U Pavla zřejmě nebudeme svědky ústavních excesů, odhaduje Rychetský

30 minut
Interview ČT24 s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským
Zdroj: ČT24

„Předpokládám, že už nebudeme svědky excesů z prezidentského úřadu, které byly živnou půdou nejen pro média, ale i pro politickou scénu. Chci vyjádřit naději, že uvidím na Pražském hradě hlavu státu, která má před Ústavou pokoru,“ sdělil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v pořadu Interview ČT24. Zdůraznil také, že i přes vysoký zájem lidí o přímou volbu prezidenta by se dle něj mělo neustále připomínat, že rozhodující roli hraje v českém politickém systému parlament a prezident podléhá vůli vlády.

Po prezidentských volbách se Petr Pavel jako nově zvolená hlava státu úřadu ujme 9. března, kdy ve Španělském sále Pražského hradu složí Ústavou předepsaný slib. Přestože čeští prezidenti pravomoci a kompetence vyplývající ze základní právní listiny státu v posledních třiatřiceti letech často překračovali, Rychetský se domnívá, že „hodnotový systém“ Ústavy v parlamentním demokratickém systému by mohl Pavel po nástupu „s vědomím pokory“ ctít. 

Dodává rovněž, že i přes pokusy o odlišnou interpretaci Ústavy a navzdory silnému symbolickému mandátu hlavy státu je chod českých ústavních institucí dobrý. „V tom, jak je u nás realizována a naplňována Ústava, jsme velice úspěšní. Přitom naše země není jednoduchá, máme parlamentní systém, ale stále máme tradici relativně silného prezidenta, což v parlamentním systému není tak běžné,“ upozorňuje.

Jedním z diskutovaných překročení prezidentských pravomocí by ale podle Rychetského byl možný krok končícího prezidenta Miloše Zemana jmenovat před koncem svého funkčního období předsedu Ústavního soudu, kterému ale končí mandát až v srpnu. V té době přitom už bude prezidentem Petr Pavel a Rychetského nástupce by podle Ústavy měl jmenovat on. 

V případě takového Zemanova kroku šéf konstitučního tribunálu ani neočekává, že by se někdo této funkce předčasně ujal. „Protože by to musel být jeden ze sboru ústavních soudců, tak jsem přesvědčen, že s ohledem na elementární stavovskou čest by to nikdo z nás neakceptoval a nepřijal,“ zdůraznil. 

V Česku panuje kancléřský systém, upřesňuje Rychetský

Podle předsedy Ústavního soudu je pro společnost nutné si i po volbách s vysokou účastí a zájmem voličů uvědomit, že v České republice je „tak trochu kancléřský systém“, čili druh vlády se silnou pozicí premiéra, podobně jako v Německu kancléře. Rychetský to vysvětluje tím, že poté, co hlava státu jmenuje předsedu vlády, je „s výjimkami povinna všem návrhům premiéra vyhovět“. 

Po proběhlých volbách nechce předseda ústavního sboru vynášet rychlé závěry, myslí si však, že většinová vůle voličů vyjádřila jasnou preferenci proevropského kandidáta. „Rozdíl téměř milionu hlasů charakterizuje vůli občanů k tomu, aby byla Česká republika dál pevně zakotvena v evropských strukturách,“ říká. 

Negativně ale hodnotí volební kampaň zvlášť před druhým kolem hlasování, ve které se často zmiňovala slova válka a mír. V době krize, která se podle něj projevuje sociální úzkostí občanů a strachem, pak dle něj i kvůli napjaté společenské atmosféře zvítězil člověk, který je alespoň částečně „schopen zbavit lidi strachu a dát jim perspektivu pro budoucnost.“ 

Prezident nesmí jít vládě po krku, apeluje Rychetský

Ohradil se také proti tvrzení neúspěšného kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO), že by právě expremiér v případě zvolení jako hlava státu představoval protiváhu vládě Petra Fialy (ODS). Rychetský si totiž nemyslí, že by se na Pražský hrad dostal kandidát, který by zastupoval jen zájmy vládní koalice, protože ta rovněž zastupuje několik stran. 

„Je to trochu falešná představa. Máme totiž pestrobarevnou vládu a nemáme vládu jedné strany, jako tomu bylo v předlistopadovém období,“ podotýká s tím, že pluralita stran zastoupená v dolní i horní komoře parlamentu je vysoce demokratická a představuje vysoké nároky na vládnutí i soužití všech politických subjektů. 

Upozorňuje zároveň na to, že i přesto, že je prezident přímo volený občany a obdržel rekordní počet hlasů od voličů, nelze přistoupit na „pocit o větší síle legitimity funkce“ a volit hlavu státu, která se o tento argument nebude opírat.  

Dodal, že je podle něj zásadní neustále zdůrazňovat, že s přijetím přímé volby prezidenta se nezměnil parlamentní systém české demokracie. „Vláda je nejvyšší orgán výkonné moci a prezident je součást výkonné moci,“ uvedl v narážce na kampaň Andreje Babiše s tím, že je podle něj absurdní, aby jakýkoliv kandidát na prezidenta prohlašoval, že „půjde vládě po krku“.

„Od přímé volby už není cesty zpět“

Rychetský sice přiznává, že zájem občanů o volby je pozitivní zprávou o stavu české demokracie a zájmu občanů přímo se podílet se na politickém dění, sám ale není příznivcem hlasování občanů. „Přímá volba vždy nějakým způsobem rozdělí národ, zvlášť když jsme svědky kampaně, která je nefér a obsahuje lži a podpásovky. A každá kampaň je doprovázena takovými jevy,“ myslí si. 

Návrat zpět k parlamentní volbě ale podle něj už není možný, protože společnost má o nynější podobu volby zájem. „Cesta zpět už pravděpodobná není. Za této situace a po těchto zkušenostech u přímé volby už zůstaneme,“ odpovídá.

Největším problémem současné podoby voleb je podle něj právě odchýlení od výběru oběma komorami parlamentu, který se pokoušel najít kandidáta, s nímž budou spokojeni politici napříč názorovým a ideologickým spektrem. Druhou překážkou podle něj představuje finanční náročnost volebních kampaní. Tato hranice pak automaticky diskriminuje kandidáty, kteří za sebou nemají výrazné finanční prostředky nebo vlivové skupiny, domnívá se. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 5 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 11 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 13 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 16 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 17 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 18 hhodinami
Načítání...