TÉMA

Transgas

Soud znovu zprostil exšéfa Transgasu obžaloby ze zpronevěry státních peněz

Městský soud v Praze opět osvobodil bývalého šéfa státního podniku ČPP Transgas Jana Švábenického a podnikatele Michala Andronikova, kteří čelí obžalobě ze zpronevěry 14,5 milionu korun. České televizi to řekl mluvčí soudu Adam Wenig. Původní osvobozující verdikt zrušil loni na podzim Nejvyšší soud a nařídil další dokazování. Rozsudek je nepravomocný, státní zástupce se proti němu odvolal.
9. 10. 2023|

Nejvyšší soud nařídil znovu otevřít kauzu exšéfa Transgasu

Nejvyšší soud nařídil znovu otevřít kauzu údajné zpronevěry, jíž se podle obžaloby dopustil někdejší šéf státního podniku ČPP Transgas Jan Švábenický spolu s Michalem Andronikovem ze společnosti European Business Consulting (EBC). Pražské soudy oba muže zprostily obžaloby. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ale podal dovolání, kterému Nejvyšší soud vyhověl.
2. 1. 2023|

Rusko přiškrtilo Nord Stream 1, zarezervovalo však větší kapacitu plynovodu přes Slovensko

Dodávky ruského plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 do Německa ve středu v souladu s pondělním oznámením ruské společnosti Gazprom klesly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že firma do Evropy dodává tolik plynu, kolik je jen možné a nutné – ve větších dodávkách mu podle něj zabránily evropské sankce, které zpozdily opravu turbíny pro plynovod. Mluvčí německé vlády hovoří o mocenské hře, argument s turbínou odmítá.
27. 7. 2022Aktualizováno27. 7. 2022, 20:33|

Bývalý šéf Transgasu Švábenický nezpronevěřil peníze podniku, potvrdil odvolací soud

Bývalý šéf ČPP Transgas Jan Švábenický nezpronevěřil 14,5 milionu korun z tohoto státního podniku. Zproštění viny ve středu pravomocně potvrdil pražský vrchní soud. Shodně rozhodl i o druhém obžalovaném, kterým byl jednatel firmy European Business Consulting (EBC) Michael Andronikov. Případ se týkal odměn, které Transgas vyplatil EBC v roce 2013.
1. 12. 2021|

Chcete zachovat hodnotnou budovu? Vyfoťte si ji, radí autorka knihy Zbořeno

Komplex pro plynovod Transgas, hotel, v němž se scházela komunistická smetánka, nebo dům, kde vařila první pražská „čína“, jsou stavby, které už v Praze nestojí. Historička a předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková i tyto příklady zařadila do knihy s lakonickým názvem Zbořeno. Připomíná architektonicky hodnotné budovy, jež za třicet let od sametové revoluce zmizely z povrchu hlavního města. Zachycuje i spory a snahy o jejich – marnou – záchranu.
9. 7. 2021|

Soud zprostil Švábenického obžaloby ze zpronevěry peněz z ČPP Transgas

Soud zprostil bývalého šéfa ČPP Transgas Jana Švábenického obžaloby ze zpronevěry 14,5 milionu korun z tohoto státního podniku. Kvůli nedostatku důkazů osvobodil také druhého obžalovaného Michaela Andronikova, jednatele firmy European Business Consulting (EBC). Verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu ihned odvolal. Případ se týká odměn vyplacených Transgasem firmě EBC v roce 2013.
18. 6. 2021|

Developer Klán do vězení nepůjde. Dostal podmínku a zaplatí za pokus o podvod pět milionů korun

Developer Václav Klán nepůjde na šest let do vězení za pokus o podvod vůči státnímu podniku ČPP Transgas. Odvolací pražský vrchní soud původní verdikt zrušil a Klánovi uložil tříletou podmínku společně s pětimilionovým peněžitým trestem. Developerova firma Amádeus Real (AR) musí zaplatit dalších deset milionů korun, podle zrušeného rozsudku to mělo být třikrát tolik. Nynější rozhodnutí je pravomocné.
3. 3. 2021Aktualizováno3. 3. 2021, 21:45|

