Plzní projel Konvoj svobody, čelo přehlídky tvořila těžká technika včetně tanku

Události: Slavnosti svobody v Plzni (zdroj: ČT24)

Lidé s českými, americkými i belgickými vlaječkami lemovali Klatovskou třídu v Plzni, po které projel Konvoj svobody. Přehlídka více než 280 kusů historické vojenské techniky je každoročně jedním z vrcholů plzeňských Slavností svobody, největších oslav konce druhé světové války v Česku. Podle členů klubů vojenské historie se jedná o jednu z největších oslav svého druhu v Evropě. Akci si podle zástupkyně tamního magistrátu města nenechaly ujít desetitisíce diváků. Lidé si památku konce druhé světové války připomínali také v hlavním městě.

Čestné místo na vozech Jeep měli do loňska v konvoji američtí a belgičtí veteráni, kteří město v květnu 1945 osvobozovali. Letos poprvé nepřijeli, na džípech jeli místo nich jejich rodinní příslušníci s kyticemi šeříků a fotografiemi veteránů v rukou. Obdobně jako v minulých letech přímé účastníky bojů i jejich potomky vítali diváci potleskem.

„Rodiny veteránů přijely v docela hojném množství, dali jsme jim k dispozici asi patnáct džípů a vždy měli před sebou velkou fotografii toho daného veterána, aspoň tímto způsobem jsme se je pokusili uctít,“ popsal jeden z organizátorů akce Pavel Rogl, velitel klubu vojenské historie 16. obrněné divize v Plzni.

„Moc na mě zapůsobilo, jak se k nám Češi chovali, jak byli přátelští. Už tehdy jsem si říkal, že pokud se někdy vrátím do Evropy, chtěl bych znovu navštívit tuto zemi. V posledních letech mi v tom zabránil covid, pak válka na Ukrajině. Cestu jsem musel odložit, ale stále doufám, že se do Plzně vrátím. Je pro mě ctí být na Slavnosti svobody pozván. Přátelé, občané České republiky, moc vám všem děkuji a vážím si vašeho přátelství,“ vzkázal z Ameriky ve videopozdravu jeden z veteránů Lincoln Harner.

Bojové čelo přehlídky tvořila těžká technika 16. obrněné divize, která jako první ráno 6. května 1945 do Plzně vjela. První místo zaujal v koloně legendární americký střední tank M4 Sherman. Tank koupil právě Rogl z klubu vojenské historie v Argentině, do Čech ho přivezl v roce 2018 a postupně jej renovuje do autentické podoby. Tank letos dostal jméno po veteránovi Georgi Thompsonovi z 16. obrněné divize, který se podílel na osvobození Plzně a jihozápadních Čech a který až do loňska na slavnosti jezdil.

Dlouhodobá renovace historického tanku

Loni osmadevadesátiletý Thompson konvoj absolvoval právě ve věži Shermanu. „Tank renovujeme už tři roky a vždycky se nám podaří přes zimu udělat nějaká část. Teď se povedlo, že jsme dokončili tu renovaci. Přes zimu jsme udělali vnitřek věže, takže ten tank je historicky absolutně věrný tak, jak byl tenkrát vyrobený. Veškeré vnitřní vybavení je tak, jak bylo, je to úplně správně zrekonstruované,“ popsal Rogl proces obnovy tanku z roku 1943.

Za tankem jela v konvoji například obrněná vozidla M8 Greyhound, která 6. května 1945 jako první vstoupila do Plzně, dále polopásové half-tracky, kolový lehký průzkumný transportér Scout Car, těžký tahač Diamond, několik verzí nákladních vozidel GMC, těžké nákladní vozidlo Ward LaFrance, šestikolové a čtyřkolové vozy značky Dodge, motocykly Harley Davidson a desítky jeepů, ikon druhé světové války.

Další část konvoje patřila ukázce techniky a výstroje Československé samostatné obrněné armády československého zahraničního odboje ve Velké Británii. Následovaly americké vojenské historické vozy dalších klubů vojenské historie. Část historické techniky přijela na centrální náměstí. Přehlídku uzavřela ukázka současné americké a české armádní techniky i vozy integrovaného záchranného systému.

Další atrakcí pro návštěvníky Slavností svobody je třeba funkční polní kuchyň. „Je zcela dobová, vaří se na dobových sporácích a děláme to tak, aby lidé mohli vidět, jak se to dělá, jak to celé funguje, i výdej stravy,“ doplnil Rogl. „Další atrakcí je nemocnice, kterou dělá spřátelený klub Yankees, máme tu polní dílny, kde se opravují auta, je tu i velitelský štáb, ze kterého se to snažíme nějakým způsobem organizovat,“ představil další lákadla akce.

Nad Plzní létaly i české stíhačky

Konvoj byl letos o několik desítek vozů bohatší než v minulých letech, akci doprovázely přelety nejmodernějších i válečných letounů. Česká armáda vyslala transportní letoun CASA, dvě stíhačky JAS-39 Gripen a dva bitevníky L-159 Alca.

Vzdušné síly armády USA poslaly na nebe nad Plzní ze základny v Německu tankovací letoun Stratotanker, po jehož bocích letěly i jedny z nejmodernějších stíhaček světa F-22 Raptor. Z historických letounů poprvé nad Plzní létala ikonická americká stíhačka z druhé světové války Mustang.

Plzeňské slavnosti pokračují do pondělí, nabízejí mimo jiné vojenské historické kempy, kulturní nebo charitativní pořady.

Studio ČT24: Slavnosti svobody v Plzni (zdroj: ČT24)

V Praze byla akce spíše pietní

Památku obětí druhé světové války si v neděli na Olšanských hřbitovech v Praze připomněli politici či vojáci. Položili věnce k pomníkům armád, jejichž vojáci padli při osvobozování území bývalého Československa od nacistické okupace. Pietního aktu se účastnili mimo jiné místopředseda Senátu Tomáš Czernin (TOP 09) nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Vzpomínková akce začala v deset hodin dopoledne. Vojáci nejprve položili věnce k čestnému pohřebišti vojáků Britského společenství národů. Po položení věnců zahráli hudebníci britskou a českou hymnu.

Pieta pokračovala u pomníků vojáků sovětské armády, bulharských vojáků či účastníků bojů na barikádách v době Pražského povstání. Uctění památky se týkalo například i českých letců, kteří bojovali v řadách britského Královského letectva (RAF) v bitvě o Británii.

V pondělí si lidé v Česku připomenou 78. výročí konce druhé světové války. Tradiční pietní akt za účasti nejvyšších představitelů státu se uskuteční dopoledne na pražském Vítkově. Odpoledne pak památku obětí nacistické okupace uctí lidé u památníku na pražském Klárově.

Načítání...