Ukrajina bojuje s rukou svázanou za zády, říká estonský exprezident Ilves

9 minut
Studio ČT24: Rozhovor s bývalým prezidentem Estonska Toomasem Hendrikem Ilvesem
Zdroj: ČT24

Jak zkrotit bouře v geopolitickém prostoru? Hlavní otázka, o které v Praze na třídenní bezpečnostní konferenci Globsec hovoří přední světoví politici. K té nejsilnější současné bouři, tedy vojenskému konfliktu na Ukrajině, se vyjádřil bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves. V rozhovoru pro ČT24 zdůraznil, že Evropa musí zmírnit omezení pro Ukrajinu a povolit jí razantnější odpovědi na útoky ruského agresora.

Ilves připomněl, že se Estonsko značně angažuje v podpoře napadené země. „Obecný postoj v Estonsku je ten, že Ukrajina bojuje vlastně náš boj. Čím lépe si vede, tím je to pro nás bezpečnější. Rusové bojují na jejím území, a tím pádem nevpadnou k nám. Není to příliš velkou útěchou pro Ukrajince, ale právě proto se jim snažíme tolik pomáhat,“ prohlásil Ilves.

Estonsko je podle bývalého prezidenta číslo dva z hlediska zemí, které pomáhají Ukrajině. Vysvětluje to podílem výdajů z HDP. „Spolu se Spojenými státy poskytujeme opravdu velkou pomoc ve prospěch Ukrajině. Vydáváme tři a půl procenta z výdajů HDP na její obranu, takže pokud bereme toto číslo, je to více než Spojené státy. Bereme to opravdu vážně,“ uvedl.

„Ukrajina musí mít střely dlouhého doletu“

Na konferenci Globsec se několik politických lídrů včetně českého prezidenta Petra Pavla vyjádřilo, že je prostor pro větší efektivitu pomoci Ukrajině. „Myslím si, že potřebují víc. Evropa musí pochopit, že Ukrajinci bojují za evropskou bezpečnost. Jde o restrikce, se kterými se musí vypořádat z hlediska odpovědi na útoky. Je to absurdní. Na Ukrajince se útočí a oni nemohou útočit zpět na místa, odkud na ně míří střely nebo odkud vzlétají letadla s bombami. Bojují s jednou rukou svázanou za zády,“ řekl Ilves.

„Ukrajina musí mít střely dlouhého doletu. To je jediná možnost, jak může vyhrát,“ míní Ilves, který je bývalým členem Evropského parlamentu. Připojil se k této debatě, která se rozvinula po posledních masivních ruských útocích na území Ukrajiny. Kyjev dlouhodobě žádá o povolení použít západní střely dlouhého doletu i hluboko na ruském území.

Dalo se to očekávat, říká Ilves o ruské invazi

Ilves byl hlavou Estonska v letech 2006 až 2016. Zažil tedy období, kdy Rusko nelegálně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Už tehdy si podle svých slov dokázal představit, že přijde ještě rozsáhlejší ruská invaze.

„Mohlo se to očekávat s ohledem na chabou reakci NATO, EU a členských států. Odmítaly si připustit, že když někdo napadne a okupuje jakékoliv území, pak poruší pravidla, s kterými žijeme po roce 1945, tedy s chartou OSN. Když nikdo nereaguje, mezinárodní řád kolabuje. Po anexi Krymu ještě Německo podepsalo smlouvu na plynovod Nord Stream 2, takže šlo o peníze,“ uvedl Ilves.

Občasně přicházejí také varování, že by Rusko mohlo napadnout Pobaltí. Bývalý diplomat a novinář však momentálně hrozbu pro svou zemi neočekává. „Určitě ne v následujících pěti nebo sedmi letech. Jejich armáda je oslabená. Navíc naše země je součástí NATO. Je nepravděpodobné, že by Rusové zaútočili na Pobaltí, dostali by se tak do války s NATO.“

Podle švédského rodáka Ilvese teď záleží také na politické situaci ve Spojených státech amerických, která souvisí s prezidentskými volbami. „Pokud se americký prezident či prezidentka bude snažit vycouvat z aktivit na pomoc Ukrajině, bude to horší. Nemám křišťálovou kouli. Pokud ale bude zvolena Kamala Harrisová, pak zůstane transatlantický vztah silný. Pokud vyhraje volby Donald Trump, tak opakovaně řekl, že o NATO nemá zájem. To si nemyslím, že je dobrý nápad,“ dodal Ilves.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 4 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 4 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 4 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 5 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 8 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...