Platnost testů se zřejmě zkrátí. PCR budou podle Babiše platit 72 hodin, antigenní jeden den

18 minut
Premiér k vývoji epidemie covidu-19 a očkování
Zdroj: ČT24

Ve středu přibylo v Česku 1497 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 450 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných v úterý překročil hranici čtyř set lidí. Kvůli šíření koronaviru jednala i rada vlády pro zdravotní rizika.  Platnost PCR testů jako potvrzení bezinfekčnosti se podle premiéra zkrátí ze sedmi dní na 72 hodin a antigenních testů ze tří dnů na jeden den. Kratší by mohla být i karanténa, pokud bude ukončena PCR testem. Návrh představí ministerstvo zdravotnictví v pátek, v pondělí pak úpravy projedná vláda. Nová karanténní pravidla budou účinná podle hlavní hygieničky od 25. října.

On-line přenos

Koronavirus - říjen

  • 16:03

    Němečtí politici vyzývají, aby se uskutečnila schůzka, na které by zástupci jednotlivých spolkových zemí a spolkové vlády hledali řešení, jak před příchodem zimy naočkovat více lidí posilovací dávkou vakcíny proti covidu-19.

  • 15:49

    Rakousko hlásí na 5700 nakažených za den. Za týden přibylo 362 nakažených na sto tisíc obyvatel.

  • 14:01
    Česko

    Zákaz návštěv se kromě jičínské nemocnice týká i podřízené nemocnice v Novém Bydžově.

Reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se zvýšilo na hodnotu 1,26. Počet nakažených na sto tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, tedy takzvané incidenční číslo, vzrostl na 69. 

Epidemie opět zrychluje už několik týdnů. Přibývá také nemocných, kteří s koronavirem zemřeli. Za posledních sedm dní je obětí osmadvacet. V první polovině září se přitom ještě počty úmrtí za týden pohybovaly v řádu jednotek. Celkem dosud zemřelo s covidem v Česku 30 524 nakažených.

Roste i počet hospitalizovaných. Ve středu bylo v nemocnicích s covidem 407 pacientů, z toho osmdesát v těžkém stavu. Více než čtyři sta lidí s covidem leželo v nemocnicích naposledy v květnu. Na začátku října bylo hospitalizovaných 240, na začátku září méně než sto.

Testy a kratší karanténa

Premiér Andrej Babiš (ANO) po poradě s týmem na řízení epidemie svolal kvůli šíření koronaviru vládní radu pro zdravotní rizika. Ministerstvo zdravotnictví na ni navrhlo úpravy ohledně zkrácení platnosti testů a karantény.

V současné době platí antigenní test pro prokázání bezinfekčnosti 72 hodin a PCR test týden. „Zkrácení platnosti testů je podle mě motivační i pro to, aby se lidé nechali naočkovat,“ uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. V okolních státech je podle ní platnost testů podstatně kratší.

7 minut
Studio ČT24: Pavla Svrčinová po jednání rady pro zdravotní rizika
Zdroj: ČT24

Lidé mají z veřejného zdravotního pojištění nárok na jeden antigenní test za týden a navíc dva PCR testy do měsíce. Celkem testování, preventivní, lidí po kontaktu s nakaženým i s příznaky, stojí systém veřejného zdravotního pojištění asi miliardu korun měsíčně.

Karanténa, kterou hygienici nařizují lidem po rizikovém kontaktu s nakaženým, trvá čtrnáct dní. Kritizovali to například rodiče, jejichž děti musely být dva týdny v karanténě po zjištění pozitivního případu ve školní třídě. Nově by podle mluvčího resortu mohla být karanténa ukončena dříve negativním PCR testem. O kolik dní dříve, zatím uvést nechtěl. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na Twitteru uvedl, že prosazuje její zkrácení ze dvou týdnů na jeden.

Žádná nová plošná opatření

Svrčinová také potvrdila, že se nechystají žádná nová plošná protiepidemická opatření. Pokud by se situace zhoršovala, bude se podle ní zvažovat například také uznávání antigenních testů, které už některé země pro prokázání bezinfekčnosti nepoužívají. Výrazné zhoršení by podle ní mohlo vést i k tomu, že nebudou uznávány žádné testy, jen očkování nebo prodělaná nemoc.

Navzdory zrychlování epidemie vláda v uplynulých týdnech opatření spíše uvolňovala. „Co je stále nejdůležitější, je očkování,“ uvedl premiér poté, co dostal třetí dávku vakcíny. Znovu vyzval lidi, aby se šli očkovat. Podle Babiše je třeba očkovat ještě asi 341 tisíc seniorů, vyzval k tomu praktiky.

6 minut
UDÁLOSTI: Ministerstvo zdravotnictví vládě předloží návrh, podle kterého by výsledek antigenního testu platil jeden den
Zdroj: ČT24

Praktici budou mít na konci října vakcínu od Pfizeru

Přeočkování třetí dávkou mohou lidé podstoupit na očkovacích místech v nemocnicích nebo u svého praktického lékaře. Ti by podle Babiše měli mít nejpozději 25. října v ordinacích i vakcínu Pfizer/BioNTech, kterou bylo očkováno přes osmdesát procent lidí. Druhou možností pro přeočkování je vakcína Moderna.

Ministerstvo podle premiéra také zvažuje, že bude hrazeno méně testů na covid. Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to projedná s možnou budoucí vládní koalicí.

Zdravotníci ve středu aplikovali v Česku přibližně 9600 dávek vakcíny proti covidu, asi o sedm set více než před týdnem. Od začátku očkování podali celkem 11,9 milionu dávek. Ukončené očkování má v Česku více než šest milionů lidí. 

Počty nově odhalených případů covidu již rostou po celém Česku, incidence se ale v jednotlivých regionech výrazně liší. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, kde v posledních sedmi dnech připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených. V jižních Čechách je incidenční číslo 111, v Praze 87. Naopak relativně nejlépe jsou na tom Liberecký a Královéhradecký kraj, kde za uplynulý týden připadá na sto tisíc lidí shodně 23 případů koronaviru.

Laboratoře ve středu provedly zhruba 66 tisíc testů, asi o čtyři tisíce více než před týdnem. U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu, vzrostl podíl pozitivních proti minulé středě z 0,78 procenta na 0,94 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 3,71 na 4,41 procenta. Podíl pozitivních u diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 5,4 na 7,38 procenta.

Od začátku epidemie loni v březnu odhalily laboratoře v Česku celkem 1 704 436 případů koronaviru. Více než 1,66 milionu lidí se z nákazy již vyléčilo. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 6 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 6 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 8 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 8 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 14 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 15 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 18 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 20 hhodinami
Načítání...