Tresty v kauze Progres Invest: osm a pět let vězení

Hradec Králové – Krajský soud poslal podnikatele Vladimíra Michka a Pavla Dvořáka za podvody a nedovolené podnikání v kauze Progres Invest do vězení. Zakladatel firmy Michek má být za mřížemi osm let a Dvořák pět, Michek je přitom souzen jako uprchlý. Rozsudek ale není pravomocný, obhájci se proti verdiktu odvolali. Případ byl velice rozsáhlý, oba muži měli ve více než 36 tisících případech připravit klienty o zhruba půl miliardy korun. Firma Progres Invest, která působila po celé zemi, se zhroutila na podzim 1997 a v únoru 1998 ji královéhradecký krajský soud poslal do konkurzu.

Předseda senátu Petr Mráka zahájil vyhlašování rozsudku už včera ráno, přečetl ale jen úvodní část verdiktu. Kvůli rozsáhlosti případu pak začal jednotlivé skutky promítat na plátno, jen výroková část verdiktu má zhruba 4 000 stran. Kromě vězení uložil soud Michkovi také desetiletý zákaz působení ve vedení firem a Dvořákovi pak pětiletý zákaz činnosti, oba také mají zaplatit škodu několika desítkám poškozených, kteří se k řízení připojili. Státní zástupkyně v závěrečné řeči navrhovala pro Michka trest v rozmezí osmi až deseti let, pro Dvořáka nad spodní hranicí trestní sazby, která je v tomto případě pět až deset let.

Podle Petra Mráky společnost Progres Invest v letech 1994 až 1997 shromažďovala peníze od fyzických a právnických osob pod slibem vysokého zhodnocení. Lidem firma nabízela výnos 24 procent ročně či až dvanáctinásobek vložené sumy při investici na deset let. „Prodávali naději, od začátku si byli vědomi, že svým závazkům nemohou dostát,“ řekl při vynášení verdiktu Mráka.   

Firma prý za celou svou existenci provedla jen tři zanedbatelné investice, z nichž neměla žádný zisk. Stovky milionů byly převedeny do spřátelených firem, část peněz získali obchodní zástupci firmy či někteří klienti. „Můžeme se domnívat, že peníze šly ve prospěch Michka, ale není to prokázané,“ řekl Mráka.

Dnešní vyhlášení rozsudku sledovalo několik poškozených klientů Progres Investu. „Jsme rádi, že konečně soud rozhodl o potrestání hlavních viníků a o odškodnění,“ řekl zmocněnec části poškozených Jiří Zvolánek. Další z poškozených Daniel Szturc novinářům řekl, že krajský soud odvedl dobrou práci. „Soud dal relativně vysoké tresty na tu atmosféru, která je v našem státě, kdy pachatelé podobných skutků odcházejí s minimálními tresty či bez trestu,“ řekl Szturc, který kritizuje, že policie nedokázala chytit uprchlého Michka a zajistit peníze.

Hradecký krajský soud už případ jednou řešil, tehdy dostal Michek devítiletý trest a Dvořák měl být ve vězení 6,5 roku. Vrchní soud ale verdikt zrušil a a rozhodl o vrácení věci k došetření, následně byla v kauze podána nová obžaloba.