Společnost potřebuje silnou demokratickou osobnost. Prezident Zeman ji štěpí, míní historik

27 minut
Hostem Interview ČT24 byl publicista, spisovatel a historik Pavel Kosatík
Zdroj: ČT24

Česko prožívá těžké chvíle – pandemickou krizi, raketový růst cen. Společnosti chybí struktura, potřebuje hlas, který bude spojovat, řekl v nedělním Interview ČT24 publicista, spisovatel a historik Pavel Kosatík. Nový kabinet podle něj musí vysílat signály, že mu záleží na všech lidech.

Podle Kosatíka se atmosféra od posledních sněmovních voleb pomalu zlepšuje. Co se týče covidové epidemie, domnívá se, že v posledních dvou letech opatření často nebyla na stejné úrovni jako to, co požadovala medicína. „Důležité je, aby fungovalo zdravotnictví, což se naštěstí v naší zemi děje. A pak aby ta politika byla srozumitelná,“ okomentoval. Kritizoval zejména rychle se měnící opatření stanovená bývalým kabinetem. Při událostech, jako je pandemie, je podle něj třeba, aby lidé drželi pohromadě.

Upozornil, že české společnosti chybí struktura. Za dobré považuje, když jsou její jednotlivé vrstvy srozuměny se svou odpovědností a tu uskutečňují. To, že první republika ze společnosti „vystrnadila“ šlechtu, způsobilo podle něj to, že se vytratil jistý jazykový tón, který ukazuje, že existují dlouhodobé pohledy na svět. „Že svět nevznikl s naším narozením a smrtí neskončí. A že se všichni podle toho musíme chovat,“ řekl.

Domnívá se také, že je důležité, aby ve vyšších patrech existovaly hlasy, které nebudou rozeštvávat, ale spojovat. „Navíc z toho tónu musí být jasné, že ten člověk si to nedal za úkol jenom tak, aby byl pěkný. Ale že si za tím stojí. Čili musí to být silná demokratická osobnost,“ nastínil. Současný prezident Miloš Zeman podle něj společnost štěpí. „A lidé na to reagují tak, že se chovají podobně,“ podotkl. Dodal také, že česká hlava státu v covidové krizi vystupuje na veřejnosti nedostatečně. „Hrstička jeho občasných vystoupení naprosto nestačí,“ kritizoval.

Co se týče energetické krize, bývalá vláda podle něj až příliš lehkomyslně přistoupila na účast na takzvané Zelené dohodě neboli Green Dealu. „Nevím, jestli byla dostatečná informovanost společnosti. Většina lidí se to začala dozvídat až v souvislosti se zdražováním, až když to na ně začalo dopadat,“ podotkl. Dodal, že Česko by mělo být v Evropě natolik integrované, aby mohlo dbát na zájmy a možnosti země.

Nástup pravicového kabinetu

Správně se ujmout své role musí podle Kosatíka nyní nový kabinet, který by neměl komunikovat primárně se zaměstnavateli a ostatní opomíjet. „Je nesmírně důležité, aby vláda vysílala signály, že jim záleží i na těch, kteří prohráli volby,“ zdůraznil. Fakt, že se pět stran dokázalo dohodnout na společné vládě, je podle něj dobrou věcí.

To, že ve sněmovně chybí ČSSD a KSČM, považuje částečně za důsledek příchodu šéfa ANO Andreje Babiše. „Který to na té levici vyluxoval,“ podotkl Kosatík. Kdo místo těchto stran bude nyní obhospodařovat, je podle něj otázkou. „Já si myslím, že bez sociální demokracie – ale hodné toho jména, nejen nálepky – tento náš politický režim může být těžko dlouhodobě stabilní. Já bych si přál, aby se konečně našli,“ sdělil.

Krize důvěry

V souvislosti s epidemií covidu se v Česku objevuje nedůvěra ve vědu, zejména pak medicínu. Kosatík doporučil, aby lidé nečerpali informace pouze z virtuálních a často anonymních sfér. „Aby to člověk vždy kotvil v reálném životě a pokud možno se obklopil znalci,“ poradil.

Podle něj by měli lidé začít u sebe a porozhlédnout se po svém okolí, jestli v něm někdo není na situaci sám. „Tady já cítím velký občanský deficit téměř kohokoliv z nás. Těžko si můžu říct, že jsem v tomhle udělal dost,“ řekl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 5 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 6 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 12 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 17 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 18 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 19 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...