Stát neexistuje, tvrdí stoupenci celosvětového hnutí. V Německu plánovali převrat, v Česku útočili u soudu

8 minut
168 hodin: Česko neexistuje
Zdroj: ČT24

V Česku získalo na oblibě celosvětové hnutí, které se nazývá Suverénními občany. Kořeny má ve Spojených státech, jeho příznivci zpochybňují existenci států a jejich orgánů, které prohlašují za „firmy“. V USA jsou zodpovědni především za útoky na policisty, v Německu se loni skupina vycházející z myšlenek Suverénních občanů pokusila naplánovat státní převrat. V Česku stojí místní odnož hnutí za nedávným vylomením dveří a přetlačováním s policisty u soudu, který rozhodoval v případu bývalé novinářky Jany Peterkové – která se k Suverénním občanům také hlásí. O hnutí Suverénních občanů v Česku a jeho zahraniční inspiraci natáčeli pro 168 hodin Jaroslav Hroch a David Sebíň.

Myšlenka Suverénních občanů se začala šířit ve Spojených státech a na popularitě začala nabírat v době ekonomické krize po roce 2008, další vzedmutí přišlo v období covidových restrikcí. Skupiny, které se k Suverénním občanům hlásí, zpochybňují existenci států, respektive státu, ve kterém žijí, a tím i legitimitu jeho orgánů. Policii nebo soudy prohlašují za „firmu“.

V Česku považuje ministerstvo vnitra za nejvýraznější skupinu, která se k Suverénním občanům hlásí, hnutí nazvané Společenství legitimních věřitelů České republiky. Ti tvrdí, že dál existuje Československo, že jsou jeho občany a že Česko neexistuje. „Hlavní myšlenkou je, že pokud Česká republika neexistuje, tak oni nemusí dodržovat české zákony. Nemusí uznávat žádné české instituce – to znamená parlament, prezidenta ani soudy nebo státní úřady,“ ozřejmil odborník na radikalizaci z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Aleš Michal.

Ve světovém kontextu je hnutí Suverénních občanů spojeno s násilnostmi. Podle odbornice na extremismus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Petry Mlejnkové především útočí jejich stoupenci na policisty. Příkladem může být například střelba v Arkansasu v roce 2010, kdy útočník hlásící se k Suverénním občanům zabil dva policisty a dalšího poranil, nebo podobný útok v Louisianě z roku 2016, kdy zahynuli čtyři policisté.

„Policista je vnímán jako někdo, kdo jenom hraje roli v korporaci, ve fiktivním státě, ale nemá podle nich skutečnou autoritu,“ popsala Mlejnková.

Tento směr údajné suverenity sílí i v Německu. Tamní policie zatkla koncem loňského roku skupinu lidí, kteří plánovali státní převrat. V Česku zašli Suverénní občané nejdál zatím v budově pražského městského soudu, který rozhodoval v případu Jany Peterkové – která se k hnutí také hlásí a na chodbě před soudní síní prohlašovala, že je „občan České a Slovenské Federativní Republiky“ a že „tento soud neproběhl“. Její stoupenci se v době, kdy soud rozhodoval, pokusili vniknout do soudní síně, vylomili její dveře, přetlačovali se s policisty a vulgárně na ně pokřikovali.

Ministerstvo vnitra ve své analýze, která se zabývala hnutím Suverénních občanů, varovalo, že „ačkoliv mohou některé z příslušných konspirací vzbuzovat dojem neškodných nesmyslů, ideologie zahraničních Suverénních občanů pramení z antisemitských, rasistických a radikálně protistátních konspiračních teorií a hrála roli v řadě závažných zločinů“.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zdůraznil, že jejich stoupencům nemůže nikdo bránit, aby říkali, že nejsou občany České republiky. „Za to je nikdo v České republice, v demokratické zemi, postihovat nemůže. Ale pokud budou vtrhávat do soudních síní, tak to už je podle českých zákonů postižitelné jednání,“ řekl.

Aleš Michal se navíc domnívá, že to nemusí skončit u strkanice a nadávek v soudní budově, kde kromě vulgarit zněly také výhrůžky jako „budete viset“. „U verbální radikalizace je vždy potřeba počítat s tím, že cesta k té skutečné už není příliš dlouhá,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPoplatky pro televizi a rozhlas se zvýší zřejmě od května, schválil Senát

Senát ve středu schválil, že poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas se zřejmě od května zvýší. Hnutí ANO se předtím zvýšení poplatků pokusilo odložit až na polovinu příštího roku, tedy na dobu po sněmovních volbách. Předsedkyně senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová to zdůvodnila pochybnostmi, zda je zvýšení v souladu s přípustnou veřejnou podporou podle pravidel EU. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) odmítl, že by navýšení mohlo znamenat nedovolenou státní podporu. Horní komora ještě předtím v úvodním kole projednávání podpořila ústavní právo Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) kontrolovat zmíněná média.
16:39Aktualizovánopřed 4 mminutami

Právo na péči o dítě zahrnuje i letní prázdniny a svátky, zastal se otce ÚS

Rozhodnutí, které upravovalo styk otce s takřka tříletou dcerou bez ohledu na blížící se Velikonoce a letní prázdniny, je protiústavní. Plyne to z nálezu, který Ústavní soud (ÚS) aktuálně zveřejnil ve své databázi. I malé dítě má podle něj právo na rovnoměrný kontakt s oběma rodiči. Takzvaný navykací režim má být podle soudu pouze přechodný, nikoli trvalý.
před 1 hhodinou

Senát schválil flexinovelu zákoníku práce

Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.
10:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud odmítl námitky ANO vůči změnám stavebního spoření

Poslanci opozičního hnutí ANO neuspěli s námitkami vůči snížené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud (ÚS) jejich návrh na zrušení právní úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce zpravodaj Milan Hulmák. ÚS v nálezu argumentuje například veřejným zájmem na konsolidaci veřejných financí a snížení deficitu státního rozpočtu. Předsedkyni poslanců ANO Alenu Schillerovou nález zklamal, ale respektuje jej.
10:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 5 hhodinami

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.
08:45Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V = P-S. Učitelé před přijímačkami radí, jak nejlépe postupovat

Již v pátek čekají žáky základních škol jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos se konají 11. a 14. dubna v případě maturitních oborů a 15. a 16. dubna v případě osmiletých a šestiletých gymnázií. Na co se v posledních dnech soustředit a co očekávat, radí učitel češtiny a bohemista Jarmil Vepřek, který je na Instagramu známý jako Běžící češtinář, a také učitel předmětu didaktika matematiky na Ostravské univerzitě a vítěz ceny Teacher Global Prize CZ Tomáš Chrobák.
před 8 hhodinami
Načítání...