Turisté častěji ruší přírodní klidové zóny, strážců je málo

České národní parky a CHKO nemají dostatek strážců. Pro zajištění ochrany přírody by jich jen na Šumavě a v Krkonoších potřebovali alespoň dvojnásobek, sdělili ČT oslovení tiskoví mluvčí. Lidí vstupujících v zimě do klidových zón v chráněných oblastech v posledních letech neustále přibývá. Rušení zimní přírody může vést k vymizení některých druhů chráněných ptáků.

„Strážců máme velký nedostatek. Aktuálně je v Krkonoších devatenáct profesionálních strážců, jeden strážce má na starosti tři tisíce hektarů, což je opravdu neudržitelné. V přetížených oblastech, jako je Sněžka, je nutné, aby byl strážce neustále. K pokrytí celého národního parku bychom potřebovali alespoň dvojnásobek,“ řekl ČT tiskový mluvčí Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Stejný problém aktuálně řeší i v národním parku Šumava. „Potřebovali bychom zhruba padesát profesionálních strážců, aktuálně nás je 24. Během posledních dvou let jsme přijali pět nových strážců, do budoucna bychom chtěli mít strážců alespoň třicet. Od covidu je narušování klidových zón častější. Naštěstí spolupracujeme se strážci z bavorského národního parku,“ popsal vedoucí oddělení stráže přírody národního parku Šumava Vít Chlada.

Podle Karolíny Šůlové, tiskové mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny, se problém s nedostatkem strážců týká i chráněných krajinných oblastí (CHKO) v celém Česku. „Na rozdíl od národních parků ale chráněné krajinné oblasti profesionální strážce nemají a ochranu přírody zde zajišťují dobrovolníci,“ dodala.

Lidé vstupují do klidových zón pěšky, na lyžích i na sněžnicích

Překračování klidových zón v zimě podle tiskových mluvčích i strážců často souvisí s čím dál populárnějším skialpinismem nebo pohybem na sněžnicích. „Skialpinisté vyhledávají prašan a slunečno. Jakmile je ohlášené hezké počasí, posilujeme kvůli tomu stráže. Spolupracujeme i s policií, někteří pachatelé pokutu ochotně zaplatí na místě, jiní tvrdí, že nemají doklady. Policisté jsou ale schopní takové lidi ztotožnit on-line,“ popisuje problém strážce KRNAPu a vedoucí územního pracoviště Harrachov Antonín Blomer.

Jedna z posledních akcí policistů spolu se strážci KRNAPu byla zaměřená na řidiče čtyřkolek, lyžaře a snowboardisty, kteří často narušují klidová území. O víkendu 7. a 9. února, kdy vrcholí zimní sezóna a probíhají jarní prázdniny, udělili dvacet pokut v celkové výši dvaceti tisíc korun.

Podobně jsou na tom i v CHKO Jeseníky. „Skialpinisté se sem sjíždějí z celého okolí, z nich zhruba deset až dvacet procent jezdí mimo trasy. Takovému hříšníkovi hrozí na místě od strážce pokuta až deset tisíc korun. Po zahájení správního řízení se může tato částka vyšplhat až na sto tisíc korun,“ sdělil ČT Marcel Dvorský, specialista pro práci s veřejností v CHKO Jeseníky.

Většina zimních turistů podle zástupců chráněných oblastí však pravidla respektuje. „Zásadní je se držet vyznačených tras a nechodit, kam se nesmí. Důležité je také správné vybavení a oblečení, které lidé na horách často nemají. Lidí v přírodě je hodně a naše hory jsou malé, není divu, že si to národní parky hlídají. Myslím si, že polovina lidí na těch horách nemá co dělat,“ dodal příznivce skitouringu Martin Ledvina.

Ohrožené ptactvo

Pohyb mimo vyznačené trasy ale může mít fatální důsledky pro místní přírodu, která je mnohde chráněná zákonem. „Lidé na řadě míst na lyžích překračují zimoviště ohrožených druhů. V Krkonoších je to například tokaniště tetřívka obecného. Aktuálně u nás zimuje posledních šedesát kohoutků. Neukázněný turismus může znamenat, že z Krkonoš tetřívek vymizí úplně,“ upozornil Drahný.

„V únoru začíná období páření, které je pro ptáky životně důležité. U nás na Šumavě je to především tetřev hlušec. Ten nemá v zimě přísun vydatné stravy. V tomto období energii šetří, a když ho lidé neustále ruší, může dojít až k úmrtí jedince,“ upozornil Dvořák.

Zdůraznil také, že jezdit na lyžích nebo na běžkách v lesním porostu je zakázané v celém Česku, nejen v CHKO. „Málokdo si uvědomuje, že k zimní krajině patří klid. Lidé by ho neměli narušovat,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 4 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 5 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 6 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 15 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...