Otec synů Michalákových promluvil. Prý se vídá se synem a nikdy děti nebil

Nahrávám video

Po třídenním jednání soudu o odvolání v kauze dětí Michalákových poprvé promluvil jejich otec. On i matka teď čekají na verdikt soudu, který by měl rozhodnout, jestli jí vrátí rodičovská práva. A taky zda mladší z jejich synů bude moct být adoptován – kvůli tomu se odvolal i otec. Ten odmítá veškerá obvinění z fyzického násilí a tvrdí, že se vídá se starším synem Denisem. Podle Evy Michalákové na to nemá důkazy.

Zedník, občasný porybný a fotograf na volné noze Josef Michalák žije v Norsku třicet let. Když mu před pěti lety norské úřady odebraly syny, byli s Evou Michalákovou ještě manželé. Teď se s dnes už bývalou ženou znovu potkali u soudu.

Sluchově postižený Josef Michalák pro Českou televizi popsal, že se vídá se starším synem. Oba chlapci žijí totiž v pěstounských rodinách asi 20 kilometrů od místa, kde bydlí. Podle otce jsou rozděleni kvůli psychickým problémům staršího Denise. Matka Eva Michaláková však tomu, že by se otec dětí se synem vídal, nevěří.

„Denis nemá rád maminku, bojí se jí,“ tvrdí otec Denise a Davida Michalákových, Josef Michalák. A dodává, že je tři roky vychovával sám a všechno bylo v pořádku. „Když se však maminka vrátila po práci domů, Denis a maminka měli problémy,“ uvádí.

Oba rodiče norské úřady viní z násilí na dětech, Josef Michalák však odmítá, že by syny bil a viní bývalou manželku. „Když je Barnevernet oba vzal poprvé, já jsem je nebil, to Eva. A Eva mi psala, ať to Barnevernetu neříkám, že je bije,“ říká otec dětí.

Po rozhovoru ČT kontaktovala i Evu Michalákovou – telefon však už nezvedala, na sms zprávy nereagovala. Už dříve ale jakékoliv násilí na dětech vyjma občasného plácnutí odmítala. Tomu, že je otec v kontaktu se synem, nevěří. „Já s exmanželem nejsem v kontaktu a dokud nepředloží důkazy, tak tomu nevěřím,“ konstatuje matka Denise a Davida Eva Michaláková. „Více než na důkazy se tu hraje na pocity a dojmy,“ dodává k tomu český právník Evy Michalákové Pavel Hasenkopf.

Eva Michaláková
Zdroj: ČT24

Exmanželé nechtějí, aby byl mladší David poslán k adopci

V jednom se exmanželé ale shodnou – ani jeden z nich nechce, aby byl mladší David poslán k adopci. Ta by měla být až posledním řešením v extrémní situaci. I podle stanoviska českého státu pro norský soud. Postup Barnevernetu už dřív kritizovali někteří čeští politici i prezident.

„Když se říká, že Norsko krade lidem děti, tak to není pravda, když se zeptáte na jakémkoliv úřadě, zjistíte, že českých nebo ruských dětí odebrali velmi málo,“ uvádí bývalá psycholožka Barnevernetu Elisabeth Backe-Hansenová.

Děti Michalákovým norská sociální služba Barvenernet odebrala 20. května 2011. Matka Eva vloni přišla i o rodičovská práva, teď čeká, jestli jí je soud vrátí zpět a bude moci syny alespoň více vídat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vedra decimují městské stromy. Radnice hledají řešení

Stromy v Brně jsou po vlně veder v nejhorším stavu za posledních 40 let. Uvedla to správa veřejné zeleně s tím, že výrazně posílila zalévání. Místní si ale současně všímají, že město nechává vzrostlé stromy mnohde porážet. Jihomoravská metropole nemá manuál, který by vyjasnil pravidla dendrologické péče a zbytečnému kácení zabránil. S následky horka a sucha se potýká řada měst a obcí v celém Česku.
před 12 mminutami

