Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 100,1 miliardy korun z březnových 59,1 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Loni ke konci dubna rozpočet vykázal schodek 192 miliard korun, což byl nejhorší dubnový výsledek od vzniku České republiky. Na celý letošní rok počítá v březnu schválený státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun.
Státní rozpočet dosáhl v dubnu schodku 100,1 miliardy korun
Celkové příjmy rozpočtu ke konci dubna meziročně stouply o 37,5 miliardy na 479,3 miliardy korun. Nejvíc k tomu přispěly výnosy z daňových příjmů.
Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 47,3 miliardy na 422,4 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci dubna pak meziročně klesly o 54,4 miliardy na 579,4 miliardy korun.
Zástupci vlády už dřív připustili, že kvůli dopadům války na Ukrajině bude potřeba rozpočet novelizovat. „Nemohu to vyloučit. Budeme chystat novelu zákona o státním rozpočtu v příštích týdnech a měsících,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
„Zhruba poloviční deficit proti minulé vládě není výsledek k sebechvále, ale potvrzuje to náš závazek krotit neudržitelné tempo zadlužování, které minulý kabinet před volbami nastartoval. V důsledku této populistické rozdávací politiky jsme se loni zadlužovali nejrychleji v celé Evropské unii,“ dodal ministr.
Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) za výši schodku může rozpočtové provizorium. „Nárůst deficitu, čili schodku, mezi březnem a dubnem o 41 miliard, je jednoznačně důsledek rozpočtového provizoria, kdy vláda tlačila výdaje před sebou ,“ uvedla.
Příjmy rostou hlavně z výběru daní. Největší rozdíl je u DPH. Podle Stajury tak vyšší schodek bude nutný jen kvůli zvládnutí uprchlické krize. Na to chce získat ještě další peníze z Unie. Novelu rozpočtu tak resort připravuje a předložit ji podle ministra chce v červnu. „Náklady na zvládnutí uprchlické vlny můžou být až padesát miliard korun, k tomu chceme postavit desítky miliard, které můžeme získat z Unie,“ řekl ministr.
Inkaso daně z přidané hodnoty ke konci dubna meziročně stouplo o 20,4 miliardy na 108,6 miliardy korun. Na dani z příjmu firem rozpočet meziročně získal o 2,8 miliardy korun více, celkem 31 miliard korun. Na dani z příjmu fyzických osob rozpočet inkasoval ke konci dubna 28,7 miliardy korun, meziročně o 3,3 miliardy více.
V případě výdajů klesly běžné i kapitálové výdaje. Na běžných výdajích stát ke konci dubna vydal 550,9 miliardy korun, meziročně o 44 miliard méně. Kapitálové výdaje meziročně klesly o 10,4 miliardy na 28,5 miliardy korun.
Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci dubna 245,7 miliardy korun, meziročně o 11 miliard korun více. Z toho na důchody putovalo 188,4 miliardy korun.
Za celý loňský rok skončil státní rozpočet v rekordním schodku 419,7 miliardy korun.