Osmdesát let od záchranných „kindertransportů“. Pomáhala s nimi i zapomenutá Marie Schmolková

5 minut
Události ČT: Osmdesát let kindertransportů a zapomenutá Marie Schmolková
Zdroj: ČT24

Na den přesně před osmdesáti lety dorazil na britské území první vlak s židovskými dětmi z hitlerovského Německa. Rodiče je poslali do Spojeného království, aby je uchránili před nacisty. Kvůli protižidovským opatřením v protektorátu Čechy a Morava následovaly později i vlaky z Prahy. Mnohé z dětí zachránil sir Nicholas Winton, který by se ale neobešel bez pomoci dalších lidí. Patří mezi ně i Marie Schmolková, jedna z klíčových osobností záchrany nejen židovských dětí ze zemí ohrožených nacismem.

„Moje matka mě posadila na vlak a tím to skončilo. Už jsem ji nikdy neviděla. Přišla jsem v holocaustu o 64 členů své rodiny. Adoptovali mě ve Walesu,“ vzpomíná Renate Collinsová, rozená Kressová, jedno z Wintonových dětí zachráněných z Prahy. 

Hodně Židů se snažilo dostat z Prahy. Nedařilo se jim to. Potřebovali pomoc. Nevěděli, co dělat.
Nicholas Winton
v roce 2014

Mnohé z tisíců židovských dětí ze střední Evropy, které před osmdesáti lety záchranily britské rodiny před nacistickými vyhlazovacími tábory, v pozdějším životě čekal velký úspěch. Stali se z nich slavní vědci, umělci nebo vlivní politici.

Patří mezi ně i Alf Dubs, labouristický lord, který zasedá v horní komoře britského parlamentu. Narodil se v Praze, jeho otec byl Žid, matka nikoliv. „Posadila mě do dětského vlaku, dostal jsem se do Londýna. Nechápal jsem, co vše se odehrávalo, ale na vytrhávání fotografie našeho prezidenta z učebnic a na její nahrazování Hitlerovou, na to nikdy nemůžu zapomenout,“ popsal Dubs. 

Labouristický lord patří k nejviditelnějším britským politikům v otázce migrace. Pojmenovaný je po něm i zákon na ochranu současných uprchlických dětí. „Když vedu kampaň na podporu uprchlických dětí bez rodičovského doprovodu, je těžké říct, že je nechtějí, protože já odpovím: takže nechcete mě,“ říká k tomu Dubs.

Schmolková se podílela na záchraně tisíců lidí

Británie zachránila jen mezi prosincem 1938 a zářím 1939 na deset tisíc převážně židovských dětí a konkrétně příběh Nicholase Wintona dnes znají lidé po celém světě. Jenže nebýt několika dalších osob, možná by o něm v Česku nevěděl nikdo.

Jednou z nich je Marie Schmolková, která ve 30. letech mluvila za Československo na všech uprchlických konferencích včetně výboru Společnosti národů, předchůdkyně OSN. Řadě zemí radila, jak uprchlíkům před nacismem pomoci.

Dům v Praze 1, kde se organizovaly kindertransporty
Zdroj: ČT24

Anexe Rakouska i mnichovská dohoda znamenaly další nucené přesuny – a pro Schmolkovou starosti hlavně doma. „Zatímco ostatním lidem se podařilo třeba zařídit emigraci pro deset nebo padesát lidí, tak Schmolkové se to podařilo pro tisíce lidí,“ zdůrazňuje historička Anna Hájková z University of Wawrick.

Přivedla Wintona do Prahy

Tým Schmolkové ale na vše nestačil, díky kontaktům se proto obracela na dobrovolníky z Velké Británie. Právě Schmolková stála za výzvou, která v prosinci 1938 přivedla do Prahy mladého Nicholase Wintona.

Přesně před osmdesáti lety se v domě v Kamzíkově ulici v Praze 1 organizovala záchrana 669 převážně židovských dětí, které by jinak skončily v koncentračních táborech. Schmolková a další tam tajně domlouvali odjezdy, podle některých zdrojů zřejmě i s Wintonem. 

Historik Martin Šmok jako jeden z mála život a zásluhy Schmolkové mapuje. „V době pobytu ve Velké Británii vypukla druhá světová válka, ona už se nemohla nikdy vrátit domů. Na jejím pohřbu mluvil Jan Masaryk – mluvil o ní jako o ženě, na kterou Československo nikdy nezapomene.“

Pomníky dnes stojí na místě, odkud Wintonovy vlaky vyjížděly, i tam, kam dorazily. Jen na domě, kde se rozhodovalo o budoucnosti stovek dětí, připomínka zatím chybí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký Senát schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Senát USA schválil rozpočtový rámec navržený republikány a učinil tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se v nadcházejících měsících pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
před 20 mminutami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 2 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 68, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 3 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 4 hhodinami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně osmnáct lidí, z toho devět dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...