Daň z nemovitosti se někde zvýšila až pětinásobně. Majitelé ji musí zaplatit do konce května

6 minut
Události: Zvýšení daně z nemovitosti
Zdroj: ČT24

Základní sazby daně z pozemků, staveb i bytových jednotek vzrostly v průměru o 80 procent. Nové výměry rozesílá poplatníkům finanční správa zhruba od půlky dubna. Někteří majitelé nemovitostí zaplatí i násobně víc než v minulých letech. Obce totiž mohou vyhláškou stanovit místní koeficient a tím daň ještě zvýšit. Lhůta pro zaplacení daně nebo první splátky je do konce května.

Například květinářka Simona Karbulová platí daň z nemovitosti za byt v paneláku. Finanční úřad jí už nový výměr zaslal do datové schránky. Podobně obešle další zhruba čtyři miliony poplatníků. Informace jim pošle do 24. května jedním ze tří způsobů.

„Zhruba milion sto tisíc občanů dostalo nebo dostává informaci do své datové schránky, asi milion lidí se přihlásilo k odběru platebních údajů do e-mailové adresy a asi 1,8 milionu lidí obdrží takovou tu klasickou poštovní složenku,“ popsal mluvčí Generálního finančního ředitelství Tomáš Weiss.

Kvůli růstu základní sazby se letos daň zvedla všem poplatníkům. Navíc celkovou sumu mohly ovlivnit i obce pomocí koeficientů. Ve výsledku tak lidé mohou platit až násobně víc než loni. „Víme už z krajských finančních úřadů a z územních pracovišť, že se lidé ozývají například s tím, že jsme jim vyměřili daň dvakrát nebo třeba na dva roky dopředu. Tedy je dobré si zapamatovat, že došlo k tomu navýšení,“ dodal Weiss.

Výměr s vyšší částkou daně z nemovitosti dorazil také obyvatelům středočeské Sázavy. Tady si ale připlatí jen o to, co navýšil stát. Zastupitelstvo se totiž rozhodlo koeficient neměnit, a to i přesto, že představuje významný příjem do městského rozpočtu. Podle starosty už nechtěli obyvatele víc zatěžovat, i když peníze obec potřebuje. „Co určitě musíme dotovat, je odpadové hospodářství a část jde určitě do investic, kde nám pokryjí výdaje, které jsou plánované,“ uvedl starosta Sázavy Vladimír Dvořák (Zdraví Sport Prosperita).

Třeba květinářku Simonu Karbulovou nová výše daně i tak překvapila. Letos zaplatí o zhruba polovinu víc než v jiných letech. Uhradit ji musí do konce května. Pokud ale daň převyšuje pět tisíc, finanční úřad ji rozdělí do dvou splátek.

Daň z nemovitosti stát zvýšil průměrně o 80 procent. Samotná částka se ale v jednotlivých městech liší. Třeba u bytu závisí na jeho rozloze, na velikosti obce, ale také na místním koeficientu. Ten stanovují jednotlivé samosprávy obecně závaznou vyhláškou v rozmezí 1,1 až 5. Tímto koeficientem se pak sazba daně násobí. Nově budou mít obce možnost využít i koeficient nižší než jedna, a tím daň snížit až na polovinu.

Výnos z této daně se v posledních letech zvyšuje. Zatímco v roce 2013 byl necelých deset miliard korun, loni to už bylo přes dvanáct miliard. Důvodem je změna sazeb, ale právě i zvýšení místních koeficientů. Přesto Češi platí jedny z nejnižších daní z nemovitostí v Evropě. Tvoří zhruba půl procenta všech daňových výnosů. Nižší podíl mají jen v Rakousku, Lucembursku a na Maltě. Unijní průměr jsou přitom tři procenta. 

Peníze zůstávají obcím

Výtěžek z daně z nemovitosti putuje obcím. Stát jim ale zhruba stejnou částku zkrátil na rozpočtovém určení daní. Budou tak hospodařit s přibližně stejným rozpočtem.

Například v Bohumíně daň z nemovitosti neupravovali dvanáct let. Zvednout ji chtěli, nakonec ale zůstali jen u navýšení, které přinesl konsolidační balíček, tedy v průměru o osmdesát procent. „Ne všichni občané jsou informováni, že došlo ke změnám v rámci konsolidačního balíčku, rozhodl o tom stát a naše vláda a teď se diví, že na svých složenkách nebo výměrech daně z nemovitosti dostávají vyšší částky,“ poznamenal místostarosta Bohumína Lumír Macura (SOCDEM).

Daň nezvyšovali ani v Sezimově Ústí. Podle starosty Martina Doležala (Zelená pro město) pro ně není velkým přínosem do lokální kasy, na jejich katastrálním území totiž moc zdanitelných objektů není.

Výrazně vyšší daně z nemovitosti než dříve zaplatí letos lidé ve Zlíně. V průměru je daň vyšší čtyřikrát až pětkrát. Pocítí to jak občané, tak místní firmy. Město zvýšení hájí tím, že daň z nemovitosti neměnilo čtrnáct let a má velké investiční plány. Vyhlášku navíc zastupitelé schválili už v červnu, tedy dříve, než bylo zcela jasné, jak se zachová stát.

„Chtěli jsme daň o nějakých 80, 90 milionů navýšit, což by odpovídalo našim potřebám. Potom do toho vstoupil balíček, na druhé straně samozřejmě zvyšuje daň z nemovitosti, ale vláda si prostřednictvím RUDu ty peníze znovu bere,“ upozornil náměstek zlínského primátora Miroslav Chalánek (ODS).

Naopak v Třeboni zvedli daň jen o tolik, kolik jim nařizuje zákon. A dokonce uvažují o jejím snížení. „Osobně považuju daň z nemovitosti za jednu z nejnemravnějších daní. Zákon umožňuje až padesátiprocentní slevu. Myslím si, že nepůjdeme až na těch 50 procent, ale chtěli bychom daň pro Třeboňáky snížit,“ řekl starosta Třeboně Jan Váňa (ODS).

Daň z nemovitosti ale není jen otázkou peněz. Podle odborníků totiž může její změna ovlivnit třeba místní realitní trh nebo složení obyvatelstva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 33 mminutami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 1 hhodinou

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 9 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 10 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 23 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 23 hhodinami
Načítání...