Soud poslal dva muže za mříže kvůli zpronevěře při likvidaci státního podniku

Pět let vězení za zpronevěru si odpyká bývalý šéf státního podniku ČPP Transgas Jan Švábenický. Provinil se v době, kdy likvidoval jiný státní podnik – Potraviny Středočeský kraj (PSK). Na stejnou dobu pražský vrchní soud poslal za mříže také bývalého ředitele odboru ministerstva průmyslu a obchodu Josefa Kubase. Oběma mužům zároveň uložil, aby ministerstvu nahradili škodu 39 milionů korun. Verdikt je pravomocný.

„Dospěli jsme k závěru, že odvolání ani jednoho z obžalovaných nelze akceptovat,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Petr Píša. Švábenického potrestal také pětiletým zákazem činnosti likvidátora.

K provinění došlo v roce 2006, kdy Kubas jako ředitel ministerského odboru transformace a státních podniků instruoval likvidátora Švábnického, aby přes PSK vyřešil dluh Pragofurtu – dalšího státního podniku v likvidaci – vůči firmě Contrex.

PSK následně dluh 52 milionů převzaly a Contrexu vyplatily 39 milionů. Podle rozsudku přitom oba muži věděli, že žádný dluh státu vůči firmě neexistuje. Pragofrukt totiž v listopadu 2015 zanikl výmazem z obchodního rejstříku, a jeho dluhy se tak staly nevymahatelnými.

Muži vinu odmítali. Hájili se mimo jiné tím, že ani jeden z nich z postupu neměl žádný finanční prospěch.

Pražský městský soud původně Kubasovi uložil za navedení Švábenického ke zpronevěře 5,5 roku vězení. Švábenický si měl za dvojnásobnou zpronevěru odpykat o rok déle. Odvolací senát jim nyní tresty snížil na spodní hranici sazby. Přihlédl k tomu, že muži doposud nebyli trestaní a že od spáchání činu uplynula dlouhá doba.

Městský soud ještě bude muset znovu zkoumat roli jednatele Contrexu Pavla Trocha, kterého původně zprostil viny. Soudce Píša podotkl, že muž věděl, že Pragofrukt se nachází v konečné fázi likvidace.

Městský soud musí projednat další kauzy kolem Transgasu

Kauza firmy Contrex je jen jedním z pěti různých případů kolem Švábenického a také podniku Transgas, které zmiňuje obžaloba a které podle ní mohly způsobit státu škodu přes 300 milionů korun. Vrchní soud ve čtvrtek vrátil k dalšímu projednání skutek obžalovaného developera Václava Klána a jeho firmy Amadeus Real, kteří se podle zrušeného verdiktu pokusili Transgas v roce 2013 podvést o 19 milionů korun.

Znovu se budou řešit také odměny 14,5 milionu, jež Transgas v témže roce vyplatil firmě European Business Consulting, za níž jednal další obžalovaný Michael Andronikov. Městský soud se bude muset vrátit také k údajnému pokusu o podvod vůči státu se zamýšlenou škodou 99 milionů, z nějž obžaloba viní společně Švábenického, Klána, Andronikova, Trocha i Amádeus Real. Původně dospěl k závěru, že nešlo o trestný čin.

Naopak definitivního zproštění viny se ve čtvrtek dočkali někdejší ředitel státního podniku Pražské papírny Jozef Šrámek a znalec Jan Christoph, které státní zástupce vinil z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z vypracování nepravdivého posudku se škodou 138 milionů korun.