Nejkratší lanovku v Česku má pražská zoo. Přesně 40 let

Nejkratší lanová dráha v Česku, kterou se první cestující svezli 14. září 1977, se nachází v Zoologické zahradě v Praze. Zájem o ni je velký. V některých letech se s ní svezlo i více než čtvrt milionu návštěvníků. Dosud nejúspěšnější byl v tomto ohledu rok 2011, kdy bylo odbaveno 313 257 lidí. Dráha o délce 106 metrů tak vloni v červnu svezla už sedmimiliontého návštěvníka.

První projekt lanovky, která by dopravovala návštěvníky do pražské zoo, vznikl již v roce 1950. V polovině 60. let se pak zrodil koncept, který počítal hned se třemi lanovými drahami: první měla vést od holešovického výstaviště do zoo, druhá v okruhu kolem zahrady a třetí mezi spodní a horní částí jejího areálu. Na velkorysý projekt však chyběly peníze, a tak se nakonec postavila jen takzvaná „dětská lanovka“ uvnitř zoo.

Budování spojnice horní a dolní části areálu začalo v roce 1972 a trvalo pět let. Horní stanice měla nést název nedaleké bývalé viniční usedlosti Černohouska, dolní stanice byla navržena k dětskému koutku.

  • Lanovku tvoří 60 sedadel a během hodiny zvládne přepravit až 720 lidí, jezdí rychlostí 3 km/hod.
  • Její převýšení tvoří pouze 50 metrů, což je nejméně v Česku. 

Zanedlouho po dokončení se však na této lanovce našly tak závažné nedostatky, že jejich náprava trvala léta a pravidelný provoz mohl být zahájen až 1. července 1981. Od té doby zajišťuje pravidelný provoz a údržbu lanovky pražský Dopravní podnik.

Lanovka zahájila pravidelný provoz v roce 1981 (zdroj: ČT24)

Od začátku 80. let se provoz lanovky zastavil na delší dobu pouze dvakrát, a to kvůli povodním. V roce 2002 stoupla hladina rozvodněné Vltavy v Tróji až o sedm metrů a dosahovala až po střechu dolní nástupní stanice.

Vydáno pod