Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

8 minut
Události: Platy policistů, hasičů a vojáků
Zdroj: ČT24

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.

Rakušan minulý týden navrhl vládě, aby od 1. července zvýšila platy policistům a hasičům v průměru o čtyři tisíce korun, z toho má být 3200 korun ve formě stabilizačního příplatku a osm set na odměnách. Kabinet ale zatím pevný termín nestanovil. Vše bude projednávat společně s návrhem na zvýšení odměn vojákům. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) už dříve prohlásila, že by se měsíční plat vojáků měl zvýšit minimálně o zhruba 8300 korun hrubého.

„Paní ministryně teď přijde s nějakým návrhem, který dá za obranu, my tomu samozřejmě přizpůsobíme ten náš,“ prohlásil Rakušan. Vnitro podle něj návrh obrany okomentuje v meziresortním připomínkovém řízení a bude reagovat vlastním. Sladit chce nejen částku, o kterou by se měly platy zvyšovat, ale i dobu, ve které by se měly zvýšit. Pokud chce vláda udržet bezpečnost země, měla by podle ministra částku na zvýšení odměn pro policisty a hasiče v rozpočtu najít.

„Chceme, aby bezpečnostní sbory byly financovány úplně stejně jako armáda,“ poznamenal Machovič. Je to podle něj nezbytné proto, aby si sbory nekonkurovaly a lidé od hasičů a policistů neodcházeli k vojsku. S tím souhlasí i zástupci dalších odborových svazů. Doplnili, že by přidáno měly dostat i sbory spadající pod ministerstvo spravedlnosti a financí, tedy vězeňská služba či celníci. Ministr vnitra i odboráři se shodli na tom, že nyní počkají, jak dopadnou jednání kabinetu. Protesty zatím odbory nechystají.

5 minut
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání s odbory bezpečnostních sborů
Zdroj: ČT24

Pokud k navýšení odměn nedojde, odchodů ze zaměstnání bude přibývat, prohlásil člen sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). „Policisté mohou odejít tam, kde bude více peněz, to znamená k armádě,“ myslí si. Podle něj by investice ministerstva obrany, které nebyly využity, měly jít do vnitřní bezpečnosti. „Nad tím se musíme zamyslet a musíme efektivně plánovat tak, aby všechny bezpečnostní sbory měly prostředky na svou činnost,“ podotkl.

11 minut
Poslanec Radek Koten (SPD) ke zvyšování odměn pro bezpečnostní sbory
Zdroj: ČT24

Fiala: Růst platů bude brát zřetel na podmínky sborů

Premiér Petr Fiala (ODS) prohlásil, že růst platů bezpečnostních složek by měl brát zřetel na dosavadní podmínky a ohodnocení jednotlivých sborů. „Jsme ve fázi jednání. Chceme dosáhnout toho, aby podmínky sborů byly nějakým způsobem srovnatelné,“ sdělil. Cílem je podle něj vytvoření podmínek, které jednotlivé služby učiní dostatečně atraktivními k udržení a zvýšení současných stavů. „O konkrétním termínu nebo částkách je ale ještě předčasné mluvit,“ dodal.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připomněl, že kabinet bude při rozhodování zohledňovat také už dříve schválený růst platů bezpečnostních sborů ministerstva vnitra, kterým by měly každoročně stoupnout platy o pět procent. Podle něj je také potřeba zahrnout i prostupnost mezi jednotlivými sbory. Podle šéfa státní kasy je nejvyšší mezi policií, celní správou a vězeňskou službou, naopak propojení s armádou je slabší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 6 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 7 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 7 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 10 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 12 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...