Transformace byla tvrdá, ale nezbytná, shodli se Fischer a Topolánek

27 minut
Otázky Václava Moravce s bývalými premiéry Ľudovítem Ódorem, Janem Fischerem a Mirkem Topolánkem
Zdroj: ČT24

„Jediná možná cesta“ – tak zhodnotili ekonomickou transformaci po roce 1989 bývalí čeští premiéři Jan Fischer a Mirek Topolánek spolu se slovenským expremiérem Ľudovítem Ódorem v Otázkách Václava Moravce. Ódor jako největší dluh polistopadové politické reprezentace označil nedostatečné vysvětlování důvodů, proč musí Slovensko patřit na Západ. Fischer jako hlavní dluh vnímá problém krátkodobé vize nepřesahující jedno volební období.

Fischer popsal ekonomickou transformaci jako „rychlou a tvrdou terapii“, která se podle něj nakonec vyplatila. S tím souhlasí i Topolánek, který dodal, že „kapitalismus bez kapitálu se dělat nedá“. Fischer však dodal, že v post-transformačním období byla zanedbána péče o právní stát a boj proti korupci, což vedlo k problémům v oblasti propojení ekonomických skupin s politikou.

Ódor přiznává, že během slovenské transformace „slunce jistou dobu nesvítilo“ a ekonomické skupiny tak narušovaly autonomii politiky. Avšak reformy v letech 2003–2005 podle něj „otevřely dveře ekonomické soutěži“ a dnes už ekonomické zájmy neovlivňují politickou autonomii.

„Každá společnost, i ta západní, má svou oligarchii,“ míní Topolánek, který považuje dnešní slovenskou i českou oligarchizaci za přirozený důsledek odklonu od původního kapitalismu. Podle něj došlo v posledních patnácti až dvaceti letech ke korporativizaci státu, vzrůstajícímu vlivu evropských struktur a celkovému poklesu tržní ekonomiky, jelikož společnost je „zdrogovaná dotacemi“.

Tři největší problémy

Bývalý premiér Slovenska považuje za tři hlavní problémy „své“ země: odliv mozků, zaostávání ve vývoji a inovacích a stárnutí populace, což má vliv na pracovní trh a veřejné finance. S tím se bude podle něj potýkat i Česko.

Demografické potíže a celkové politické zanedbání řešení otázek spojených se stárnutím populace vnímá jako zásadní i Fischer. Podle něj se tento problém totiž promítá i do stavu důchodového systému, sociálních služeb, zdravotnictví a rigidního trhu práce.

Topolánek za hlavní problémy označuje vysokou energetickou náročnost produkce, která je dnes „smrtící“, dále velkou závislost na Německu a ekonomiku postavenou na nízké přidané hodnotě, což vede k nízkým mzdám. „Jedině ekonomicky bohatá společnost je schopná řešit sociální, zdravotní a důchodové problémy, ale i problémy klimatické,“ dodal.

Všichni tři hosté se shodli, že nezdravé veřejné finance jsou důsledkem obtíží, které vyjmenovali. Ódor tvrdí, že veřejné finance na Slovensku nejsou zdravé, protože společnost neví, co chce. „Chceme anglosaské daně, skandinávské výdělky a balkánskou korupci,“ dodal s tím, že pokud nebude existovat jasná, rozumná a vyvážená strategie, situace se nezlepší.

Topolánek podotkl, že je potřeba sledovat situaci veřejných financí v delším časovém horizontu, a dodal, že úpravy jsou třeba nejen na příjmové stránce, ale také na stránce výdajové. „Navykli jsme se tomu, že odpovědnost je za to, co se udělá, a ne za to, co se neudělá,“ doplnil Fischer.

35 minut
Otázky Václava Moravce s bývalými premiéry Česka a Slovenska (2. část)
Zdroj: ČT24

Polistopadový dluh

Největším dluhem politické reprezentace v polistopadovém vývoji je podle Ódora rezignace na myšlenky svobody a demokracie. „Politici málo vysvětlovali, proč musíme patřit na Západ a co to pro nás znamená,“ dodal s tím, že sice Slovensko vzniklo na idejích a hodnotách liberální demokracie, ale v poslední době tyto hodnoty nejsou tak živé.

V hodnocení míry demokracie by však stále rozlišoval mezi Slovenskem a Maďarskem, protože velká část slovenské společnosti podle něj se současným směrem nesouhlasí a na rozdíl od maďarské společnosti je stále aktivní.

Průzkum: Známkování míry demokracie (Kantar CZ, 21. 10. – 8. 11. 2024, tech. CATI a CAWI, 1200 respondentů)
Zdroj: ČT24/Kantar CZ
95. vlna průzkumu Trendy Česka
(pdf, 907 kB)
Stáhnout

Fischer jako hlavní dluh vnímá problém krátkodobé vize, kdy se politici orientují pouze podle délky svého mandátu a nehledají shody na národních zájmech v oblastech, jako jsou bezpečnost, obrana, energetika a infrastruktura. Topolánek shledává polistopadový dluh politiků v tom, že „nedokázali vysvětlit, že bezplatné neznamená zadarmo“, a to zejména v sociálním a zdravotním systému.

V hodnocení míry demokracie by bývalí premiéři Česku udělili „jedničku“. Na otázku, zda se země vyhne slovenské a maďarské cestě, oba bývalí tuzemští premiéři odpověděli s nadějí, že ano. Topolánek vkládá naději do silných institucí a občanské společnosti, podle Fischera budou klíčové příští sněmovní volby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž na Bulovce s podezřením na nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha, řekla mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.
08:56Aktualizovánopřed 10 mminutami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 1 hhodinou

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 1 hhodinou

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 2 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 11 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nebezpečná křižovatka na Rakovnicku je minulostí

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek na Rakovnicku je minulostí. V pátek se otevřela nová se dvěma kruhovými objezdy a mostem. Je součástí dálničního úseku u Hořoviček za jednu a půl miliardy korun. Silničáři ale průběžně upravují i další křižovatky, třeba tu u Mrákotína, která stála v zatáčce na horizontu. Někde je problém i příliš mnoho značek za sebou. K většině dopravních nehod ale dochází nejčastěji, když se řidiči naplno nevěnují řízení.
před 12 hhodinami
Načítání...