Vstup zakázán. Lomy stále častěji lákají turisty ke koupání

7 minut
Události: Úrazy v zakázaných lomech
Zdroj: ČT24

Zakázaná místa stále častěji lákají turisty, a to hlavně teď v létě. Příkladem jsou lomy nedaleko Berouna ve středních Čechách. Lidé se tam chodí koupat, přestože do míst platí zákaz vstupu. Lomy sice vypadají opuštěně, ale většina je pořád funkčních a připravených k těžbě. Záchranáři tam každý rok vyjíždějí k tonoucím, ale také k návštěvníkům, kteří se zřítí z okolích skal, nebo je zraní padající kameny.

Návštěvníci riskují úraz a pokutu až 15 tisíc korun. Lom Homolák je stále funkční, lidé sem nesmí. Přesto je oblíbeným cílem turistů. „Poštípají plot, udělají si místo kolem brány a projdou... A už jsou tady,“ popsal ředitel a závodní Velkolomu Čertovy schody Igor Novák. Majitel areál kontroluje každý měsíc. Většinu přestupků řeší domluvou, jen výjimečně volá policii.

Jen několik kilometrů je vzdálený Kosov, kde také platí zákaz vstupu, přesto je jezero plné lidí. „Neměly jsme nějaké podezření, že se sem nesmí, je tady spousta lidí, tak jsme si řekly, že tady budeme taky,“ uvedla turistka z Prahy.

Jenže v lomech kolem Berouna také každý rok několik lidí zemře. Kvůli těžko přístupnému terénu sem nejčastěji startují letečtí záchranáři. „Pro nás je určitě nejexponovanější léto a většinou nejhůř z toho vychází Malá Amerika a Velká Amerika,“ řekl letecký záchranář a vedoucí lezecké skupiny HZS Středočeského kraje Beroun Vojtěch Štěpánek.

Právě bez leteckých záchranářů by rychlá pomoc ve složitém terénu v přírodě nebyla možná. Ve východních Čechách to platí třeba pro skalní města nebo některé oblasti v Krkonoších.

Poplach občas způsobí turisté, kteří vyrazí na místa v horách či skalních městech, kam se nesmí. „My ty lidi nijak neodsuzujeme, my jsme tam v tu chvíli od toho, abychom jim pomohli,“ dodal záchranář Jiří Horák.

Na východě Čech patří k nejtěžším zásahy ve skalách na Broumovsku a Jičínsku. A také na Sněžce a v jejím okolí v Krkonoších, na české i polské straně hor.

Od července se v Česku topilo 49 lidí. Příčinou byl alkohol i přecenění sil

Krajští záchranáři v červenci vyráželi k 49 případům tonutí. Ty se týkaly dospělých i dětí. Úmrtím skončilo minimálně 16 případů.

Mezi nejčastější příčiny tonutí podle záchranářů patří zdravotní komplikace, ale i přecenění vlastních sil. „V Mikulově žena středního věku přecenila svoje síly. Přijela záchranná služba a použila kyslíkovou masku,“ sdělila mluvčí ZZS Jihomoravského kraje Michaela Bothová. Zároveň dodala, že za přeceněním sil mnohdy může stát nadměrné množství vypitého alkoholu, které oslovení zdravotníci uvádějí jako druhou nejčastější příčinu.

Bothová také podotkla, že u dětí bývá mnohdy na vině nedostatečný dozor. Případy tonutí tak mohou zažít i v bazénu na zahradě.

„Lidé myslí, že tonoucího uslyší, což ale nemusí být vůbec pravda, lidé se topí velmi tiše. Takové případy se dějí v bazénech na zahradách a domácích jezírkách, kdy si rodiče u dítěte říkají, že by ho přece zaslechli, kdyby se topilo. Tak tomu ale není a důrazně doporučujeme nespoléhat jenom na sluch,“ sdělila mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Úrazy

Prázdniny jsou spojené také s vyšším počtem úrazů dětí. Skoro polovina se jich stane právě během července a srpna. V sedmdesáti pěti procentech případů je to při sportu nebo při hře. Mezi nejčastější zranění patří zlomeniny, podvrtnutí nebo tržné rány a následné infekce.

„Úrazů přibývá, jakmile děti vylezou ven, tak se jim bohužel něco stane. Začnou jezdit na kolech, koloběžkách, in-linech a nejčastěji tady končí s úrazy hlavy a poraněním končetin. Buď jsou děti sražené na kolech, když jezdí některé stále ještě bez helmy, nebo jsou účastníci nehod jako spolujezdci v autě,“ popsala primářka Oddělení dětského urgentního příjmu FN Motol Jitka Dissou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 2 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 3 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 4 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 4 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 8 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 9 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami
Načítání...