ŽivěMrázová v Senátu hájila stavební novelu. Paskvil, zní z opozice

Senátoři se zabývají novelou stavebního zákona. Česko nepotřebuje další debaty o pomalém povolování staveb, hájila vládní předlohu ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO). Podle kritiků je norma nepřehledná, nesrozumitelná a s nepředvídatelnými dopady. Očekává se, že horní komora, v níž má většinu opozice, novelu zamítne. Koalice však může ve sněmovně veto přehlasovat.
09:01Aktualizovánopřed 23 mminutami

Dohodli jsme navýšení peněz pro kyberbezpečnost, řekl Metnar po jednání o rozpočtu

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ve čtvrtek třetím dnem jedná se členy vlády o návrhu státního rozpočtu na rok 2027. Setkala se s ministrem vnitra Lubomírem Metnarem (ANO), ministrem školství Robertem Plagou (za ANO), který hovořil o zvyšování platů učitelů, či ministrem práce a sociálních věcí Alešem Juchelkou (ANO). Celkovou podobu rozpočtu ani předpokládanou výši schodku vláda dosud nezveřejnila.
05:02Aktualizovánopřed 50 mminutami

Případ bodnutí nožem před plzeňským barem končí. ÚS odmítl útočníkovu stížnost

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jindřicha Sandera, který v červenci roku 2023 bodnul před plzeňským barem jiného muže. Trest pět a půl roku ve vězení za pokus o vraždu tak platí. Podle ÚS předchozí soudy neporušily útočníkova ústavní práva, zjistila ČT z usnesení, které ÚS zpřístupnil na své úřední desce.
před 1 hhodinou

Sklizeň bude letos nejhorší za patnáct let, řekl šéf Agrární komory

České zemědělství letos přijde na tržbách zhruba o 20 miliard korun, řekl na zahájení agrosalonu Země živitelka prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. V rostlinné výrobě způsobí pokles zejména nižší letošní sklizeň, kterou Doležal označil za nejhorší za posledních patnáct let. Například produkce zeleniny letos kvůli suchu klesne asi o 30 procent. Nepříznivá je i situace v živočišné výrobě, kde jen v sektoru mléka dosahují ztráty na tržbách kvůli nízké ceně mléka zhruba 20 milionů každý den.
11:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Po bouřkách přijde slunečný víkend

Před víkendem v Česku zaprší, místy se hlavně v pátek objeví i silné bouřky s nárazy větru. Sobota a neděle budou ale slunečné. Nejvyšší víkendové teploty budou kolem 25 stupňů Celsia, na jihovýchodě i více. Vyplývá to z předpovědi a informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Noční bouřky lámaly stromy, tisíce lidí připravily o elektřinu

Částí Čech se v noci prohnaly silné bouřky. V Královéhradeckém kraji lámaly stromy a způsobily výpadky elektřiny. Skoro tisíc lidí se ocitlo bez elektřiny i v Pardubickém kraji, další tisíce pak v Libereckém kraji, kde navíc měli hasiči desítky výjezdů k popadaným stromům. Bouřky se obešly bez zranění.
11:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vyšší efektivita zdravotnictví dle Vojtěcha přinese úspory. Slovák prosazuje větší spoluúčast

Ministerstvo zdravotnictví by mělo v příštím roce získat proti původnímu návrhu rozpočtu jednotky miliard korun navíc, řekl v Událostech, komentářích šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO). Peníze mají směřovat především do nemocnic, elektronizace a vzdělávání lékařů. Vojtěch chce úspor dosáhnout zejména efektivnějším fungováním systému, zatímco poslanec Štěpán Slovák (ODS) v debatě moderované Terezou Řezníčkovou prosazoval vyšší spoluúčast pacientů a hlubší změny ve zdravotnictví.
před 4 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.