Šíření britské varianty viru může omezit nošení respirátorů a zodpovědnost, shodují se odborníci

53 minut
90’ ČT24: Britská varianta koronaviru v Česku
Zdroj: ČT24

V několika evropských zemích už mezi nakaženými koronavirem dominuje takzvaná britská varianta. V Česku se, jak vyplývá ze zpětné analýzy, šíří už minimálně od začátku prosince, a podle některých propočtů by mohla začít převládat už v březnu. Podle odhadů odborníků se šíří o 40 až 70 procent rychleji než dosud převažující forma. Pokud se budeme chovat zodpovědně, šíření britské varianty viru zpomalíme, řekl ve čtvrteční Devadesátce hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zavedená protiepidemická opatření v Česku přestala fungovat. Jejich nedodržování je prý důvodem, proč vláda restrikce neustále prodlužuje. Podle Smejkala takové chování nese částečný podíl na aktuální situaci. „Zásadním důvodem je přítomnost mutací, které jsme teprve teď schopni ve větší míře detekovat,“ okomentoval Smejkal.

Upozornil také na to, že britská varianta už je v Česku delší dobu. „Vysvětluje to zpomalování odpovědi na ta opatření v posledních týdnech, to není záležitost posledních několika dnů,“ podotkl.

Podle Smejkala je pozitivní zprávou to, že podle dostupných informací na britskou variantu viru pomůže vakcína. „Všechny vakcíny, které v současné době jsou na trzích ve světě, zabírají na tuto mutaci,“ řekl.

Vyměnit roušky za respirátory

Podle lišících se odhadů odborníků se britská varianta šíří o 40 až 70 procent rychleji než dosud převažující forma koronaviru. V celém Česku nyní zdravotníci denně přijímají zhruba dvě stě až tři sta nových pacientů s covidem-19. Jejich počet by ale podle statistiků mohl začít výrazně narůstat, a to právě kvůli nakažlivější mutaci viru.

„Moc toho už dělat nemůžeme, ale stále můžeme vyměnit roušky za respirátor,“ řekl Smejkal s tím, že respirátory poskytují větší ochranu. Zároveň vyzval lidi, aby dodržovali ještě důsledněji sociální vzdálenosti a omezili cestování. Naději vidí ve vakcíně. „Pokud se budeme chovat zodpovědně, tak to šíření téhle mutace zpomalíme,“ vyzval Smejkal.

S výměnou roušek za respirátory souhlasí také imunolog a genetik z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václav Hořejší. Vhodnou investicí by podle něj pro vládu bylo, aby je poskytla zdarma.

Je potřeba více testovat, radí imunolog

Upozornil také na nutnost testování a trasování. „Testovat, testovat, testovat a tímhle způsobem odhalit co největší počet lidí, ty dát do karantény, ideálně na deset dní, pokud možno i jejich blízké kontakty a tímhle radikálně omezit množství viru, které je v populaci,“ apeloval. Imunolog Hořejší zároveň vyvrátil, že by šíření britské varianty způsobilo očkování.

Podle Hořejšího britská varianta v Česku převládne v horizontu několika málo týdnů. Smejkal tuto dobu odhadl na měsíc až měsíc a půl. „Fakt je ten, že ona nakonec převáží, protože pokud je ten její jediný rozdíl v tom, že je nakažlivější, tak jí to poskytuje větší výhodu,“ uvedl Luděk Berec z Centra pro modelování společenských a biologických procesů BISOP.

Podle statistik Světové zdravotnické organizace z minulého týdne se takzvaná britská mutace koronaviru stihla od prosince rozšířit už do sedmi desítek zemí světa. Nejvíc, kromě samotného ostrovního království, děsí kontinentální Evropu. V Portugalsku už tvoří 65 procent nových případů, v Nizozemsku polovinu a třeba Švédsko očekává, že tam britská mutace převáží v polovině měsíce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotaci v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 2 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o sněmovně k bezpečnosti i kauze Signalgate

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o mimořádné schůzi poslanců k bezpečnosti země. Řeč byla také o aféře Signalgate, jež propukla poté, co tým prezidenta USA Donalda Trumpa asi omylem přidal jednoho z novinářů do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde se probíraly tajné informace. Diskuse se dotkla i návrhu poslanců, který by noční klid o víkendech a před svátky posunul až na půlnoc. Pozvání přijali publicista David Klimeš, stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel, režisér, herec a scenárista Jakub Kohák, novinář a komentátor Daniel Kaiser a bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.
před 16 mminutami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 25 mminutami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
před 33 mminutami

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 1 hhodinou

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 2 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 12 hhodinami
Načítání...