šlo o politicky motivovaný čin. Žena je obviněná z nebezpečného vyhrožování.
09:34Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Pětadvacet proti pěti. Policie už zná totožnost několika útočníků v Hostivaři

Skupina pětadvaceti maskovaných osob na začátku dubna brutálně napadla pět mužů, kteří odcházeli z posilovny v pražské Hostivaři. Napadení utrpěli mnohačetná poranění na těle a zlomeniny na hlavě a v obličeji. Pražští kriminalisté už znají totožnost několika útočníků, sdělila České televizi policejní mluvčí Eva Kropáčová. Po dalších stále pátrají. Za ublížení na zdraví hrozí pachatelům až osm let vězení.
před 6 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali novelu o střetu zájmů

Mimořádná schůze sněmovny kvůli otázce střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) skončila ve čtvrtek po necelých dvou hodinách. Koaliční většina neschválila program. Babiš trvá na tom, že střet zájmů vyřešil už v únoru. Opoziční poslanci avizovali, že budou chtít blokovat přijetí novely, která zákon o střetu zájmů politiků rozvolňuje. „Naší snahou je zákon vrátit k normálu a přizpůsobit ho okolním zemím, aby už nemířil jen na Babiše,“ sdělil v Událostech, komentářích místopředseda ANO Radek Vondráček. „Občanům novela nepomůže. Má za cíl ulevit Babišovi. Pokud je jeho střet zájmů údajně vyřešen, tak není důvod novelu předkládat,“ oponovala členka sněmovního rozpočtového výboru Vendula Svobodová (Piráti). Debaty se zúčastnili i místopředseda sněmovny Jiří Barták (Motoristé) a místopředsedkyně poslaneckého klubu STAN Věra Kovářová. Moderoval Lukáš Dolanský.
před 10 hhodinami
Načítání...