Soud poslal dva muže za mříže kvůli zpronevěře při likvidaci státního podniku

Pět let vězení za zpronevěru si odpyká bývalý šéf státního podniku ČPP Transgas Jan Švábenický. Provinil se v době, kdy likvidoval jiný státní podnik – Potraviny Středočeský kraj (PSK). Na stejnou dobu pražský vrchní soud poslal za mříže také bývalého ředitele odboru ministerstva průmyslu a obchodu Josefa Kubase. Oběma mužům zároveň uložil, aby ministerstvu nahradili škodu 39 milionů korun. Verdikt je pravomocný.
16. 4. 2020|

Lidé na Vinohradech se bojí rakovinotvorného azbestu z bouraného Transgasu

Obyvatelé pražské Vinohradské třídy a jejího okolí se obracejí na úřady s dotazy ohledně demolice budovy Transgasu. Mají obavy, aby při bourání neunikal do ovzduší rakovinotvorný azbest. Vlastník ujišťuje, že nic takového nehrozí, podle posudku je azbest v malém množství pouze v suterénu. Někteří odborníci však posudky zpochybňují.
28. 3. 2019|

Přípravy na demolici Transgasu začaly. Do přístřešku před vchodem se už pustil bagr

Začaly přípravné práce na demolici souboru budov Transgas na pražské Vinohradské třídě. Kvůli stavbě lešení musí být pomocí těžké techniky například zbourán přístřešek před vchodem. ČTK to na dotaz sdělila Kristýna Křemenová za společnost HB Reavis, která je majitelem budov. Záměr odstranit stavby, jejichž památkovou ochranu stát odmítl, vyvolal kritiku části odborníků.
15. 2. 2019|

Proti demolici Transgasu se nikdo neodvolal, budovy mohou jít k zemi

Majitel souboru Transgas na pražské Vinohradské třídě může budovy zbourat. Proti rozhodnutí o demolici se totiž nikdo neodvolal, uvedla mluvčí Prahy 2 Lenka Prokopová. Firma HB Reavis, které komplex patří, chce na místě vybudovat několik nových staveb. Záměr odstranit stavby, jejichž památkovou ochranu stát odmítl, vyvolal kritiku části odborníků.
1. 2. 2019|

Přežití brutalismu není na beton. Podívejte se na ohrožené stavby v Evropě

V pondělí pražský stavební úřad povolil demolici Transgasu, komplexu budov, které vznikly v sedmdesátých letech kvůli výstavbě stejnojmenného plynovodu. Památkovou ochranu Transgas nezískal, podle jeho zastánců je ale významným zástupcem brutalismu. Staveb v architektonickém stylu, jehož název vychází z francouzského výrazu pro drsný (beton), najdeme po světě spousty, na ty ohrožené upozorňuje internetová databáze #SOSBrutalism. Podívejte se na evropské budovy, které podle této iniciativy spějou k zániku. Je mezi nimi i hotel Thermal v Karlových Varech.
16. 1. 2019|

Transgas může jít k zemi. Stavební úřad povolil bourání

Stavební úřad Prahy 2 povolil demolici souboru budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněném na úřední desce. Účastníkům řízení poběží od převzetí zásilky lhůta 15 dnů, během které se mohou proti rozhodnutí odvolat k pražskému magistrátu.
14. 1. 2019Aktualizováno14. 1. 2019, 16:50|

Majitel souboru budov Transgas podal žádost o demolici

Majitel souboru budov Transgas v Praze podal žádost o jejich demolici. Lhůta pro námitky je do půlky srpna. Na lukrativním pozemku na Vinohradské třídě chce společnost HB Reavis stavět nové domy. Záměr bourat budovy ze 70. let má ale řadu kritiků.
23. 7. 2018Aktualizováno23. 7. 2018, 13:00|