V den prvního výročí tragického útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) se sešli zástupci školy i s rodinami pozůstalých a některými ze zraněných na pietních akcích. Bilancujeme, čím jsme si za uplynulý rok prošli, řekla děkanka fakulty Eva Lehečková. Nejkrásnější věc byla podle ní podpora komunity fakulty, univerzity i celé České republiky. Rok od tragédie na fakultě připomínají taky tichá vzpomínka, benefiční koncert a mše.
Naučili jsme se naslouchat, říká vedení filozofické fakulty rok od tragédie
„Celý rok jsme se snažili, abychom tu zkušenost přetavili v něco pozitivního a něco, co nás v budoucnu posílí,“ uvedla Lehečková.
Odpolední koncert, kde se truchlící sešli, měl podle rektorky UK Mileny Králíčkové podpořit péči o duševní zdraví. Připomněla, že univerzita vytvořila Centrum resilience neboli odolnosti, kde mohou lidé vyhledat pomoc nebo se naučit lépe zvládat případné krize.
Lehečková doplnila, že je zvědavá, co čeká fakultu v novém roce. „Chtěli bychom si hodně udržet to, že jsme se naučili si naslouchat, vnímat svoje potřeby, a to rozhodně není banální věc, mění to náš každodenní život na fakultě, mění to její řízení, tak to je věc, kterou bychom chtěli, aby nám zůstala,“ sdělila. Děkanka doufá, že po prvním roce od tragédie, který byl nejtěžší, se vrátí škola zpět ke vzdělávání a výzkumu.
Zůstaňme odvážní, řekl Vystrčil
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uctil již ráno památku obětí tragédie na fakultě. Pietního aktu se zúčastnili taky první místopředseda horní komory Jiří Drahoš (STAN) a senátor Jiří Růžička (za TOP 09). Vystrčil řekl, že je důležité, aby se společnost nenechala tragickou událostí zlomit.
„Uvědomil jsem si, že byť je společnost vyspělá, byť je v situaci, kdy žije v relativně bezpečné zemi, tak přesto nebezpečí hrozí,“ řekl předseda Senátu. Při této příležitosti zmínil taky událost, která se stala v pátek v německém Magdeburku.
Podle Vystrčila je vzhledem k takovým tragickým událostem důležité, aby společnost držela při sobě a nenechala se zlomit. „To, o co jde těmto lidem, teroristům, je, aby nám vzali náš způsob života, náš způsob existence, a v tom okamžiku začnou vítězit. Přes všechno to utrpení bychom měli zůstat odvážní a žít si prostě svůj život,“ upozornil.
Šéf Senátu zároveň ocenil solidaritu, kterou česká veřejnost po tragédii prokázala, podle něj mohou být Češi hrdí na to, jak jsou ochotni pomáhat druhým v nesnázích.
Tragédii připomíná koncert, mše či dokument
Roční výročí tragického útoku na fakultě odpoledne připomněl benefiční koncert v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora. Vedle pozůstalých se ho zúčastnil i například prezident Petr Pavel. V úvodu vystoupili s projevy rektorka univerzity, děkanka fakulty a kněz Tomáš Halík. Poté půjdou zástupci Univerzity Karlovy, FF UK a další účastníci v průvodu před nedalekou budovu fakulty, kde si oběti a raněné připomenou při tiché vzpomínce po 17. hodině.
O hodinu později bude pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer sloužit mši za oběti v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Českobratrská církev evangelická pořádá setkání s modlitbou v 19:30 v evangelickém kostele na Vinohradech.
Česká televize pak od 20:00 odvysílá na ČT2 dokument s názvem Jak to, že se svět nezastavil o cestě rodin obětí a raněných k normálnímu životu. Na tom, že roční výročí je přelom, se shodují zástupci univerzity i odborníci na duševní zdraví. Citlivá připomínka může podle nich pomoci uzdravení společnosti po loňském otřesu, pro pozůstalé je ale období obtížné.
Před budovou fakulty na náměstí Jana Palacha vznikl dočasný památník. Oběti tragédie má do budoucna ve škole připomínat pietní deska.
Střelba v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha na Starém Městě je nejtragičtějším podobným případem v historii Česka. Pachatel na místě dne 21. prosince 2023 zabil třináct lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Sebevraždu po činu spáchal i střelec. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří vážně. Škola rozšířila bezpečnostní opatření, mimo jiné zřídila krizový informační svolávací systém.