Na prvním nástupišti hlavního nádraží v Praze byla v neděli znovu slavnostně odhalena socha Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou zachránil 669 převážně židovských dětí před transportem do koncentračního tábora. Winton má zhruba po pěti letech znovu své charakteristické brýle. Podle jejich výrobce a organizátora akce Pavla Schreibera stála oprava 13 tisíc korun, pokryla je veřejná sbírka.
Soše Nicholase Wintona v Praze na hlavním nádraží na nose opět usedly jeho charakteristické brýle
„Dnešní (nedělní) setkání je vzpomínka na sira Nicholase Wintona. Socha byla dlouho poškozená, měla utržené charakteristické kulaté brýle. V lednu jsem přijel tady na první nástupiště, a když jsem si všimnul, že jsou poškozené, rozhodl jsem se udělat změnu,“ řekl Schreiber.
Původně se akce měla konat 19. května v den Wintonových nedožitých 111. narozenin, ale kvůli koronaviru byla odložena.
Brýle si vandalové neodnesli poprvé
Charakteristické brýle se od odhalení sochy před jedenácti lety podle Schreibera ze sousoší ztratily celkem třikrát, naposledy tam chyběly asi pět let. „V rámci rekonstrukce nástupiště je tady umístěna kamera, aby si vandalové už nemohli takové věci dovolit,“ podotkl Schreiber.
Jak dále uvedl, od začátku byl připraven, že brýle zaplatí sám. „Doba je taková, že každý obyčejný občan jako jsem já, může některé věci někam posunout. Rozhodl jsem se, že dokud budu žít, tak sir Nicholas bude mít svoje brýle,“ dodal.
Na akci byla i autorka a majitelka sochy, soudobá sochařka Flora Kentová, původem z Venezuely, která dnes žije v Londýně. „Ta bude jednat i s lidmi ze Správy železnic o tom, jaká bude další budoucnost té sochy,“ dodal Schreiber.
Součástí slavnostního odhalení sochy je také kulturní program, během kterého vystoupí s tematickou hudbou a poezií Hana Frejková, Josef Gušlbauer a sbor dětí z Ústí nad Labem. Pozvaní hosté budou moci zhlédnout film o záslužném činu Nicholase Wintona, který nese název Síla lidskosti.
Bronzové sousoší s vyobrazením Nicholase Wintona zachraňujícího židovské děti bylo na prvním nástupišti hlavního nádraží poprvé odhaleno v září 2009. Stalo se tak u příležitosti odjezdu takzvaného Wintonova vlaku, který jel po trase vlaků odvážejících před začátkem druhé světové války do Velké Británie stovky převážně židovských dětí. Celkem se jich dostalo do bezpečí 669.
Britský makléř a humanitární pracovník Nicholas Winton se narodil 19. května 1909, zemřel 1. července 2015. V roce 1998 ho přijal na Pražském hradě prezident České republiky Václav Havel a vyznamenal jej řádem T. G. Masaryka. V roce 2002 ho v rodné Británii povýšila britská královna do šlechtického stavu.