Lukáš Nováček odsouzený za zapojení do činnosti proruských separatistů na východní Ukrajině podal dovolání k Nejvyššímu soudu. České televizi to řekla mluvčí plzeňského krajského soudu Jana Durná. Vrchní soud v Praze Nováčkovi v lednu zmírnil původní dvacetiletý trest na šest let. Neprokázalo se, že se muž přímo účastnil bojů.
Nejvyšší soud posoudí případ muže odsouzeného za podporu proruských separatistů na Donbase
Lukáš Nováček se u Nejvyššího soudu brání šestiletému vězení, kterým ho v lednu za účast v organizované zločinecké skupině potrestal pražský vrchní soud. Zmírnil tak původní dvacetiletý trest, který opravář z Karlovarska dostal i za teroristický útok. „Dovolání proti rozsudku Vrchního soudu v Praze bylo podáno odsouzeným,“ potvrdila mluvčí plzeňského krajského soudu Jana Durná.
Podle rozsudku se Nováček nechal od separatistů vystrojit, vyškolit, vyzbrojit a zapojil se do týlové činnosti jejich složek. Mladík přiznal, že se v červenci 2015 vypravil přes Rusko na Ukrajinu a pobýval tam půl roku v kasárnách separatistů. Odmítl ale, že se aktivně účastnil vojenských úkolů. U soudů naopak uváděl, že do Doněcka přicestoval za dívkou, se kterou se seznámil přes internet.
Fotky v uniformě a se zbraněmi
Podle obžaloby mladík působil v rozvědce, ve strážní službě i jako hlídka a bojoval proti ukrajinským jednotkám, které bránily svrchovanost a územní celistvost své země. Jako důkaz sloužily jeho fotografie v uniformě se zbraněmi či konverzace na sociálních sítích. Nováček je ale vysvětloval tím, že jenom „machroval“ a „frajeřil“ a že snímky zachycující boje si ve skutečnosti stáhnul z internetu.
Za teroristický útok ve prospěch zločinecké skupiny mu hrozilo až 26 let a 8 měsíců vězení. Plzeňský krajský soud mu původně uložil dvacetiletý trest, který navrhoval státní zástupce Martin Bílý. Za účast v organizované zločinecké skupině mohl Nováček dostat trest v rozmezí tří až 12 let.
Další případy
České soudy řešily několik případů spojených s boji na Ukrajině. Bělorusovi Alexeji Fadějevovi uložily 21 let odnětí svobody, uprchlému Martinu Kantorovi o rok méně. Oba se už rovněž dovolali k Nejvyššímu soudu. Na dvacet let má jít do vězení i uprchlý Jiří Urbánek, nepravomocný trest na 21 let pak v lednu dostal další uprchlý, bývalý voják Martin Sukup.
Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Část luhanské a doněcké oblasti ovládly Ruskem koordinované síly a držely ji mimo přímou kontrolu ukrajinské vlády. Na konci února se po boku ruské armády zapojily do útoku na Ukrajinu.