Developeři mají své zájmy, o hodnotě staveb rozhodují úřady, míní architekt Aulický

7 minut
Události, komentáře: Rozhovor s Václavem Aulickým
Zdroj: ČT24

Diskusi vzbudila rekonstrukce obchodního domu Máj v Praze, schyluje se k bourání obchodního domu Prior v Brně a mluví se také o potřebě opravy hotelu a vysílače na Ještědu. Všechny tyto stavby vznikly v časech normalizace, a bývají proto vnímány s despektem. „Jsou buď dobré, nebo špatné,“ uvedl architekt Václav Aulický hlavní kritérium, kterým by se při jejich hodnocení mělo řídit.

Václav Aulický byl mimo jiné spoluautorem komplexu Transgas v centru Prahy, který byl nedávno zbourán. Patřil k takzvaným brutalistním památkám, stejně jako třeba obchodní dům Prior v Brně, který rovněž čeká demolice. Vznikly v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století.

Podobné stavby podle Aulického doplácejí neprávem na dobu svého vzniku. „Ty stavby nejsou ani komunistické, ani socialistické. Vznikly v nějaké době a jsou buď dobré, nebo špatné,“ míní.

Při úvahách o další budoucnosti takových budov je podle něho třeba rozlišovat, o jakou stavbu jde. A neplést si mínění jednotlivců, „co se mně líbí, nebo nelíbí“, s objektivitou, kterou by měly zajistit rozhodující orgány státní správy.

„Nedívám se na záměry developerů a podnikatelů, že oni jsou příčinou. Mají své zájmy, musejí investovat peníze, musí jim to něco vynést, ale od toho máme ministerstvo kultury, Národní památkový ústav, stavební úřady a tak dále, kde se rozhoduje, jestli je ta stavba natolik hodnotná, že se má zbourat nebo předělat, nebo ne,“ říká Aulický.

Obchodní dům má vyhovět měnícím se potřebám

K památkám ze sedmdesátých let, které se podařilo uchovat, patří obchodní dům Máj na pražské Národní třídě, který se nedávno otevřel po rekonstrukci. Nová podoba interiérů se stala terčem kritiky, když si vysloužila přirovnání ke kasinu či cirkusu. Kontroverze budí rovněž pohyblivé sochy od Davida Černého umístěné na budově zvenčí. Jsou kombinací motýlů a stíhaček.

„Obchodní dům je bedýnka na obchod a měl by umět vyhovět klidně i každý rok jiným potřebám. Mění se zájmy, a ten objekt musí být udělaný tak, aby to unesl. A obchodní dům Máj to určitě unese, že se to zatraktivní, jak někdo říká, pouťově, to je vnitřek, ale venek je zachovaný, to je důležité,“ podotýká Aulický.

K objektům Davida Černého podotýká, že mnoho jeho věcí se mu líbí. Koneckonců po Aulického nejznámější stavbě, tedy žižkovské věži, „šplhají“ obří mimina právě od tohoto umělce.

Z památek z dob socialismu se v posledních dnech znovu mluví o potřebě opravy horského hotelu a vysílače na Ještědu, které slouží od začátku sedmdesátých let. Aulický připomíná, že to je třeba při rekonstrukci zohlednit. „Mělo by být zachováno do důsledku všechno, včetně Binarova interiéru, nejen Hubáčkova a Patrmanova samotného objektu,“ upozorňuje architekt. Památka na Ještědu potřebuje kompletní rekonstrukci včetně infrastruktury. Náklady na rekonstrukci podle odhadu projektantů přesáhnou půl miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 11 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 18 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...