Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nařídil na základě vnějšího podnětu přezkoumat rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Schillerové (ANO), které se týkalo prominutí DPH u plynu a elektřiny za listopad a prosinec. Cílem přezkumu je zejména ověření zákonnosti toho, zda lze skokový nárůst cen energií v posledním čtvrtletí loňského roku objektivně vykládat jako mimořádnou událost, která je ze zákona nezbytná k vydání generálního pardonu ministra financí, vysvětlil resort.
Stanjura nařídil přezkoumat, zda bylo loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny legální
„Existuje negativní stanovisko příslušných odborů, které tento krok nedoporučovaly,“ řekl Stanjura k rozhodnutí o prominutí DPH u plynu a elektřiny za listopad a prosinec.
Lidé se nemusejí obávat, že by cokoliv zpětně platili. „Zahájení přezkumného řízení nemá žádný vliv na práva a povinnosti plátců DPH dotčených generálním pardonem. To znamená, že v tuto chvíli situace nezakládá žádnou povinnost komukoliv cokoliv zpětně doplácet,“ upozornil resort. Stanjura dodal, že lidé zaplatili faktury bez DPH v dobré víře, což nebylo jejich rozhodnutí. „Takže domácnostem v žádném případě nic nehrozí,“ ujistil.
O prominutí DPH z dodání elektřiny a plynu rozhodla Schillerová generálním pardonem loni 20. října s cílem reagovat na skokový růst cen energií, a pomoci tak plošně domácnostem s rostoucími výdaji na bydlení. V prosinci pak Schillerová vyzvala Stanjuru, aby nulovou sazbu u DPH pro plyn a energii prodloužil. Stanjura tak neučinil.
„Namísto aby se pan ministr zabýval tím, jak pomoci lidem a firmám, tak naopak bude prověřovat pomoc naší vlády, která skutečně byla účinná,“ prohlásila Schillerová. „A pokud má snad ministr pocit, že dramatický růst cen energií není mimořádná událost, může to jít vysvětlit těm lidem,“ dodala. Stanjuru vyzvala, aby se přestal zabývat předchozí vládou ANO a ČSSD a „začal pracovat pro lidi, kteří to teď skutečně potřebují“.
Schillerová zvýšení cen energií za mimořádnou událost považuje a uvedla, že o věci jednala na půdě Evropské unie s eurokomisařem pro ekonomiku Paolem Gentilonim a bylo jí sděleno, že pro to mají pochopení.
Odpuštění DPH podle údajů Českého statistického úřadu snížilo listopadovou inflaci o jeden procentní bod, dosahovala šesti procent. Podle některých odborníků ale pomoc neměla být plošná, ale cílená.
Ministerstvo promíjelo už při pandemii
MF dále uvedlo, že mimořádnou událostí byla v minulosti například zdravotní krize jako pandemie koronaviru, přírodní katastrofa jako tornádo na jižní Moravě nebo válečný konflikt na Ukrajině. Na základě těchto událostí MF prominulo DPH z dodání respirátorů, testů proti covidu a očkovacích látek nebo byly prodlužovány řádné lhůty pro splnění daňových povinností. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministru financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech.
Prominutí DPH u elektřiny a plynu bylo zřejmě také v rozporu s právem EU. Zároveň ale resort financí upozornil na to, že EU v této věci dosud neučinila žádný konkrétní krok a obdobná daňová opatření členských států Evropská komise v důsledku pandemie koronaviru tolerovala. Státní rozpočet to podle dřívějších odhadů Schillerové stálo jednu miliardu korun měsíčně. Pro energie platí standardně sazba DPH 21 procent.
Rozhodnutí Schillerové už Stanjura kritizoval dříve. Mluvil o případech, kdy část lidí využila situace a zaplatila mimořádně vysoké zálohy, aby ušetřila na dani. Postup označil za legální, ale dovolit si to podle něj mohli jen ti, kteří pomoc nepotřebovali.
U ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulovaná část stanovována Energetickým regulačním úřadem, u plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny je zahrnut především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.