Od pondělí budou na některých místech povinné respirátory, ve hře je proměna tělocvičen na lazarety

Brífink ministra zdravotnictví Blatného po jednání vlády 19. února (zdroj: ČT24)

V pondělí ministerstvo zdravotnictví nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou ústenek v obchodech, veřejné dopravě a na dalších veřejných místech, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Stejnou ochranu podle vyjádření hlavní hygieničky Jarmily Rážové nyní resort zvažuje i pro pracoviště. Blatný dále avizoval, že od 1. března budou do vakcinace zapojeni praktičtí lékaři, od stejného data bude umožněno očkování pracovníků ve školách. Blatný připustil možnost vzniku provizorních „nemocnic“, a to například v tělocvičnách. Kvůli aktuální epidemické situaci také vláda rozhodla, že v pondělí neotevře další obchody.

V pondělí ministerstvo zdravotnictví nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických ústenek v místech, kde je větší koncentrace lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) půjde o obchody, veřejnou dopravu a další místa, která budou v mimořádném opatření vypsána. Uvedl to na páteční tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

„Za dostatečnou ochranu nebude možné považovat různé svépomocně vyrobené tkaniny a další provizorní ochrany úst,“ řekl ministr. Lidem doporučil, aby dali přednost respirátorům nejméně třídy KN95 nebo FFP2, protože lépe lne ke tváři a do jisté míry těsní. „Rouška chrání spíš okolí, respirátor i vás, protože daleko lépe brání vdechování vzduchu,“ připomněl ministr. Dvě chirurgické ústenky místo jedné jsou podle něj řešení pro lidi, kteří třeba respirátor neseženou. „Použití dvou stejně účinných prostředků je lepší, byť neříkám, že dvakrát,“ dodal.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová už dříve upřesnila metodické pokyny pro udělování karantén, které také nošení šátku, šály nebo podomácky vyrobené roušky za dostatečnou ochranu nepovažují.

Důvodem opatření je podle něj horší epidemická situace se šířením britské varianty viru. V pátek a o víkendu budou podle Blatného další jednání s epidemiology a klinickou skupinou o dalších opatření do budoucích dnů. 

Podle Rážové povinnost nošení větší ochrany dýchacích cest ministerstvo zdravotnictví  zvažuje i pro pracoviště. „Určitě to bude doporučení. Myslím ale, že spíše povinnost,“ uvedla. Odmítla, že by se mohlo toto opatření lišit v západní polovině Česka, kde je nových případů více, od Moravy, kde je situace příznivější. Podle ní je to pro východní část země prevence a pro západ brzda.

S požadavkem na více opatření i ve firmách přišla například Pirátská strana. Její mluvčí Karolína Sadílková sdělila, že strana s vládou povinné nošení respirátorů a testování ve firmách řeší.

Podle Blatného jsou respirátory na trhu dostupné a zatím se nebude uvažovat o regulaci jejich ceny. „Kdyby docházelo ke snížení dostupnosti, tak to budeme dál řešit s příslušnými resorty, které to mají na starosti,“ dodal ministr.

Opozice navrhuje, aby stát dával respirátory zdarma

Podle některých opozičních politiků by měl stát dávat lidem respirátory zdarma, pokud bude vyžadovat jejich nošení. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek řekl, že jako lékař nošení respirátorů či dvou roušek považuje za správné. „Jako politik říkám: Jak to chce vláda kontrolovat? Pokud vydám nějaké opatření, musím říct, jak ho budu dodržovat.“ Také by podle něj měly být kvalitní roušky či respirátory k dispozici zdarma při vstupu do obchodů, škol či nemocnic. „Toto má zaplatit vláda. Toto pomůže občanům, aby se chránili,“ vysvětlil.

Mluvčí Pirátů Karolína Sadílková napsala, že strana s vládou řeší povinné testování a nošení respirátorů ve firmách. „Fakt, že je ale podobné opatření vyhlášeno opět zmatečně a takto narychlo, bohužel však opět jen podporuje už tak nízkou důvěru lidí v kroky vlády. Druhou věcí je, že pokud vláda nařídí respirátory, měla by je i lidem kompenzovat,“ uvedla.

„Pakliže vláda uloží povinnost nosit respirátory, tak by měla zajistit, aby je občané dostávali zdarma. Peníze na to ve státním rozpočtu jsou,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura. Podle něj by se měly přesměrovat peníze z nákupů techniky pro armádu. Respirátory by se mohly vydávat v lékárnách či před supermarkety.

Provizorní nemocnice

Blatný v pátek také připustil možnost vzniku provizorních nemocnic. „Je to jedna z věcí, kterou řeší klinická skupina a Národní dispečink lůžkové péče. Ve chvíli, kdy by opravdu došlo k hraničnímu vyčerpání systému v České republice, tak je možnost zejména ty pacienty, kteří jsou lehčího charakteru, umisťovat do zařízení, která primárně nejsou určena k poskytování zdravotní péče. A dá se to parafrázovat i tím, že by to mohly být i ty tělocvičny,“ uvedl.

Na návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) vláda také rozhodla, že Správa státních hmotných rezerv nakoupí 1400 ventilů na kyslíkové lahve, které slouží v nemocnicích pro léčbu některých pacientů s covidem-19.

Od března se budou moci očkovat pracovníci ve školách

Ministr Blatný na tiskové konferenci po jednání vlády informoval také o tom, že od 1. března budou do vakcinaci zapojeni i praktičtí lékaři. Očkovat se od stejného data budou nově moci pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci ve školství. „Důvodem je, abychom udělali všechno pro to, abychom i přes tu neutěšenou epidemickou situaci mohli od 1. března začít vracet děti a studenty do škol,“ zdůvodnil.

V to, že vláda bude připravená, aby mohla 1. března kontaktní výuka začít, doufá jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).  Otevření škol ale podle něj závisí na epidemické situaci, kterou komplikuje šíření britské varianty. „Nikdo nemůže vědět, jak bude situace vypadat za deset dnů. Ale pevně věřím, že vše bude připraveno k tomu, aby výuka na školách mohla začít. A pak je třeba reagovat podle aktuálního vývoje,“ řekl.