Piráti a Starostové budou ve sněmovních volbách kandidovat společně

Piráti půjdou do letošních sněmovních voleb v koalici se Starosty a nezávislými. Rozhodlo o tom internetové hlasování všech členů Pirátů o koaliční smlouvě obou subjektů. Celostátní výbor STAN smlouvu podpořil dvaadevadesáti procenty hlasů už minulý čtvrtek.

„Celostátní fórum České pirátské strany schvaluje předloženou koaliční smlouvu pro volby do Poslanecké sněmovny konané v roce 2021 mezi Českou pirátskou stranou a hnutím Starostové a nezávislí,“ stojí v usnesení, které podpořilo 668 z 848 hlasujících. Aby návrh uspěl, potřeboval alespoň šedesát procent hlasů. Získal jich téměř 79 procent.

Alternativní návrhy, aby se rozhodovalo na republikovém výboru nebo řádném jednání celostátního fóra, obdržely nejvýše necelých 21 procent hlasů.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš koalici podpořil při víkendovém celostátním fóru strany. V úterý zopakoval, že koalice považuje pětadvacet procent za spodní metu, vyšší zisk bude znamenat úspěch. Konstatoval, že Piráti a STAN chtějí volby vyhrát. Chce férový, moderní a bezpečný stát pro 21. století, který nebude montovnou, ale spíš mozkovnou. Nevyloučil přitom povolební spojení s koalicí tradičních stran ODS, TOP 09 a lidovců po případném podrobném vyjednávání podmínek spolupráce.

Nebude nás tížit minulost, věří Rakušan

Předseda STAN Vít Rakušan členům Pirátů poděkoval za to, že koaliční spolupráci dali šanci. Poukázal na to, že podle členů Starostů byli Piráti preferovaným volebním partnerem. „Máme společnou chuť něco změnit, jsme pracovití, féroví. Chceme zastupovat lidi, ne sami sebe,“ podotkl. Zdůraznil, že koalici nebude tížit minulost.

Koaliční smlouvu dokončili Piráti a Starostové před Vánoci. STAN má podle ní obsadit první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení má být Bartoš, který bude kandidovat v Ústeckém kraji. Mezi programové priority patří například nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí.

Hnutí STAN v minulosti kandidovalo ve sněmovních volbách společně s TOP 09, spolupráci subjekty ukončily v roce 2016. Před posledními volbami do sněmovny se začala rodit spolupráce mezi STAN a KDU-ČSL. Kvůli nízkým preferencím však lidovci koalici zrušili a nabídli STAN místa na své kandidátce.

Hnutí STAN se však rozhodlo kandidovat samostatně a ve volbách v roce 2017 získalo šest mandátů za 5,18 procenta hlasů. Piráti do sněmovny ve stejném roce vstoupili jako třetí nejsilnější subjekt po ANO a ODS se ziskem 10,76 procenta hlasů a dvaadvaceti mandáty.

Konkurence pro ANO, hodnotí experti

Politoložka z Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková věří, že koalice může získat čtvrtinu hlasů, pakliže povede dobrou volební kampaň a v jejím průběhu se nerozhádá. Poukazuje na to, že ani jedna ze stran není ideologicky silně vymezená, proto se musí snažit o to, aby voliče zaujala pragmatickými řešeními. „Máme asi devět měsíců před volbami. Je to takové těhotenství a uvidíme, jak se ten potomek narodí,“ komentuje.

Podle Dvořákové koalici pomůže zakotvení Starostů v regionech: „Důvěra lidí v místní politiku je mnohem větší než v politiku celostátní.“

Právě spojení regionálního projektu s projektem městským považuje za ambiciózní politický analytik Lukáš Jelínek. „Mohou narazit na určitý střet regionální a celostátní politiky, protože STAN jsou prakticky živi z podpory na nejnižší úrovni a hodně jim záleží například na spravedlivém rozdělení daní,“ míní a připomíná, že detailní program ještě strany nemají hotový.

Jelínek je přesvědčen, že koalice představuje silnou konkurenci pro ANO a může se stát, že hnutí Andreje Babiše volby nevyhraje. „Nic to ale nemusí vypovídat o rozložení sil po volbách do Poslanecké sněmovny. Už z konzervativního trojbloku víme, že po volbách se zástupci jednotlivých stran rozejdou do vlastních sněmovních klubů. Uvidíme, jak budou postupovat Piráti se Starosty,“ nastiňuje analytik.

Komentátor Českého rozhlasu Plus Radko Kubičko se domnívá, že by bylo lepší, kdyby se na koalici strany dohodly dříve. I přesto ale mohou ještě ledasčeho dosáhnout. „Je určitá výhoda, že Piráti nejsou úplně ukotvenou stranou, své ukotvení teprve hledají. Je to strana, která vznikala shora, není úplně standardní, na rozdíl od hnutí STAN, které také není úplně standardní, ale vznikalo zdola a má určitou ideologii pravého liberalismu,“ uvažuje.