Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

9 minut
Horizont ČT24: Návrat k minám
Zdroj: ČT24

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.

Po celé délce lemují 232 kilometrů hranice s Kaliningradskou oblastí a přibližně čtyři sta kilometrů hranice s Běloruskem protitankové zátarasy a ostnatý drát. Podle Poláků to ale nestačí. Armáda tam prý vytvoří minové pole.

Invaze na Ukrajinu ukázala, jak rychle mohou ruská vojska postupovat. Za takové situace by hrála roli každá hodina, o kterou by se útočící vojska podařilo zpomalit. „Miny by mohly zastavit nebo alespoň zdržet pěchotu a znemožnit tak její útok například na části Estonska nebo Litvy,“ vysvětluje bývalý náměstek generálního tajemníka NATO Heinrich Brauss.

„Nemůžeme být svázáni korzetem“

Polsko není jedinou zemí, která hodlá odstoupit od Ottawské úmluvy o protipěchotních minách. Přidávají se i Litva, Lotyšsko, Estonsko a Finsko. Celé východní křídlo Evropské unie, respektive Severoatlantické aliance, které sdílí hranice s Ruskem v délce tisíců kilometrů.

„Slova na obranu svobody nestačí. Potřebujete finanční prostředky, potřebujete zbraně, munici a také potřebujete posílit hranice,“ říká litevská ministryně obrany Dovilė Šakalienėová.

„Polsko nemůže být svázáno korzetem. Ani pobaltské státy, kterým to znemožní hájit své vlastní zájmy. Proto jsme se rozhodli Ottawskou úmluvu vypovědět,“ sdělil polský vicepremiér a ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz.

Miny mohou mrzačit civilisty

Že se na ruských a běloruských hranicích v blízké budoucnosti objeví vedle protitankových i protipěchotní miny, je už velmi pravděpodobné. Státy, které se na tom shodly, ale zatím řeší nejen právní, ale i logistické otázky. Dokud totiž od smlouvy oficiálně neodstoupí, nesmí protipěchotní miny nakupovat, skladovat ani vyrábět.

„Nezahájíme žádné přípravy, dokud od smlouvy neodstoupíme. Budeme muset zjistit, od koho miny budeme nakupovat, kdo a kde je bude vyrábět. Lotyšsko zvažovalo i to, že by si je samo vyrábělo, protože to koresponduje s naší strategií vojenského průmyslu,“ popsala lotyšská premiérka Evika Siliňová.

Proti rozhodnutí se už ozvalo mnoho nesouhlasných hlasů. Vadí jim zejména to, že miny nerozlišují. Často v zemi mohou zůstat i desítky let a dlouho po skončení konfliktu mrzačit zejména civilisty. Nebezpečné tak stále zůstávají například části Bosny, Chorvatska nebo Golanských výšin.

„Miny jsou velmi kontroverzní, protože zůstávají na bojišti. Pokud jste civilista, který se po válce vrátí na takové území, může vás taková zbraň zranit nebo vás zmrzačit,“ připomíná mluvčí Amnesty Poland Adam Plozka.

„(Miny) mohou vyvolávat kontroverze, ale jsou nevyhnutelné pro zastavení pohybu vojsk,“ míní generálporučík ve výslužbě a bývalý velitel Výcvikového centra spojeneckých sil NATO Pavel Macko.

Ottawskou úmluvu o nepoužívání protipěchotních min z roku 1997 podepsalo 165 států světa. Například Spojené státy nebo Čína mezi nimi nejsou. Stejně jako Rusko, které je hojně využívá právě v bojích na Ukrajině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první evropský lídr od zavedení amerických cel.
před 22 mminutami

Rusko udeřilo na Dnipro. Úřady hlásí mrtvé a raněné

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu večer zabil dvě ženy a dalších šestnáct lidí, včetně několika dětí, zranil. S odvoláním na šéfa správy Dněpropetrovské oblasti Serhije Lysaka to napsala agentura Reuters.
před 29 mminutami

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 7 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 8 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 8 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...