Vláda chce přepsat programové prohlášení. Plánuje podporu bydlení nebo důchodovou reformu

3 minuty
Priority vlády pro rok 2023
Zdroj: ČT24

Kabinet v příštích týdnech přepíše programové prohlášení. To z velké části předurčuje práci parlamentu a celé směřování země. Pokračovat má pomoc domácnostem i firmám s cenami energií. V plánu je i předložení důchodové reformy, zákon o cestovním ruchu nebo eDokladovka.

Od schválení a představení programového prohlášení vlády ve sněmovně brzy uplyne rok. Teď chce kabinet dokument přizpůsobit současné situaci. Předstoupit s úpravami znovu před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru se ale nechystá.

Kromě další pomoci kvůli drahým energiím se chce vláda, podle premiéra Petra Fialy (ODS), zaměřit na snižování schodku státního rozpočtu. Návrhy úspor mají být jasné na jaře a deficit by měly snížit nejméně o sedmdesát miliard korun.

„Chceme být ještě rozpočtově zodpovědnější, zatím se to nedaří tak, jak by si třeba TOP 09 představovala. K tomu slouží jednání expertů, hledají, jak snižovat deficity v dalších letech,“ vysvětlila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Zákon o cestovním ruchu a eDokladovka

U některých kroků do dokumentu vláda napsala i konkrétní termín. Do konce roku 2023 například počítá s předložením důchodové reformy a podle ministra práce tento závazek platí. „Bude to opravdu komplexní reforma. Tlačím na kolegyně a kolegy, abychom to v paragrafovaném znění předkládali na začátku druhého pololetí,“ řekl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V nadcházejících měsících je v plánu  také zákon o cestovním ruchu nebo takzvaná eDokladovka, tedy možnost identifikační doklady využívat digitálně. „Nosit je třeba v telefonu a vykazovat se tak při nákupu, bookování hotelu nebo vůči službám státu,“ popsal vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Podpora bydlení, volby jeden den

Počítá se i s novým zákonem o podpoře bydlení. Ministerstvo vnitra pak plánuje dál posunout už předložený zákon, který by umožnil volit pouze jeden den. A počítá se i s reformou krizové legislativy. „Už jsme začali, máme letos upravený statut ústředního krizového štábu. Kromě změny zákonů je to i příprava scénářů na typy nových krizí, pandemie, migrační krize, blackouty,“ řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Priority vlády pro rok 2023
Zdroj: ČT24

Energetická krize a inflace

I letos se budou především řešit dopady energetické krize. Jako hlavní úkol pro vládu to vedle boje s inflací a snižování rozpočtového deficitu vidí i opozice. „Vláda nesmí podceňovat boj s inflací, nechala to na centrální bance a důsledkem toho je, že se dostatečně nevěnovala snižování cen za energie, zastropování máme příliš vysoko,“ řekl 1. místopředseda hnutí ANO a místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček.

„Energetická krize a inflace, to jsou dvě nejdůležitější věci a jako třetí je deficit státního rozpočtu. Začít sama u sebe, snižovat agendu a administrativu,“ poznamenal předseda poslaneckého klubu a místopředseda SPD Radim Fiala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 42 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 55 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 3 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 3 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 7 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 8 hhodinami
Načítání...