Názory na vládu, pravomoci či přijetí eura. Čím se Pavel a Babiš odlišují a v čem se shodují?

5 minut
Události: Názory kandidátů na prezidenta
Zdroj: ČT24

Prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš se neshodnou třeba na rozsahu prezidentských pravomocí nebo dalšího postupu v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině. Liší se i v názoru na současnou vládu. Oba finalisté si teď ale například chtějí nechat od čistě stranické politiky co největší odstup. Jak by se oba muži postavili k různým situacím?

Vztah k Fialově vládě

Postoj k české vládě odlišuje oba kandidáty dlouhodobě. Zatímco Pavel několikrát zopakoval, že volil koalici SPOLU a k Fialovu kabinetu je většinou poměrně vstřícný, Babiš vládu jakožto opoziční lídr kritizuje prakticky denně. Zároveň ale Pavel často zdůrazňuje, že není i navzdory podpoře od většiny koaličních stran vládním kandidátem a že pokud se mu na politice Fialova kabinetu něco nelíbí, tak to kritizuje. To předvedl i v sobotu odpoledne, kdy už bylo jasné, že postoupí do druhého kola.

Pavel: „Je tady celá řada lidí, kteří jsou znepokojeni, případně i zklamáni výkony současné vlády. A možná i na tyto lidi se budu chtít zaměřit, abych jim dal jasně najevo, že cesta z jejich frustrace nevede přikloněním k Andreji Babišovi, ale k tomu, že budeme tyto problémy konstruktivně řešit s vládou.“

Babiš: „Můj cíl je vyhrát prezidentské volby, protože si myslím, že na Hradě by neměl být provládní kandidát. Lidé si musí rozhodnout, jestli má být na Hradě někdo, kdo půjde na ruku vládě.“

Aktivita ve sněmovně

Už v úterý budou poslanci podruhé v tomto volebním období hlasovat o nedůvěře vládě Petra Fialy (ODS). Schůzi svolalo hnutí ANO, jehož šéfem je právě Babiš. Ten ale zároveň tvrdí, že se jakožto řadový poslanec hlasování o nedůvěře nezúčastní.

Babiš: „Myslím, že jako prezidentský kandidát jsem se teď skutečně odpoutal od stínové vlády. To převzala paní Schillerová a já nevidím důvod, proč bych tam měl být.“

Pavel: „Můžeme se podívat, jak (Babiš, pozn. red.) docházel do sněmovny, jak čas, který měl trávit u zákonů důležitých pro tuto zemi a pro její občany, trávil volební kampaní. A stejně tak i hlasování o důvěře vlády zapadá do volební kampaně Andreje Babiše.“

Petr Hladík a jeho kauza

Jeden z prvních úkolů, který na novou hlavu státu bude čekat, je návrh na jmenování ministra životního prostředí. Současný prezident odmítl nominaci lidoveckého politika Petra Hladíka. Vyčítal mu nedostatek odbornosti i kauzu kolem brněnských městských bytů. V souvislosti s ní policie prohledala i Hladíkovu kancelář. Z ničeho ho ale neobvinila.

Pavel: „Pokud by premiér neměl problém s nominací pana Hladíka a stál si za tím přes všechny výhrady, které vůči němu jsou, pak bych nekladl překážky a jmenoval bych ho.“

Babiš: „Kdybych byl premiér, tak bych ho nenavrhnul, ale pokud bych byl prezident, tak bych ho jmenoval.“

Nový předseda Ústavního soudu

Nová hlava státu by mohla řešit i situaci kolem předsedy Ústavního soudu. Prezident Miloš Zeman tvrdí, že má analýzu, podle které neexistuje právní překážka, aby jmenoval nástupce Pavla Rychetského. Tomu mandát končí v srpnu – prezidentův pět měsíců předtím, začátkem března. Oběma kandidátům se případné rozhodnutí prezidenta o obsazení čela Ústavního soudu nelíbí. Popsali preferované řešení situace.

Pavel: „Předal bych celou záležitost buď Nejvyššímu správnímu soudu, nebo Ústavnímu soudu, aby to posoudil a dal doporučení, jak s tou věcí naložit.“

Babiš: „Na to se mě zeptejte, pokud tam budu a pokud tak (Zeman) učiní. Ale mně pan prezident slíbil, že to nebude dělat.“

Místo bydliště a úřadu

Hlava státu také může užívat nemovitosti „tvořící sídlo prezidenta republiky“, což je podle zákona o Kanceláři prezidenta republiky vedle Pražského hradu například zámek v Lánech. Prezident může obývat empírovou Lumbeho vilu, která je nedaleko Pražského hradu na Brusnici u Jeleního příkopu. Současní kandidáti proto odpovídali i na otázku, kde by jako hlava státu bydleli a kde úřadovali.

Pavel: „Nejradši doma, ale ono to tak není možné. Myslím, že prezident musí být k dispozici, a z toho důvodu je asi nutné, aby byl blízko místu, kde pracuje. Prezident má tradičně pracovní prostory na Pražském hradě.“

Babiš: „Bydlel bych v Průhonicích, bydlím v domě šestnáct let a chci tam bydlet až do konce života. Úřadoval bych samozřejmě asi na Hradě, tam jsou kanceláře.“

Další otázky

Už během kampaně před prvním kolem položila Česká televize kandidátům několik otázek formou dotazníku – a žádala je o jednoznačné odpovědi: ano nebo ne. Pavel se s Babišem neshodl na tom, zda jsou pro přijetí eura. Pavel je pro, Babiš proti.

Naopak shodu našli v dalších odpovědích. Oba říkají, že by nevyužili prezidentskou amnestii. Stejně tak se shodují na podpoře členství republiky v Evropské unii a NATO. A oba také říkají, že by na slavnostní ceremoniál k osmadvacátému říjnu pozvali všechny ústavní činitele bez výjimky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 6 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 6 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 7 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 8 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 14 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 15 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 17 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 20 hhodinami
Načítání...