Neuvědomila jsem si potíže, které mohu způsobit jiným, uvedla po návratu z Turecka Všelichová

Markéta Všelichová, kterou Turecko v pátek po 3,5 roku propustilo z vězení, si byla při své činnosti v zahraničí vědoma rizika pro sebe. Neuvědomila si ale, že může způsobit problémy, práci a starosti dalším lidem. Napsala to na Facebook spolu s omluvou za způsobené problémy a poděkováním za pomoc. Všelichová a Miroslav Farkas byli v Turecku odsouzeni v roce 2017 k více než šesti letům vězení, po pátečním předčasném propuštění je vládní speciál dopravil do Prahy. O jejich osvobození vyjednávali politici i tajné služby.

Nyní jsou Všelichová i Farkas ve zdravotnickém zařízení. Podle jejich příbuzných, se kterými jsou v kontaktu, tam budou zřejmě celé dva týdny preventivní karantény. Všelichová napsala, že její test na koronavirus byl negativní.

Farkas a Všelichová byli odsouzeni za spolupráci s kurdskými milicemi YPG, které Turecko považuje za teroristickou organizaci. Propuštění předcházelo vyjednávání, do něhož se zapojili čeští politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a také Bezpečnostní informační služba.

YPG operují na severu Sýrie a jimi ovládanou část země se Turecko, které je s Kurdy dlouhodobě v konfliktu, snaží vojensky obsadit. Oba Češi tvrdili, že chtěli vybudovat ve válečné zóně polní nemocnici a pomoci zraněným Kurdům.

„Ano, vždycky jsem přesně věděla, co dělám a proč, taky jsem věděla, jaká jsou rizika, a byla připravená si jakékoliv následky nést. Jenže jsem si neuvědomila, že v případě problému se ty následky netýkají jen mě, ale můžu způsobit problémy, práci a starosti mnoha lidem, kteří musí vzniklou situaci řešit,“ napsala Všelichová. Dodala, že těmto lidem se omlouvá a děkuje za pomoc a podporu.

Dříve prý pohlížela kriticky na novináře a humanitární pracovníky investující do své bezpečnosti peníze, které mohly pomoci lidem ve válkou zasažených oblastech. Tím zdůvodnila i to, že v roce 2016 do Turecka jela po zemi a neletěla.

„Nojo, jenže teď už vím, že když se na tu bezpečnost vykašlete úplně, můžete taky skončit na čtyři roky zavření jako já a nepomůžete vůbec nikomu a ještě stojíte stát peníze,“ napsala. Druhý z propuštěných Farkas se zatím veřejně nevyjádřil.

Déle než rok trvající intenzivní jednání

Intenzivní jednání o propuštění obou Čechů trvala více než rok. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pátek poděkovali turecké straně a ocenili Bezpečnostní informační službu za její roli při vyřešení případu. Propuštění podle obou politiků nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby turecké straně.

O snížení trestu a převozu domů se prý dvojice dozvěděla pouhý den předem. „Poslední den přišli dva nějací pracovníci údajně z vlády, omluvili se mi za všechna zažitá příkoří, řekli, že jsem jejich host a že mě bezpečně dopraví nejkrásnějším vozem, jaký mají, do Istanbulu. Tam mě dali do hotelu Hilton, donesli mi asi čtyři kafe, chovali se ke mně jak k vládní delegaci,“ vylíčila Všelichová pro MF Dnes.

Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG.

Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.